Австрия тресна с 3:1 Полша в среща от Група „D“ на Евро 2024. С този успех на „Олимпиащадион“ в Берлин австрийците се върнаха в битката за участие в елиминациите, а „Дружина полска“ трябва да се надява на чудо, за да продължи към осминафиналите. Роберт Левандовски и компания са по-близо до стягане на куфарите от Германия още след изиграването на вторите срещи от групата.

Веднага след старта на двубоя австрийците показаха, че са по-добрият и по-надъхан отбор. Те откриха резултата в 9-ата минута чрез Гернот Траунер. Кжищоф Пьонтек върна надеждите на поляците в 30-ата минута. Австрия изкова успеха си и първите си 3 точки след почивката. Първо Кристоф Баумгартнер в 66-ата минута върна преднината на селекцията на Ралф Рангник. Марко Арнаутович от дузпа фиксира крайното 3:1 в 78-ата минута.

В интерес на истината, австрийците имаха шанс да унизят напълно съперника си, защото изпуснаха още куп чисти положения пред вратата на Шчесни. „Дружина полска“ също на няколко пъти показа зъби, но крайно недостатъчно, за да докаже, че има сили  за нещо повече от участие на Евро 2024, като шансовете да продължи към елиминациите изглеждат просто илюзорни, като дори могат да приключат окончателно още тази вечер след изиграването на мача между Франция и Нидерландия.

Иначе, звездата на Лудогорец Якуб Пьотровски започна като титуляр, но бе сменен на почивката. Роберт Левандовски пък се появи като резерва след час игра, но блесна само в негативна светлина, получавайки жълт картон, въпреки че се превърна във втория играч на родината си, участвал на 6 големи форума.

След изиграването на първите два кръга в Група „D“ Австрия е с 3 точки в актива си. Полша е на дъното след 2 поражения. В последните си срещи от груповата фаза австрийците играят с Нидерландия, а "Дружина полска" излиза срещу Франция.

ВИЖТЕ ТУК най-интересното от мача Полша – Австрия по минути:

Двубоят в Берлин започна с мощен натиск на Австрия. Логичното се случи в 9-ата минута, когато Гернот Траунер откри резултата. Австрийците изпълниха тъч, който беше изчистен, но след това Мвене центрира отляво и защитникът матира Шчесни с удар с  глава отблизо – 0:1.

„Дружина полска“ пробва да отговори. В 16-ата минута Пьотр Желински шутира от дъгата на пеналта.Топката среща ръката на бранител на австрийците, но претенциите за наказателен удар останаха неуважени. Последва неточен удар на Залевски.

Все пак импулсът в играта на поляците доведе до желания ефект. Кжищов Пьонтек изравни в 30-ата минута! Поляците изпълниха корнер, защитата успя да изчисти топката. Последва центриране отдясно, при което Ян Беднарек получи перфектно топката, но бранител блокира шута му. За късмет кълбото попадна у Кжищов Пьонтек, който отблизо с лекота го прати в мрежата на Патрик Пенц – 1:1

В 39-ата минута австрийците осъществиха страхотна контраатака. Марсел Забицер бе изведен отлично в пеналта. Той финтира защитник, но след това изстрелът му срещна тялото на Беднарек. Само 180 секунди по-късно пред Забицер се откри нов шанс, но той отново не успя да вкара. Този път халфът би от около 22 метра, а топката профуча на сантиметри покрай левия страничен стълб.

Поляците отговориха с  коварен изстрел от пряк свободен удар на Желински, но Пенц показа класа и изби в корнер.

Веднага след антракта звездата на Лудогорец Якуб Пьотровски седна на пейката за сметка на Якуб Модер.

Точно час след началото на двубоя Роберт Левандовски записа първи минути на Евро 2024, превръщайки се във втория футболист на „Дружина полска“, който участва на 6 големи футболни форума. Лева замени Адам Букса.

В 64-ата минута голмайсторът на Барселонасе озова в центъра на събитията, но в негативен аспект. Той получи жълт картон за удар с лакът в лицето на съперник.

Така се стигна до 66-ата минута, когато Австрия отново поведе. Автор на попадението стана Кристоф Баумгартнер. Влезлият на смяна Прас проби мощно и центрира пред пеналта, където Арнаутович прескочи топката. Така тя се озова в краката Кристоф Баумгартнер, който със страхотна тупалка от границата на наказателното поле препарира Шчесни - 1:2!

„Дружина полска“ отново не намери сили поне да изравни. Свидерски все пак се отчете с удар, отразен с вещина от Пенц.

Всичко на практика приключи в 76-ата минута. Тогава Австрия получи право да изпълни дузпа. Марсел Забицер  се откъсна, след което Войчех Шчесни го фаулира в пеналта. Реферът Халил Мелер не се поколеба и веднага посочи бялата точка. Марко Арнаутович стреля безупречно и реализира дузпата за 1:3.

В 84-ата минута Щефан Пош затрудни максимално Шчесни, който със сетни усилия изби в корнер. Само 60 секунди по-късно Конрад Лаймер преодоля Войчех Шчесни, но след това не уцели очертанията на вратата, правейки уникален пропуск.

В 88-ата минута защитник на Полша игра с ръка в пеналта, но реферът не даде втора дузпа за австрийците.

До края не падна нов гол и Австрия изкова скъпоценна победа, която отваря пътя на отбора към елиминациите на Евро 2024.

Полша - Австрия 1:3

Голмайстори: 0:1 - Гернот Траунер (9), 1:1 - Кжищов Пьонтек (30), 1:2 - Кристоф Баумгартнер (66), 1:3- Марко Арнаутович (78 дузпа)

Полша: 1 Войчех Шчесни, 5 Ян Беднарек, 3 ПАвел Давидиович, 14 Якуб Кивиор,  19 Пжемслав Франковски, 6 Якуб Пьотровски, 10 Пьотр Желински, 21 Никола Жалевски, 24 Бартош Слиш, 16 Адам Букса, 23 Кжищов Пьонтек

Австрия: 13 Патрик Пенц, 5 Щефан Пош, 15 Филип Линхарт, 3 Гернот Траунер, 16 Филип Мвене, 6 Николас Зивалд, 10 Флориан Грилич, 20 Конрад Лаймер, 19 Кристоф Баумгартнер, 9 Марсел Забицер, 7 Марко Арнаутович