Испания - Франция, полуфинал на Евро 2024, начало 22.00 часа.

Последните 10 срещи на Испания: Общо 7 победи, 2 равенства и 1 загуба.

Последните 10 срещи на Франция: Общо 4 победи, 5 равенства и 1 загуба.

В последните 10 директни срещи испанците имат 6 победи, французите имат 3 победи и 1 път са завършили наравно.

Срещата можете да следите НА ЖИВО в gol.bg

Испания: 23. Унай Симон, 22. Хесус Навас, 4. Начо, 14. Аймерик Лапорт, 24. Марк Кукурея, 10. Дани Олмо, 16. Родри, 8. Фабиан Руис, 19. Ламин Ямал, 17. Нико Уилямс, 7. Алваро Мората

Франция: 16. Майк Менян, 5. Жул Кунде, 4. Дайо Упамекано, 17. Уилям Салиба, 22. Тео Ернандес, 13. Н`Голо Канте, 8. Орелиен Чуамени, 14. Адриен Рабио, 12. Рандал Коло Муани, 10. Килиан Мбапе, 11. Усман Дембеле

Треньорът на Франция Дидие Дешан прави промени. Той оставя на пейката Антоан Гризман и Едуардо Камавинга. Адриен Рабио се завръща в стартовия тим след наказание, а Усман Дембеле застава в атаката на мястото на Гризу.

Наставникът на Испания Де Ла Фуенте беше принуден да направи 3 рокади. Педри се контузи и е аут до края на първенството, а Робин Льо Норман и Дани Карвахал са наказани. На позицията отдясно на защитата титуляр е ветерана Хесус Навас. Начо пък стартира в центъра на отбраната, а Дани Олмо поема мястото в средата на терена.

Петлите понесоха много критики за играта си, като имат само 3 вкарани гола до тук - един от дузпа (на Мбапе) и два автогола. От 86 отправени удара, Франция няма вкаран гол от игра. Испанците пък вкараха 11 пъти до тук в турнира. Испания има в стартовия си тим най-старият полеви играч участвал на полуфинал на европейско или световно първенство (Хесус Навас) и най-младият - Ламин Ямал. Двамата един зад друг на десния фланг.

На 16 г. и 362 дни Ламин Ямал е най-младия играч на полуфинал на европейско или световно изпреварвайки Пеле от световното през 1958 (17 г. и 244 дни).

1-а минута: Начало на мача. Топката е за Франция.

5-а минута: Първо положение в мача. Испания започна много агресивно. Ламин Ямал центрира отдясно и на далечната греда Фабиан Руис засече с глава, но не уцели вратата.

9-а минута: 1:0 за Франция! Първата атака за Петлите завършва с първи гол от игра на турнира. Килиан Мбапе получи отляво, Навас му остави много пространство и той центрира на далечната греда, за да може Коло Муани с глава да засече в ъгъла.

10-а минута: Испания има трудната задача да обръща мач срещу най-добрата защита на Евро 2024. Франция допусна само един гол до тук - изпълнена два пъти дузпа на Роберт Левандовски.

14-а минута: Първи жълт картон в мача. Хесус Навас фаулира Рабио и заслужено получава предупреждение.

17-а минута: Рандал Коло Муани е едва четвъртия играч в историята, който е вкарвал гол на полуфинал на европейско и световно първенство. Той вкара срещу Мароко на Мондиал 2022 и днес. Другите с такова постижение са Герд Мюлер (1970 и 1972), Мишел Платини (1982 и 1984) и Мирослав Клозе (2008 и 2014).

19-а минута: Килиан Мбапе отново създава проблеми на Испания. Капитанът на Петлите нахлу отляво, влезе на вътре и стреля, но топката бе блокирана от защитник.

21-а минута: ФАМОЗЕН ГОЛ НА ИСПАНИЯ! Ламин Ямал счупи поредни рекорди. Тинейдгърът получи топката пред наказателното финтира Рабио и с прецизен удар прати топката в горния десен ъгъл на Менян. Топката се отклони в страничната греда и спря в мрежата - 1:1.

22-а минута: Ямал постави нов рекорд - най-младият голмайстор в историята на европейските първенства.

