В петък стана ясно, че легендата Кевин де Бройне ще напусне Манчестър Сити след края на сезона. Само час по-късно мениджърът Пеп Гуардиола се присъедини към призивите да му бъде издигната статуя пред стадион „Етихад“. „Слушайте, не знам, но ще заложа много пари, че това наистина ще се случи”, увери каталунецът преди дербито с Юнайтед.

За феновете Де Бройне винаги ще бъде в разговора заедно с Колин Бел и Давид Силва, когато спорим за най-добрия играч в клуба за всички времена, но ще бъде интересно да видим дали белгиецът ще получи същото признание, когато става въпрос за цялата история на Висшата лига?

Тиери Анри, Уейн Рууни, Стивън Джерард, Франк Лампард… Всеки се е сблъсквал със стъклен таван, когато трябва да се сравнява със златното поколение на английския елит. Но способен ли е Кевин наистина да разклати стария ред, когато емоциите отминат и играта продължи напред? Двамата с Мохамед Салах несъмнено ще бъдат запомнени като знаменосците на новата звездна генерация. Те безспорно са открояващите се играчи от битките между Ман Сити и Ливърпул, макар че това съперничество не успя да завладее въображението на публиката по същия начин, по който го бяха направили незабравимите войни между Юнайтед и Арсенал. И докато чувството на носталгия към старата Висша лига продължава да ни държи, Кевин де Бройне е способен да изпъкне като един от много, много малкото съвременни играчи, които ще ни накарат да си спомняме за 2018-а, а не за 2008-а.

Белгиецът нямаше мимолетния блясък на такива като Хатем бен Арфа, Мортен Гамст Педерсен или Адел Таарабт, но се превърна в най-добрия играч на най-добрия отбор в лигата през по-голямата част от десетилетие, което му донесе 16 трофея във витрината (6 титли във ВЛ, 2 пъти ФА Къп, 5 пъти Купа на лигата, 2 пъти Къмюнити шилд и веднъж ШЛ).

„Всеки може да избухне веднъж, два пъти или да направи асистенция, но колко дълго ще издържи и в колко мачове? Именно в това Де Бройне е уникален”, хвали го Гуардиола.

Белгиецът запълва критериите за „най-добър на всички времена” със своя привлекателен стил, изцеждащи белите дробове неуморни бягания, пасове в иглени уши и прецизни удари, които се потвърждават и от статистиката. Той е допринесъл за 187 гола в своите 10 сезона в Сити, като единственият спад идва през 2018/19, когато пропуска по-голямата част от кампанията поради различни контузии. Дори тогава той се завръща по-силен и вероятно записва най-добрия си индивидуален сезон. Небесносините преживяват спад през 2019/20, завършвайки на 18 точки зад Ливърпул, но Гуардиола дава свободата на Де Бройне да бъде креативен и той му се отплаща с невъзможните 20 асистенции – изравнен рекорд на неудържимия Тиери Анри.

Няколко други играчи като Сеск Фабрегас и Месут Йозил изглеждаха готови да се наредят до постижението на французина през годините, но някак си никога не успяха да го направят. Върхът, покорен от Анри, се превърна в нещо наистина мистично. Де Бройне е първият, който го настигна, а и вероятно все още е раздразнен от факта, че не му зачетоха 21-вата асистенция в мач точно срещу бившия тим на французина (15.12.2019).

„Откраднаха ми една асистенция срещу Арсенал – напомни белгиецът в свое интервю. – Странното е, че после, когато отбелязаха головия ми пас №100, те включиха същата тази ситуация на първо място във видеото. Може ли да си представите колко много грешаха?”

Тогава той центрира експертно с левия крак към Габриел Жезус, но асистенцията не му е призната официално заради много незначително докосване на Калъм Чеймбърс от Арсенал. Де Бройне сам отбелязва два пъти през това първо полувреме и само гредата му попречи да оформи един от най-невероятните хеттрикове във Висшата лига.

Левият крак му служи за още от неговите най-запомнящи се изпълнения. Например онзи гол срещу действащия шампион Челси на „Стамфорд Бридж“, с който вероятно поставя началото на цялата тази успешна ера през 2017-а. Направи го срещу своя бивш клуб и играчите на Сити пееха името му в съблекалнята. Вече се усещаше, че се задава нещо специално.

Бе изминала само седмица от мъката срещу Реал Мадрид в ШЛ, когато манчестърци имаха нужда от задължителна победа срещу Уулвс в края на похода към титлата през 2021/22. И Де Бройне избухна с три гола в първите 24 минути – всичките с левия крак. След това добави четвърти през второто полувреме, но вече с десния. Завърши с 15 попадения в първенството във въпросния сезон, включително победно срещу Челси. 

Разписа се и в двата мача с Ливърпул, добави два срещу Манчестър Юнайтед. Изгради се като човек за големите вечери, особено на собствения „Етихад”. В сезона на требъла наказва два пъти Арсенал в мача, който де факто решава титлата. Вкарва на топчиите и в Лондон няколко месеца по-рано. Докато маршът към славата набира скорост, той поразява Ливърпул, а в ШЛ блести със зашеметяващ удар срещу Реал на „Бернабеу“ – сцената на отчаянието от предната кампания.

Говорим за головете на играч, който обаче е известен преди всичко със своите асистенции. Като онова невероятно подаване по земя към Сане, с което преодоля половината отбор на Стоук при разгромното 7:2. Или пък безбройните центрирания към Агуеро и Стърлинг на далечната греда, както и марковите извеждащи пасове към Ерлинг Холанд…

Трябваше да плати сметката на всичко това след финала за ФА Къп срещу Манчестър Ю през 2023-та, когато вече осъзнаваше, че подколянното му сухожилие е на ръба да откаже. Бореше се с проблема от месеци, но не искаше да спре точно в най-важния етап от сезона. Във финала на Шампионската лига срещу Интер в Истанбул се наложи да бъде сменен още през първото полувреме, по-късно травмата се появи отново. Това доведе до операция, която заедно с хернията, от която страдаше, лиши Де Бройне от най-добрите му качества.

Последните му опити на моменти бяха тъжни за гледане, но нищо не е в състояние да заличи наследството на Кевин. Той има шанс да добави още нещо към него, ако приключи кариерата си на „Етихад“ с нов триумф за Купата на Англия. И освен че е достоен завършек за един от най-великите в английското първенство, това може да му помогне да счупи онзи невъзможен стъклен таван, който го разделя от златното поколение.

Сам Лий, THE ATHLETIC, превод на в-к Тема спорт

Снимка: БГНЕС