Най-ценният индивидуален приз във футбола – „Златната топка“, връчвана от списанието Франс Футбол, през последните 14 години е безжалостно доминирана от двама души. Разбира се, това са „извънземните“ Лионел Меси и Кристиано Роналдо, завоювали общо 12 отличия от 2008г. до сега.
Единственият, който успя да се вклини между тези двама исполини на съвременния футбол, е халфът на Хърватия и Реал Мадрид Лука Модрич. Той бе с основна заслуга за спечелената от „белия балет“ Купа на Европейските шампиони, а с екипа на националния отбор достигна финала на Световното първенство.
Замисляли ли сте се обаче как би изглеждала „Златната топка“, ако Меси и Роналдо не съществуваха? Тогава щеше да има цели 12 други кавалери на отличието, които сега просто гледаха отстрани как двамата големи прегръщат наградата година след година.
Ето ги и тези, които щяха да се окъпят в слава, ако Меси и Роналдо не бяха избрали футбола като тяхна професия:
2008
Това е и годината, която даде началото на хегемонията на двамата големи опоненти. Първи на върха се изкачи Роналдо, като успехите му бяха наистина колосални. Той успя да помогне на Манчестър Юнайтед да спечели Висшата лига, както и Шампионската лига, забивайки 42 гола в 49 мача. Освен това, Роналдо бе избран за играч на сезона в Англия, стана голмайстор на лигата и спечели „Златната обувка“ на Европа. Меси остана втори, но ако тези двамата ги нямаше, тук със „Златната топка“ щеше да се поздрави Фернандо Торес. Той заби 33 гола в 46 мача в дебютния си сезон за Ливърпул и попадна в идеалния отбор на сезона във Висшата лига и в класацията на УЕФА, но по-ценни бяха постиженията му на национално ниво. Тъкмо Торес вкара победния гол във финала на Евро 2008, който донесе европейската титла на Испания. Това, обаче, му отреди едва трето място в крайното класиране след Роналдо и Меси.
2009 Тук Меси изравни на Роналдо, печелейки първата си „Златна топка“. Нисичкият аржентинец бе в основата на завоювания от Барселона требъл, тъй като той вкара 38 гола в 51 мача във всички турнири. Освен това, той бе избран за футболист номер 1 на ФИФА, играч на сезона в Ла Лига, както и футболист на годината в Аржентина. Втори в класирането остана Роналдо, който не бе толкова резултатен както предния сезон, а трети се нареди халфът на Барселона и настоящ треньор на тима Шави Ернандес. Нисичкият маестро бе избран за полузащитник на годината от УЕФА, както и за най-добър плеймейкър от Световната федерация по футболна статистика и история. Освен това, той бе и халф на годината в Ла Лига и попадна в идеалния отбор на УЕФА. Една „Златна топка“ щеше да е върховното украшение във витрината му, но уви.
2010 Това може би е една от най-спорните години в модерния футбол, щом се отнася до награждаването със „Златната топка“. Отличието отново отиде в ръцете на Меси, който стана шампион на Испания и спечели Суперкупата на страната. В индивидуален план той беше изключително резултатен, отбелязвайки 47 гола в 53 мача. Челната тройка се допълни от неговите съотборници в Барселона – Андрес Иниеста и Шави Ернандес, които обаче имаха доста по-успешна година, тъй като помогнаха на Испания да стъпи на световния връх за първи път в историята. Силна година изпрати и халфът на Интер Уесли Снайдер, помогнал на „нерадзурите“ да спечелят требъл и извел Нидерландия до финала на Световното първенство. Ако Меси не съществуваше, наградата щеше да отиде в ръцете на Иниеста, отбелязал победния гол във финала на Мондиала.
2011 Хет-трик от „Златни топки“ за Лионел Меси. Аржентинецът отново помогна на Барселона да стане шампион на Испания и да спечели Шампионската лига. Освен с този приз, той бе отличен и като най-добрия футболист в Ла Лига, както и футболист номер 1 на Аржентина. Тук втори остана Роналдо, който спечели пък „Златната обувка“ на Европа и трофея „Пичичи“ за голмайстор на Ла Лига. Трети отново финишира Шави, който, ако Меси и Роналдо ги нямаше, щеше да получи своята втора „Златна топка“.
2012 „Златна топка“ номер 4 за Лионел Меси, който отново издуха конкуренцията. През тази година той завоюва Купата на Краля и бе награден със „Златната обувка“ на Европа. Също така отново бе избран за футболист на сезона в Ла Лига. Това бе годината, в която Меси счупи рекорда на Герд Мюлер за най-много попадения в рамките на една календарна година, забивайки умопомрачителните 91 гола. Втори остана Роналдо, който помогна на Реал да стане шампион на Испания и да спечели Суперкупата на страната, а трети отново остана Андрес Иниеста, който още веднъж стана европейски шампион с Испания. Втора „Златна топка“, която се изплъзва на Иниеста.
