Нидерландия се изправя срещу Австрия в решителен мач от Група „D“ на Евро 2024. Двубоят на „Олимпиащадион“ в Берлин започва от 19 часа.

Формата на Нидерландия: Общо 7 победи, 1 равенство и 2 загуби в последните 10 изиграни футболни срещи. От тях 4 победи, 1 равенство и 1 загуба в последните 6 домакинства.

Формата на Австрия: Общо 7 победи, 1 равенство и 2 загуби в последните 10 изиграни футболни срещи. От тях 4 победи и 1 равенство в последните 5 гостувания.

Директни мачове: В последните 4 директни срещи Нидерландия има 4 победи.

Срещата можете да следите НА ЖИВО в Gol.bg

НАЙ-ИНТЕРЕСНОТО ПО МИНУТИ:

1 минута: НАЧАЛО НА МАЧА!

3 минута: Австрийците имат териториално превъзходство в началото на срещата.

6 минута: ГООООЛ! КАКЪВ НЕЩАСТЕН АВТОГОЛ! Дониел Мален прати топката в собствената си мрежа! Александър Прас проби отляво и пробва остър пас към връхлитащия Марко Арнаутович. За беда обаче Дониел Мален отблизо отклони топката, но в мрежата на Вертбрюген – 0:1. Това е най-бързият автогол в историята на европейските първенства.

10 минута: За първи път Нидерландия доближи пеналта на съперника.

14 минута: Дебютен голям пропуск за „лалетата“! Тижани Райндерс получи в пеналта, но би на сантиметри от целта.

23 минута: УНИКАЛЕН ПРОПУСК! Антигероят до момента – Дониел Мален, който си заби автогола, профука златен шанс да се реваншира. Той се озова в пеналта на съперника, но останал очи в очи с Пенц, би покрай дясната странична греда.

30 минута: ПРЕТЕНЦИИ ЗА ДУЗПА! Австрийците изпълниха тъч, след който топката стигна до краката на Марсел Забицер. Халфът шутира извън пеналта, ударът му бе блокиран, но той претендира, че защитник е играл с ръка. Реферът Иван Крузляк не видя основание да посочи бялата точка.

32 минута: Първи жълт картон в мача! Получава го Стефан Пош от австрийците.

34 минута: Прекратиха за кратко мача заради жегата, за да може футболистите на двата отбора да се освежат!

36 минута: Играта е подновена!  В състава на Нидерландия е извършена смяна - Джоуи Веерман напусна терена, а Шави Симонс влезе в игра.

38 минута: ГОЛЯМ ШАНС ЗА АВСТРИЯ! Марсел Забицер изстреля снаряд, но Вертбрюген успя да избие, а Грилич не съумя да прати топката в мрежата при добавката.

39 минута: Вратарят на Нидерландия спасява удар на Забицер.

42 минута: Мемфис Депай остана непокрит и стреля с глава от трудна позиция, но на сантиметри от целта. Оказа се обаче, че Коди Гакпо е бил в засада при тази ситуация.

45 минута: Реферът даде 2 минути допълнително време!

45 +2 минута: КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ!

46 минута: НАЧАЛО НА ВТОРАТА ЧАСТ!

47 минута: ГООООЛ! Коди Гакпо изравнява! „Лалетата“ организираха бърза контраатака, при която Шави Симонс пробяга около 50 метра, след което пусна към Гакпо, а нападателят на Ливърпул матира Пенц, за да отбележи втория си гол на Евро 2024 – 1:1!

54 минута: След корнер Върджил ван Дайк се извиси и стреля с глава, но след рикошет в защитник топката излиза в нов ъглов удар.

59 минута: ГООООЛ! Романо Шмид отново осигурява преднина за Австрия! Флориан Грилич центрира, а той с летящ плонж прати кълбото в мрежата, въпреки  отчаяния опит на Де Фрай да изчисти от голлинията – 1:2!

70 минута: Двата отбора поуспокоиха темпото, а „лалетата“ не намират път към вратата на Пенц.

73 минута: Шави Симонс стреля встрани от целта.

76 минута: ГООООЛ! Мемфис Депай изравнява! След центриране в пеналта Вегхорст свали с глава, а нападателят на Атлетико Мадрид овладя и прати топката в мрежата. ВАР обаче се забави в крайното решение за потвърждение на редовността на гола. В крайна сметка то е признато – 2:2.

81 минута: ГОООЛ! Марсел Забицер вкарва нов гол за австрийците в този луд мач. Той получи пас от Баумгартнер и от малък ъгъл заби топката под гредата – 2:3.

83 минута: Кристоф Баумгартнер прати топката в мрежата, но ГОЛЪТ МУ БЕ ОТМЕНЕН заради засада!

86 минута: Вегхорст стреля с плонж. Топката излезе в аут, но останаха съмнения за задържане на тарана, но дузпа нямаше.

90 минута: Реферът даде 6 минути продължение.

90 +7 минута: Край на мача!

Нидерландия - Австрия 2:3

Голмайстори: 0:1 - Дониел Мален (6 автогол), 1:1 - Коди Гакпо (47), 1:2 - Романо Шмид (59), 2:2 - Мемфис Депай (76), 2:3 - Марсел Забицер (81)

Нидерландия: 1. Барт Вертбрюген, 2. Лутшарел Геертруйда, 4. Върджил ван Дайк (к), 5. Нейтън Аке, 6. Стефан де Фрай, 10. Мемфис Депай, 11. Коди Гакпо, 14. Тиджани Райндерс, 16. Джоуи Верман, 18. Дониел Маален, 24. Йерди Шутен;

Австрия: 13. Патрик Пенц, 5. Стефан Пош, 2. Максимилиан Вьобер, 15. Филип Линхарт, 8. Александър Прас, 6. Николас Зайвалд, 10. Флориан Грилич, 23. Патрик Вимер, 9. Марсел Забицер, 18. Романо Шмид, 7. Марко Арнаутович (к);