Австрия победи с 3:2 Нидерландия в луд мач от последния кръг в Група „D“ на Евро 2024. По този начин австрийците, които бяха трети преди финалното завъртане, изпревариха в класирането не са само "лалетата", но и Франция.

В крайна сметка и австрийците, и нидерландците продължават към 1/8-финалите. Голеадата започна още в 6-ата минута след нещастен автогол на Дониел Мален. Коди Гакпо изравни в 47-ата минута. Романо Шмид обаче отново даде преднина на Австрия. След това Мемфис Депай отново върна надеждите на „лалетата“ за обрат, изравнявайки в 76-ата минута. Марсел Забицер узакони победата на селекцията на Ралф Рангник в 81-ата минута.

Така изненадващо Австрия завърши на първо място с 6 точки. Селекцията на Роналд Куман финишира на 3-ото място с 4 пункта.

Нидерландия изнесе доста слаб мач за претенциите на отбора, а хората на Ралф Рангник на практика се превърнаха в сензацията на първенството до момента, печелейки групата, в която е и топфаворитът в турнира Франция.

„Лалетата“ пък станаха носители и на неприятен антирекорд. Злощастният автогол на Дониел Мален се превърна в най-бързия в историята на европейските първенства. На всичкото отгоре от фаворит за първото място в групата преди този мач, хората на Куман продължават към елиминациите, но останаха трети в потока.

ВИЖТЕ ТУК най-интересното по минути от зрелището Нидерландия - Австрия

Двубоят на „Олимпиащадион“ в Берлин се превърна в истинско зрелище, а австрийците изненадващо взеха инициатива още след първия съдийски сигнал на словака Иван Крузляк. Така Нидерландия претърпя истински шок още в 6-ата минута. Тогава Дониел Мален си заби злощастен автотол, който се превърна и в най-бързия в историята на Европейските първенства. Александър Прас проби отляво и пробва остър пас към връхлитащия Марко Арнаутович. За беда обаче Дониел Мален отблизо отклони топката, но в мрежата на Вертбрюген – 0:1.

Показател за много слабото влизане в мача е и фактът, че „лалетата“ стигнаха до пеналта на съперника едва в 10–ата минута. Първият по-сериозен пропуск за тях пък направи Тижани Райндерс 4 минути по-късно.

Антигероят до момента – Дониел Мален, който си заби автогола, профука златен шанс да се реваншира в 23-ата минута. Той се озова в пеналта на съперника, но останал очи в очи с Пенц, би покрай дясната странична греда.

След половин час игра австрийците изпълниха тъч, след който топката стигна до краката на Марсел Забицер. Халфът шутира извън пеналта, ударът му бе блокиран, но той претендира, че защитник е играл с ръка. Реферът Иван Крузляк не видя основание да посочи бялата точка.

До почивката пропуски направиха Марсел Забицер за Австрия и Мемфис Депай за Нидерландия, но играта на фаворита в този мач определено не спореше.

Веднага след антракта хората на Куман се втурнаха да изравняват. И това се случи!  Направи го Коди Гакпо само 70 секунди след подновяването на играта. „Лалетата“ организираха бърза контраатака, при която Шави Симонс пробяга около 50 метра, след което пусна към Гакпо, а нападателят на Ливърпул матира Пенц, за да отбележи втория си гол на Евро 2024 – 1:1!

Последва пропуск с глава на Върджил ван Дайк. Така Нидерландия не успя да се възползва от импулса, който получи.

В 59-ата минута втори леден душ се изля върху „лалетата“. Романо Шмид отново осигури преднина за Австрия. Флориан Грилич центрира, а той с летящ плонж прати кълбото в мрежата, въпреки отчаяния опит на Стефан де Фрай да изчисти от голлинията – 1:2.

Двата отбора поуспокоиха темпото, а „лалетата“ не намираха път към вратата на Пенц в следващия четвърт час. В 73-ата минута Шави Симонс стреля встрани от целта.

Все пак в 76-ата минута Мемфис Депай изравни. След центриране в пеналта Вегхорст свали с глава, а нападателят на Атлетико Мадрид овладя и прати топката в мрежата. ВАР обаче се забави с крайното решение за потвърждение на редовността на гола. В крайна сметка го призна – 2:2.

Радостта на „лалетата“ обаче не продължи дълго. В 81-ата минута  Марсел Забицер вкара нов гол за австрийците в този луд мач. Той получи пас от Баумгартнер и от малък ъгъл заби топката под гредата – 2:3.

Само 120 секунди по-късно и Кристоф Баумгартнер прати топката в мрежата, но голът му бе отменен заради засада.

До края Нидерландия не успя да се докопа поне до равенството и загуби за първи път от Австрия след 7 мача, в които оставяше съперника си капо.

Нидерландия - Австрия 2:3

Голмайстори: 0:1 - Дониел Мален (6 автогол), 1:1 - Коди Гакпо (47), 1:2 - Романо Шмид (59), 2:2 - Мемфис Депай (76), 2:3 - Марсел Забицер (81)

Нидерландия: 1. Барт Вертбрюген, 2. Лутшарел Геертруйда, 4. Върджил ван Дайк (к), 5. Нейтън Аке, 6. Стефан де Фрай, 10. Мемфис Депай, 11. Коди Гакпо, 14. Тиджани Райндерс, 16. Джоуи Верман, 18. Дониел Маален, 24. Йерди Шутен;

Австрия: 13. Патрик Пенц, 5. Стефан Пош, 2. Максимилиан Вьобер, 15. Филип Линхарт, 8. Александър Прас, 6. Николас Зайвалд, 10. Флориан Грилич, 23. Патрик Вимер, 9. Марсел Забицер, 18. Романо Шмид, 7. Марко Арнаутович (к);