Испания и Англия достигнаха до финала на Евро 2024. Двата отбора ще се спорят за европейската титла.

Битката между „Ла Фурия Роха“ и „Трите лъва“ ще се проведе на „Олимпиащадион“ в Берлин. Първият съдийски сигнал на френския рефер Франсоа Летексие ще бъде даден в 22 часа

Формата на Испания:Общо 7 победи, 2 равенства и 1 загуба в последните 10 изиграни футболни срещи. От тях 6 победи, 2 равенства и 1 загуба в последните 9 домакинства.

Формата на Англия: Общо 3 победи, 5 равенства и 2 загуби в последните 10 изиграни футболни срещи. От тях 2 победи и 1 равенство в последните 3 гостувания.

Директни мачове: В последните 9 директни срещи Испания има 5 победи, Англия е с 3 победи, а веднъж двата отбора завършиха наравно.

Битката за футболния трон на Европа можете да следите НА ЖИВО в Gol.bg

0' Здравейте, уважаеми читатели на Gol.bg! Заедно ще проследим вълнуващия финал на Евро 2024 между Испания и Англия. „Ла Фурия Роха“ ще преследва четвърта рекордна титла от турнир на Стария континент след успехите през 1964, 2008 и 2012 година. „Трите лъва“ ще опитат да стъпят за първи исторически път на европейския връх. Англичаниге имат на сметката си единствено световната титла от 1966 година. Да си пожелаем зрелищен двубой с много голове в двете врати!

1 минута: Начало на мача! Френският рефер Франсоа Летексие дава първия съдийски сигнал.

2 минута: Пас от крилото към Ламин Ямал е изчистен от защитата.

4 минута: Двата отбора водят здрава битка в средата на терена. Испанците имат леко териториално превъзходство.

5 минута: Първи корнер в мача. Той е на сметката на „Ла Фурия Роха“.

10 минута: Териториалното превъзходство на Испания става все по-осезаемо. Основна роля в пробивите на испанците има Нико Уилямс, който налита като оса отляво.

12 минута: Именно Уилямс нахлу в пеналта отляво, шутира, но Джон Стоунс блокира удара му в корнер.

13 минута: След неговото изпълнение Родри с глава свали към Льо Норман, който пробва задна ножица, но встрани от целта.

15 минута: Дебютна по-опасна атака на Англия. Уокър прати добър успореден пас към Фодън, но Льо Норман се намеси и изби в първи ъглов удар за англичаните.

17 минута: Деклан Райс шутира отдалеч, но Родри блокира удара на халфа на Арсенал.

23 минута: Ламин Ямал получи добър пас, навлезе в пеналта, след което шутира, но защитник блокира в корнер.

24 минута: Карамбол пред наказателното поле на Испания след пробив на Люк Шоу, но опасността се размина.

25 минута: Първи жълт картон в мача! Той е за капитана на Англия Хари Кейн. Нападателят го получава заради опасно влизане в краката на Фабиан Руис.

28 минута: Удар на Фабиан Руис е блокиран и се озовава право в ръцете на Пикфорд.

31 минута: Дани Олмо също получава жълт картон. Така официалните предупреждения за двата тима са по равно.

35 минута: Дани Олмо пробва шут, но той е блокиран.

37 минута: „Ла Фурия Роха“ продължава да държи инициативата на терена. Очертава се натиск на испанците, които обаче не успяват да намерят правилния път към мрежата на Пикфорд.

43 минута: Алваро Мората получи в пеналта, пробва да се измъкне и да бие, но Гехи и Стоунс съумяха да го блокират и да изчистят в шести корнер за „Ла Фурия Роха“.

44 минута: Хари Кейн получи на дъгата на наказателното поле и пробва удар без да се бави, но шутът му бе блокиран.

