Голдън Стейт дръпна в битката за титлата в НБА, след като в здрав и оспорван мач надви Кливланд със 124:114 след продължение. Уориърс  ще бъдат домакини и в следващия сблъсък в понеделник сутринта.

Двата тима предложиха страхотна битка, като Кавалиърс бяха на крачка от победата, водени от невероятния ЛеБрон Джеймс, завършил с 51 точки. Калифорнийци обаче оцеляха, а в края имаше и доста спорни отсъждания от реферите.

Гостите вкараха първите 4 точки в мача, но след това бяха бързо настигнати и двубоят тръгна кош за кош, като и двата тима демонстрираха сериозна успеваемост при стрелбата си. Неприятно за шампионите се получи, когато Смит подсече неволно Клей Томпсън, който падна лошо, но след известно време в съблекалнята, се завърна.

ЛеБрон Джеймс очаквано бе неудържим за Кавс, докато за домакините Стеф Къри действаше много солидно, след като Кевин Дюрант направи някои пропуски при своите опити.

Първата четвърт приключи при 30:29 за Кливланд, а във втората Кавс успяха да отворят известна разлика, която достигна 51:40 в средата на периода. Уориърс обаче бързо се върнаха в сблъсъка, като със страхотна тройка на Къри със сирената за почивката паузата дойде при 56:56.

По традиция Уориърс вдигнаха темпото в третата част и набързо дръпнаха с 66:59, като Стив Кър реши да започне с Джавел Макгий, който донесе енергия и височина на отбора си, макар и при една ситуация да отигра доста нескопосано и да пропусна под самия кош.

Гостите обаче бързо се окопитиха и изравниха при 68:68 след 7 поредни точки на ЛеБрон Джеймс. Все пак в края на периода Голдън Стейт успя да направи нова добра серия и да влезе в последната четвърт при 84:78.

Кавс започнаха обаче добре решаващия период и наваксаха изоставането си, водени  разбира се от Джеймс. Поредни тройки на Грийн и Къри обаче, вдигнаха разликата до 100:94 4:37 преди финалната сирена.

Няколко лоши нападения на Уориърс обаче оставиха Кливланд близо. Гостите взеха няколко важни борби, а ЛеБрон в нападение бе неудържим, като след кош и фаул даде аванс на своя тим от 104:102 50 секунди преди края. Последва неуспешен пробив на Дюрант и отсъждане на фаул в нападение, след като връхлетя върху Джеймс.

Реферите обаче преразгледаха ситуацията и прецениха, че ЛеБрон не е бил стабилен и промениха отсъждането на нарушение в защита, като Дюрант изравни с два наказателни изстрела 36 секунди преди края.

ЛеБрон вкара бързи 2 точки, но на другия край Къри отговори с пробив, 2 точки и нарушение за 107:106 23 секунди преди края.

По-малко от 5 секунди преди края Клей Томпсън направи глупав фаул срещу Джордж Хил, който обаче пропусна при втория си опит и въпреки че Джей Ар Смит взе борбата в нападение, гостите обаче не стигнаха до изстрел и така двубоят влезе в продължение.

В него домакините решиха всичко с 9 бързи точки, след като и ЛеБрон се измори. Тройка на Дреймонд Грийн направи 119:109, а в последните секунди при решен мач едва не се стигна до сбиване след  конфликт между Тристан Томпсън и разбира се Дреймонд Грийн. Центърът на Кавс бе изгонен заради посягане с лакът срещу Шон Ливингстън, което бе малко спорно, след което бе провокиран и се стигна до напрежението.

В крайна сметка Голдън Стейт се измъкна, въпреки че загуби борбата под коша с 38-52. Гостите могат да съжаляват, че не спечелиха, но със сигурност ще бъдат обнадеждени от представянето си.

Голдън Стейт - Кливланд 124:114 (прод)
(29:30, 27:26, 28:22, 23:29, 17:7)
Голдън Стейт: Грийн 13, Дюрант 26, Луни 8, Къри 29, Томпсън 24 (Уест 2, Бел 4, Макгий 4, Ливингстън 10, Маккоу 2, Йънг 2, Кук)
Кливланд: Джеймс 51, Лав 21, Томпсън 2, Хил 7, Смит 10 (Кларксън 4, Грийн 7, Нанс 9, Корвър 3, Зизич, Калдерон, Осман, Хууд)