Хеттрик на Луис Суарес донесе нова победа на Барса – 3:1 срещу Ейбар и така каталунците настигнаха Реал Мадрид на върха, като и двата тима имат по 21 точки.

Успехът обаче не дойде никак лесно, след като гостите изиграха много силно първо полувреме, поведоха, а след като домакините изравниха, гостите имаха и няколко други ситуации да си върнат аванса, които обаче пропуснаха.

Загубата бе първа за Ейбар далеч от дома, а въпреки това отборът остава на отличното 6-о място с 13 точки.

И двамата треньори направиха по три промени в сравнение с предишните си мачове. За Барса Браво, Ракитич и Сандро стартираха на местата на Тер Стеген, Мунир и Сержи Роберто, които започнаха срещу БАТЕ.

Гостите започнаха амбициозно и в 3-ата минута Капа реши да притеснява Браво, като потърси далечния ъгъл, но чилиецът се справи. Баските обаче бяха добре организирани и действаха със самочувствие, което им донесе успех.

В 10-ата минута Марк Бартра леко загуби топката в центъра и Ейбар контраатакува. Кеко бе изведен зад защитата и стреля, Браво спаси, но Борха Бастон отново бе на място и вкара в празната врата 6-ия си гол през кампанията. Попадението бе историческо, тъй като бе първо за скромния тим срещу Барселона.

В 14-ата минута „Камп Ноу” показа подкрепата си към Йохан Кройф, като аплодира горещо холандеца, който страда от рак на белия дроб. Изоставайки в резултата каталунците реагираха бързо и класата си каза думата.

В 21-ата минута Бускетс се включи напред и подаде отлично към Сандро на далечната греда, който от своя страна върна топката пред вратата, където Луис Суарес бе на точното място и изравни.

Ейбар обаче продължи да действа спокойно и в 29-ата минута Верди стреля много опасно от над 20 метра, но не успя да се разпише. Барса доминираше в притежанието, но чистите ситуации не бяха много, а контрите на Ейбар определено бяха впечатляващи.

Така се стигна и до 39-ата минута, когато Кеко се измъкна в наказателното поле и успя да прокара топката зад гърба на Браво и след това стреля почти от аутлинията, но Бартра се намеси по страхотен начин и предотврати попадението.

Това се оказа много важно, защото паузата дойде при 1:1, а скоро след нея домакините излязоха напред. Неймар показа на какво е способен, като проби отляво към центъра, след което комбинира със Суарсе, който осъществи отлично първо докосване, след което стреля мощно за 2:1. Той също има 6 гола вече в Лигата.

Голът до голяма степен успокои домакините, които вече разиграваха топката много по-спокойно. Те обаче продължиха да притискат противника в търсене на решаващ трети гол, докато гостуващият тим вече не успяваше да организира опасни атаки.

Ново попадение за Барса обаче не падаше, въпреки усилията, които тимът полагаше, а в оснавата на всичко опасно бе Неймар, който се стараеше страшно много, а и отнесе доста ритници от съперниците.

В 75-ата минута бразилецът отново предизвика хаос в близост до вратата на Ейбар, като спечели свободен удар на много добра позиция. Иван Ракитич опита късмета си, но прати топката на сантиметри от целта.

В 83-ата минута нещата малко се усложниха за каталунците, след като Хавиер Масчерано каза нещо на ухото на съдията, който му вдигна директен червен картон.

Това обаче не се оказа фатално, защото малко след това Неймар центрира към Суарес, който спря на гърди и след  това със страхотен удар от въздуха оформи своя хеттрик и гарантира триумфа.

Барселона – Ейбар    3:1

0:1    Борха Бастон 10 1:1    Суарес 21 2:1    Суарес 48 3:1    Суарес 85

Барселона: Браво, Дани Алвес, Пике, Бартра (56 Матьо), Алба, Масчерано, Бускетс, Ракитич, Неймар, Сандро (56 Мунир), Суарес Ейбар: Риесго, Капа, Дос Сантос, Пантич, Хунка, Ескаланте, Дани Гарсия (46 Паскуал), Верди (54 Енрич), Кеко, Инуи (79 Саул), Борха Бастон