45 минута: Реферът Франсоа Летексие даде 2 минути добавено време

45+1 минута: ПЪРВИ ТОЧЕН УДАР! Деклан Райс центира от фаул, Льо Норман не се намеси много убедително. Топката обаче се озова в краката на Фил Фодън, който би, но много слабо и право в ръцете на Симон. На практика това беше първият точен удар към една от двете врати, но много анемичен.

45+2 минута: КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ!

46 минута: НАЧАЛО НА ВТОРАТА ЧАСТ!

46 минута: Принудителна смяна в състава на Испания! Родри е заменен от Мартин Субименди.

47 минута: ГОООООЛ! Нико Уилям открива резултата с попадение от съблекалнята! Испанците осъществиха страхотна атака, при коята Ламин Ямал действа магически и сервира топката на Уилямс в пеналта. Фланговият щурмовак получи кълбото и с диагонелен шут матира Пикфорд – 1:0. Може да се каже, че Испания откри резултата с първия си истински точен удар към вратата на съперника, а Ямал стана №1 по асистенции, защото това бе четвъртата му от началото на Евро 2024.

49 минута: НОВ СТРАХОТЕН ШАНС ЗА ИСПАНИЯ! Дани Олмо получи в наказателното поле, но вместо да има втори гол, топката профуча край дясната греда.

53 минута: Жълт картон за Джон Стоунс!

55 минута: Удар на Алваро Мората е блокиран.

56 минута: ПОРЕДЕН ГОЛЯМ ШАНС! Алваро Мората преодоля Пикфорд, но Джон Стоунс изби на метри пред голлинията.

57 минута: Нико Уилямс би покрай дясната странична греда!

61 минута: Хари Кейн напуска терена! На неговото място влезе Оли Уоткинс.

64 минута: КАКЪВ ШАНС! Джуд Белингам шутира от около 20 метра, а кълбото премина на сантиметри от десния страничен стълб.

66 минута: ГОЛЯМ ПРОПУСК! Испания осъществи отлична контраатака. Олмо пусна към Ямал отдясно, младокът проби в пеналта, след което би по тревата, но Пикфорд показа класа и изби в корнер.

68 минута: Микел Оярсабал заменя Алваро Мората.

69 минута: Фабиан Руис би над вратата.

70 минута: Смяна в състава на Англия. Коул Палмър влиза на мястото на Коби Мейно.

72 минута: Пикфорд улови диагонален изстрел на Оярсабал.

73 минута: ГООООЛ! Англия изравнява със страхотно попадение на резервата Коул Палмър! Сака пусна към Белингам в пеналта, а той върна назад към Палмър, който матира Симон с удар в долния десен ъгъл – 1:1!

82 минута: КАКЪВ ШАНС! Ламин Ямал едва не възстанови преднината на Испания. Той получи пас от Олмо, озова се сам срещу Пикфорд, но стражът показа класа и изби удара на 17-годишната перла на испанците.

87 минута: ГОООООЛ! Микел Оярсабал вкарва и доближава Испания до титлата! Марк Кукурея го намери перфектно и той отблизо матира Пикфорд – 2:1

89 минута: ГОЛЯМ КЪСМЕТ! Деклан Райс с глава не успя да вкара, а след това и добавката на Гехи също беше избита от Дани Олмо току пред голлинията.

90 минута: Съдията даде 4 минути добавено време.

90+1 минута: Оли Уоткинс получава жълт картон.

90+4 минута: КРАЙ НА МАЧА! ИСПАНИЯ Е НОВИЯТ ЕВРОПЕЙСКИ ШАМПИОН!

Испания – Англия 2:1

Голмайстори: 1:0 - Нико Уилямс (47), 1:1 - Коул Палмър (73), 2:1 - Микел Оярсабал (87)

Испания: Симон, Карвахал, Льо Норманд, Лапорт, Кукурея, Руис, Родри, Ямал, Олмо, Уилямс, Мората

Англия: Пикфорд, Гехи, Стоунс, Уокър, Шоу, Райс, Мейно, Сака, Белингам, Фодън, Кейн