Англия и Словакия излизат един срещу друг в третия осминафинал на Евро 2024. Двубоят в Гелзенкирхен стартира в 19.00 часа.

Формата на Англия: Общо 4 победи, 4 равенства и 2 загуби в последните 10 изиграни футболни срещи. От тях 3 победи, 2 равенства и 2 загуби в последните 7 домакинства.

Формата на Словакия: Общо 6 победи, 2 равенства и 2 загуби в последните 10 изиграни футболни срещи. От тях 3 победи и 1 равенство в последните 4 гостувания.

Директни мачове: В последните 4 директни срещи Англия има 3 победи, а веднъж двата отбора завършиха наравно.

Можете да следите сблъсъка НА ЖИВО в Gol.bg

СЛЕДЕТЕ НАЙ-ИНТЕРЕСНОТО ПО МИНУТИ:

1 минута: НАЧАЛО НА МАЧА! Да си пожелаем зрелищен футбол и много голове! Реферът Халил Мелер даде първия съдийски сигнал на стадиона в Гелзенкирхен, а вратарят на Англия Джордан Пикфорд все пак започна като титуляр, въпреки че минути преди старта се оплака от здравословен проблем, свързан с кутрето на лявата му ръка.

3 минута: Марк Гехи получи дебютния жълт картон в срещата.

5 минута: Отличен шанс за Словакия! Давид Ханцко получи добър пас и пробва нещо средно между удар и подаване, а топката премина покрай лявата греда.

7 минута: Втори жълт картон за Англия. Получава го Коби Мейно.

9 минута: Киърън Трипиър стреля много неточно.

12 минута: НОВ СТРАХОТЕН ШАНС ЗА СЛОВАКИЯ! Лукаш Хараслин получи отлична топка в пеналта зад гърба защитата. Той обаче се забави и в крайна сметка го блокираха.

13 минута: Реферът респектира пореден играч с жълт картон. Юрай Куцка получава първото официално предупреждение на сметката на словаците.

17 минута: И Джуд Белингам получава жълт картон за грубо влизане в краката на Лукаш Хараслин.

23 минута: ПРЕТЕНЦИИ ЗА ДУЗПА! Фил Фоудън се свлече в пеналта след съприкосновение със защитник, но реферът Халил Мелер подмина ситуацията, а и ВАР не се намеси.

24 минута: Коби Мейно изпрати в облаците отбита топка.

25 минута: ГООООЛ! Словакия шокира Англия и открива резултата чрез Иван Шранц. Той получи перфектен пас в пеналта от Давид Стрелец, измъкна се зад отбраната и матира Пикфорд с удар в долния ляв ъгъл – 0:1!  Това е третият гол на Шранц на Евро 2024, а словаците сякаш заслужено поведоха с оглед на равностойната си и дори по-опасна игра от началото на срещата.

36 минута: Англия все още няма точен удар към вратата на Дубравка. Хората на Гарет Саутгейт пробват да притиснат съперника си, но в играта им липсва креативност и достигнаха само до два нови корнера.

45 минута: Реферът Халил Мелер даде 3 минути добавено време на първата част.

45+1 минута: Милан Шкриниар получава петият жълт картон от началото на осминафиналния сблъсък.

45+3 минута: Коби Мейно стреля от средна дистанция, но защитник успя да блокира шута му в корнер.

45+4 минута: КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ!

46 минута: НАЧАЛО НА ВТОРАТА ЧАСТ!

50 минута: ГООООЛ! Фил Фодън праща топката отблизо в опразнената врата след асистенция на Киърън Трипиър.

51 минута: НЕ, ЧАКАЙТЕ! ВАР СЕ НАМЕСВА И ОТМЕНЯ ПОПАДЕНИЕТО! Причината е засада на Фоудън.

52 минута: Хари Кейн напредна сам, но защитник блокира шута му.

55 минута: ОГРОМЕН КЪСМЕТ ЗА АНГЛИЯ! Защитник на англичаните направи чутовен гаф, подавайки топката на Давид Стрелец в централния кръг. Той стреля без забавяне и прехвърли излезлия напред Джордан Пикфорд, но топката премина на около метър от целта.