2013 Макар Реал Мадрид да не спечели нито един трофей през сезона, най-ценният индивидуален приз отиде в ръцете на Кристиано Роналдо, който намали изоставането си от Меси. Разликата между всеки един от челната тройка тази година наистина бе минимална, но пък сякаш това трябваше да е моментът на Франк Рибери. Той остана трети в класацията, въпреки че записа знаменит требъл с отбора на Байерн и като цяло бе неудържим по лявото крило. Французинът попадна в отбора на годината на УЕФА и бе избран за най-добър футболист на годината в сайта на централата. Той също така стана и играч на сезона в Бундеслигата и попадна в идеалния отбор на немското първенство. Това обаче явно не бе достатъчно той да бъде отличен със „Златната топка.“
2014 Още един „баварец“, който падна жертва на доминацията на Лионел Меси и Кристиано Роналдо. Тук наградата бе присъдена на поргугалеца, който изигра един от най-силните си сезони, ако не и най-силния. Множеството му голове помогнаха на Реал Мадрид да спечели Шампионската лига, Купата на Краля, Суперкупата на УЕФА и Световното клубно първенство. Той също така бе награден и със „Златната обувка“ на Европа, с трофея „Пичичи“ и бе избран за най-добър играч в Ла Лига. В Шампионската лига пък Роналдо заби невероятните 17 гола за сезон 2013/14 – постижение, което все още не е подобрено. Втори в надпреварата остана Меси, а трети – вратарят на Байерн, Мануел Нойер. Ако Меси и Роналдо не съществуваха, немският страж щеше да стане едва вторият вратар в историята след легендата Лев Яшин, триумфирал със „Златната топка“.
2015 Това отново бе годината на Барса. „Каталунците“ спечелиха нов златен требъл, а нападателното им трио, съставено от Лео Меси, Луис Суарес и Неймар, отбеляза невероятните 122 гола във всички турнири. Разбира се, наградата бе връчена на Меси, който също така бе избран и за най-добър играч в Ла Лига. Втори остана Роналдо, а трети се нареди съотборникът на Меси – Неймар. Това бе най-резултатната година за кариоката, който се разписа 39 пъти в 51 мача за Барса.
2016 Тук за пръв път един от двамата големи успя да дръпне на другия и посредством националния си отбор. Успехите на Меси и Роналдо на клубно ниво са легендарни, но те така и не съумяваха да спечелят значим трофей на международно ниво. Пръв това направи Роналдо, помагайки на Португалия да триумфира с Европейската титла на първенството във Франция. Това в акомпанимент със спечелената от Реал Шампионска лига бе достатъчно той да бъде награден като кавалер на „Златната топка“ за 2016г. Втори, естествено, остана Меси, а на трета позиция завърши Антоан Гризман. Французинът бе определен за най-добър играч на Ла Лига, бе избран за футболист на годината във Франция, както и за играч на годината на УЕФА. Головете му добутаха Атлетико Мадрид до втори финал в Шампионската лига за три години, но в него тъкмо Гризман пропусна важна дузпа и в крайна сметка трофеят отиде в ръцете на Реал, а „Златната топка“ – при Роналдо.
2017 По всичко личи, че това е последната „Златна топка“ в кариерата на Кристиано Роналдо. Той спечели своята пета награда и това изглеждаше като перфектния край на едно легендарно съперничество – по пет отличия и за двамата. Да ама не. През въпросната година Роналдо отново стана шампион на Испания и спечели Шампионската лига, както и Световното клубно първенство и Суперкупата на Европа. Плътно зад него се нареди Лео Меси, а трети отново остана съотборникът на Меси в Барса – Неймар. През лятото кариоката се превърна в най-скъпия футболист в историята, преминавайки във френския ПСЖ за 222 милиона евро, което вероятно е изиграло някаква роля за високата му позиция в тази класация.
2018 Тук носител на трофея е Лука Модрич и няма да гледаме надолу.
2019 Годината, в която Меси еднолично излезе на първо място по „Златни топки“ в историята на футбола. Аржентинецът направи поредния си легендарен сезон и вкара 51 гола в 50 мача за Барса, качвайки тима на върха в Испания. Освен това, той бе награден и със „Златната обувка“ на Европа. Тук втори остана бранителят на Ливърпул, Върджил ван Дайк, който направи истински фурор с червената фланелка. Той помогна на „мърсисайдци“ да спечелят Шампионската лига и бе избран за играч на сезона във Висшата лига и в класацията на УЕФА. Нидерландецът също така попадна в идеалния отбор на УЕФА и в този на английското първенство. На Ван Дайк не му достигнаха някакви си 7 точки, за да триумфира и с най-ценния индивидуален приз.
2020 Тук господата от Франс Футбол решиха, че заради пандемията няма да присъждат „Златна топка“, което сериозно ощети Роберт Левандовски – безспорно най-заслужилия футболист за годината.
2021 И макар Лева да заслужаваше да получи „Златната топка“ за 2021г., това не се случи. Тя отново отиде в ръцете на Лео Меси, който въпреки слабото начало на новия сезон за новия му клуб ПСЖ, през лятото успя да спечели Копа Америка, така че вероятно това е натежало в негова полза. За Левандовски пък бе скалъпена награда за най-добър нападател на годината, за да не остане отново с празни ръце.