25-а минута: Пълен обрат! Защитата на Франция е на парчета. Центриране на Хесус Навас отдясно бе избито, но Чуамени се забави и Дани Олмо взе топката и след това стреля мощно по диагонала. Макар Кунде да опита да спре шута пред голлинията, топката се оплете в мрежата - 2:1

26-а минута: Попадението засега е записано като автогол на Кунде, но за 4 минути Испания преобърна мача.

31-а минута: Франция не е допускала 2 гола или повече в полуфинал на голям турнир от 25 юни 1986 г. - срещу ФРГ.

35-а минута: Още рекорди! Ямал подобри постижението на Пеле за най-млад голмайстор на световно или европейско първенство, а автогола е 11-и на това първенство, колкото имаше и на Евро 2020.

36-а минута: Още един шанс за Испания. Удар от дистанция бе блокиран от защитник и излезе в корнер.

45-а минута: 2 минути добавено време.

45+2-а минута: Край на първото полувреме

УЕФА официално обяви втория гол на Испания за попадение на Дани Олмо, а не автогол. Така Олмо става първия испанец в историята с гол в три поредни елиминационни мача от голям турнир. Той вкара срещу Грузия, Германия и сега.

46-а минута: Начало на второто полувреме. Топката е за Испания.

47-а минута: Майк Менян трябваше да излиза извън наказателното поле и с шпагат да спира Нико Уилямс при една контра. Вратарят се справи.

53-а минута: Две поредни добри атаки на Франция отдясно, но центриранията не носят нищо.

54-а минута: Удар с глава на Чуамени след корнер отиде право в ръцете на Унай Симон.

57-а минута: Удар на Мбапе от малък ъгъл. Никакви проблеми за Унай Симон.

57-а минута: Още проблеми за Испания. Ветеранът Хесус Навас получи проблем и трябва да бъде сменен. Вивиан влиза на неговото място.

60-а минута: Опасна атака на Франци отдясно. Дембеле центрира остро, но Унай Симон с една ръка спря пътя на топката към Мбапе.

62-а минута: Тройна смяна за Франция. Баркола, Гримзан и Камавинга влизат вместо Рабио, Канте и Коло Муани. Мбапе мина като централен нападател.

63-а минута: Нов шанс за Петлите от корнер. Удар с глава на Упамекано, който не е точен.

70-а минута: Испания предпочита да владее топката и не е агресивен в атака. Петлите така и не могат да направят нещо

76-а минута: Пропуск на Тео Ернандес. След центриране на Гризман, испанците не успяха да изчистят топката и тя попадна на пътя на Тео Ернандес, но неговия удар е над вратата.

77-а минута. Двойна смяна за Испания. Олмо и Мората напуснаха. На техните места Оярсабал и Мерино.

79-а минута: Дешан смени Усман Дембеле с Оливие Жиру в състава на "петлите".

81-а минута: СТРАХОТЕН ШАНС ЗА „ЛА ФУРИЯ РОХА“! Едва не се стигна до дежавю. Ламин Ямал премина между двама защитници, след което младежът шутира от дъгата на пеналта, но топката премина на сантиметри над гредата. Този път той не успя да порази вратата на Менян, както при изравнителното попадение.

84-а минута: Аймерик Лапорт получава медицинска помощ.

86-а минута: ПРОПИЛЯН ШАНС! Килиан Мбапе нахлу в пеналта отляво, но след това би в облаците.

87-а минута: Аймерик Лапорт се връща в игра, след като не се наложи да бъде заменен принудително.

89-а минута: Реферът Славко Винчич показва жълт картон на Едуардо Камавинга заради грубо влизане в краката на Марк Кукурея.

90-а минута: Съдията даде 5 минути добавено време.

90+1 минута: Ламин Ямал е декориран в жълто.

90+3 минута: Двойна смяна за Испания. Излизат Ямал и Нико Уилямс. Вместо тях на терена се появиха Феран Торес и Мартин Зубименди.

90+5 минута: Топката достигна до Антоан Гризман, но ударът му с глава е неточен! Това ли беше последният шанс за „петлите“?

90+6 минута: Край на мача! ИСПАНИЯ Е НА ФИНАЛ НА ЕВРО 2024!