66 минута: Гарет Саутгейт извършва принудителна смяна. Коул Палмър влиза на мястото на Киърън Трипиър.

68 минута: Натискът на англичаните продължава да е безплоден. Те все още нямат отправен точен удар към вратата на Мартин Дубравка.

77 минута: Пореден жълт картон за Словакия. Получава го Петър Пекарик за нарушение срещу Фоудън.

78 минута: ГОЛЯМ ПРОПУСК ЗА АНГЛИЯ! Фоудън центрира от фал, Хари Кейн се извиси и стреля с глава, но на сантиметри от лявата греда. Това беше 10-ият неточен удар на сметката на „Трите лъва“.

81 минута: КАКЪВ МАЛШАНС! Деклан Райс шутира от дъгата на пеналта, но лявата странична греда се оказа последната преграда пред мрежата на Дубравка.

85 минута: Натискът на Англия продължава да е безплоден.

90 минута: Реферът Мелер дава 6 минути добавено време.

90+5 минута: ГООООЛ! Джуд Белингам изравнява с феноменално попадение и оставя Англия в играта. Англичаните изпълниха тъч, при който Марк Гехи отклони с глава, а звездата на Реал Мадрид заби топката в мрежата със страхотна задна ножица – 1:1! Това беше първият точен удар към вратата на Дубравка.

90+7 минута: КРАЙ НА РЕДОВНОТО ВРЕМЕ! ЧАКАТ НИ ПРОДЪЛЖЕНИЯ!

91 минута: НАЧАЛО НА ПЪРВОТО ПРОДЪЛЖЕНИЕ!

91 минута: ГООООЛ! МЕЧТАН СТАРТА НА ПРОДЪЛЖЕНИЯТА ЗА АНГЛИЯ! Хари Кейн прави пълен обрат. Защитата на словаците не се справи с изчистване на топката, при което резервата Айвън Тони отклони с глава към Кейн, който отблизо с глава препарира Дубравка – 2:1!

100 минута: Англичаните видимо се поуспокоиха, а словаците сякаш започваха да изнемогват и физически.

104 минута: УНИКАЛЕН ПРОПУСК ЗА СЛОВАКИЯ! Страхотно центриране в пеналта достигна, до Петер Пекарик, който от 2-3 метра не уцели опразнената врата под натиска и на защитник.

105 минута: Реферът дава 1 минута допълнително време.

105+1 минута: КРАЙ НА ПЪРВОТО ПРОДЪЛЖЕНИЕ!

106 минута: НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПРОДЪЛЖЕНИЕ!

110 минута: Словаците пробват да притиснат съперника си, но не успяват да създадат чисти голови положения пред вратата на Пикфорд.

118 минута: Боженик не успява да изравни.

119 минута: Ханцко с глава не съумя с глава да порази целта.

120 минута: Реферът дава 1 минута добавено време.

121 минута: КРАЙ НА МАЧА И АНГЛИЯ Е НА ¼-ФИНАЛ СЛЕД ИНФАРКТНА ДРАМА!

Англия - Словакия 2:1

Голмайстори: 0:1 - Иван Шранц (25), 1:1 - Джуд Белингам (90+5), 2:1 - Хари Кейн (91)

Англия: 1. Джордан Пикфорд, 2. Кайл Уокър, 5. Джон Стоунс, 6. Марк Гехи, 12. Киърън Трипиър, 26. Коби Мейну, 4. Деклан Райс, 7. Букайо Сака, 10. Джуд Белингам, 11. Фил Фодън, 9. Хари Кейн (к);

Словакия: 1. Мартин Дубравка, 2. Петер Пекарик, 3. Денис Вавро, 14. Милан Шкриниар (к), 16. Давид Ханцко, 19. Юрай Куцка, 22. Станислав Лоботка, 8. Ондрей Дуда, 26. Иван Шранц, 18. Давид Стрелец, 17. Лукаш Хараслин;