Париж отдавна е аномалия в европейския футбол. Въпреки че е част от една от най-големите фабрики за таланти, френската столица от десетилетия насам не може да вкара повече от един отбор в елита, камо ли да създаде трайно местно съперничество в Лига 1.
Докато Пари Сен Жермен се радва на почти непрекъсната хегемония след поглъщането на клуба от катарските собственици (2011 г.), останалите отбори от футболния пейзаж на града често стават жертви на несигурно финансиране, проблеми със стадионите и дори злополучни обединения.
Изглежда обаче, че вече има кой да се противопостави на тази тенденция. През ноември семейство Арно, което оглави класацията на “Форбс” за най-богатите милиардери през 2024-а, купи акциите на втородивизионния ФК Париж. А сделката, включваща миноритарен дял и за “Ред Бул” (11%), на практика бе почти официална още през октомври, когато Антоан Арно (най-големият син на Бернар Арно) присъства на домакинския мач от Лига 2 срещу Гренобъл. В този ден редовните участници във второто ниво на френския футбол щяха да запишат пета поредна победа и да се утвърдят като лидери в класирането. Спад във формата смъкна тима на третото място след 17 кръга, но с идването на новите собственици е ясно, че Париж скоро ще разполага с повече от един отбор в елита.
За последно ПСЖ има вътрешна конкуренция в столицата през 80-те години на миналия век, когато бизнесменът Жан-Люк Лагардер изживява кратка авантюра начело на Расинг Париж и го ребрандира с името Матра Расинг. Проектът дори включва сливане с ФК Париж. В отбора са привлечени звезди като Давид Жинола и Енцо Франческоли, но в края на десетилетието идва финансов хаос и всичко приключва само с едно достигане до финал за Купата на Франция.
Въпреки че намеренията на семейство Арно изглеждат доста по-сериозни и в дългосрочен план включват класиране за евротурнирите, ФК Париж на първо време ще се опита да използва трагичната съдба на Матра Расинг като предупреждение. „Няма да бързаме”, подчертава президентът Пиер Ферачи (72 г.). Той ще остане тук още три години, след като вече продаде по-голямата част от акциите си на семейство Арно. „Искаме гръбнакът на отбора да бъде съставен от парижани. Всички останали подписват с играчи от Париж, така че е хубаво за един местен клуб също да се възползва от това”, акцентира той.
Фокусът върху домашните кадри вероятно е едно от оръжията, които ФК Париж ще използва, за да се рекламира като по-разумна алтернатива на ПСЖ. Целта на новото ръководството е клубът да си остане “народен”, въпреки че този имидж доста противоречи на реалността да бъде управляван от собствениците на най-големия луксозен конгломерат в света. Състоянието на фамилията е над 200 милиарда долара, които се въртят от бизнеса с мода, бижута, алкохолни напитки, часовници, парфюми и козметика. А вече и футбол. Сред кадрите на ФК Париж, стигнали дори до националния отбор на Франция, личат имената на Ибрахима Конате, Аксел Дизази и Норди Мукиеле, но много често тези играчи са били отмъквани от други клубове още преди да дебютират за първия отбор. В този смисъл партньорството с “Ред Бул” може да се окаже ключово за новите собственици. Компанията вече ангажира Юрген Клоп за ръководител на футболните операции в “Ред Бул” и Ферачи е готов да извлече максимума от евентуалното участие на германеца в проекта.
„Това, което Клоп направи в Ливърпул, е вдъхновяващо. Той върви с визията, аурата и умението да обединява. Нямам търпение да се видим”, заяви президентът на ФК Париж, но двамата с Арно отрекоха информациите, че техният проект ще бъде включен в групата от клубове на „Ред Бул” и дори ще си смени името. „Няма да имаме нищо общо с останалите отбори, които са собственост на „Ред Бул”. Фамилия Арно е основният акционер във ФК Париж”, обяснява Ферачи.
Определяща характеристика за столичани е силата на женската част. По-рано известен като Жювиси преди сливането си с ФК Париж през 2017 г., отборът печели 6 титли на Франция при дамите и редовно се класира за евротурнири. Но много скоро с израстването на ФК Париж ще възникне и въпросът с позиционирането му върху картата на града. В момента той играе домакинствата на стадион „Шарлети”, сгушен до околовръстния път в югоизточната част. Мястото не е идеално заради наличието на лекоатлетическа писта, но новата схема с безплатни билети, въведена в средата на миналия сезон, доведе до поне частично решаване на проблема със слабата посещаемост. Сега средно се пълни над половината от капацитета, който е от 20 000 места.
За Ферачи идеалният краткосрочен вариант е ФК Париж да се премести на по-компактния “Жан-Буен”, който се намира в сянката на “Парк де Пренс” и се използва за ръгби.
В същото време медиите подхванаха с повишен интерес най-вече темата за милиардите на фамилия Арно. Логично всички очакват с интерес дербито с ПСЖ, но поне засега от ФК Париж заобикалят разговорите за вражда помежду им. Антоан Арно дори обяви, че е дългосрочен фен на ПСЖ от 12-годишен. И ще продължи да бъде такъв. “Мисля, че в града има място за два клуба и две различни истории, които биха могли да се допълват”, каза Арно.
„Няма враждебност между нас. Самият аз също бях притежател на сезонна карта за ПСЖ заедно със сина ми навремето”, добавя Ферачи. Но дали този сърдечен подход ще оцелее в потенциално горчивата реалност, когато залогът ще бъде битката за надмощие? Остава да видим…
Рафаел ЖЮКОБЕН, BBC, превод на в-к Тема спорт
Снимка: БГНЕС
Коментари
Напиши коментарНапиши коментар