Коронавирусът не остави нищо недокоснато в света през 2020 година.
Удари яко и спорта, пише „Труд“.
Днес едно от най-скъпите удоволствия в съвременния свят търпи поражение след поражение.
Близо половин милиард евро загуби УЕФА от преместеното за догодина на европейско първенство.
Същото се случи и с Олимпиадата, като там пораженията са в пъти повече.
Ето част от изводите, които светът научи от пандемията:
Британският консерватизъм
В Испания продължават да смятат, че един от големите пожари е запалил мачът „Аталанта“ – „Валенсия“ в Шампионската лига. След него Бергамо се превърна в център на кошмара, а 35 % от кадрите на „прилепите“ се заразиха. Когато говорим за Англия обаче, все едно че минаха векове, докато Футболната асоциация взе решение да спре Висшата лига. И може би нямаше да се случи, ако Микел Артета, треньорът на „Арсенал“, не бе обявен като заразен. В крайна сметка обаче сензационно мачовете в аматьорските дивизии продължиха да се играят още един уикенд и събраха нечувана за мащабите си аудитория. Когато Висшата лига все пак бе прекратена, това не се случи с прочутото конно състезания в Челтънъм. В първия му ден на трибуните имаше 60 664 души. А цялата седмица събра общо над 250 000 фена. Но какво пречеше надбягванията да бъдат отложени със седмица, месец или година?
„Златен медал“ за МОК
Австралия и Канада обявиха, че няма да изпратят свои спортисти на олимпийските игри в Токио. По света атлети спряха да тренират, защото все още официалната информация бе, че олимпиада ще има. МОК отричаше и отричаше за отлагане. Поставяше си нови и нови срокове за взимане на крайното решение. Японският премиер Шинзо Абе в понеделник призна, че може би игрите трябва да се забавят във времето. „В името на здравето, възможно е да отложим олимпиадата“, рече висшият политик в понеделник. Чак след тези думи ръководителите на МОК започнаха да правят планове игрите да последват примера на Евро 2020 към следващото лято. Япония се уплаши, че накрая може да остане само със собствени спортисти на най-важното си събитие. И за Томас Бах, германският президент на МОК, не остана нищо друго освен приеме факта. Игри в Токио ще има, но през 2021-а. Загубите ще са милиарди евро. Но все пак те ще запазят името си „Олимпийски игри Токио 2020“. Все повече гласове се чуват по света и дори в родната му Германия, че Бах не се е справил добре с извънредната ситуация и е взел много грешни решения.
Спортисти-бизнесмени
Вилфред Заха от „Кристъл Палас“ е известен рентиер в Лондон. Тъмнокожият нападател притежава 50 апартамента, които обичайно дава на туристи. Когато е на терена, Заха често е освиркван от противникови фенове. Сега обаче нападателят предостави безплатно своите имоти на медицински лица, които се борят с коронавируса. Гари Невил и Райън Гигс притежават два хотела в Манчестър. Двете легенди на „червените дяволи“ от ерата на сър Алекс Фъргюсън отвориха безвъзмездно всички стаи за лекари и санитари. Невил и Гигс гарантираха, че въпреки кризата нито един от техните служители няма да бъде съкратен. Подобно нещо направи и Роман Абрамович, собственикът на „Челси“. Неговият хотел „Милениум“ на стадион „Стамфорд Бридж“ вече се ползва безплатно от медицински служители.
Лука Йович – идиотът на футбола
Всеки човек в света има една мечта днес – да не контактува със заразен. И заради това правителства затвориха цели държави и зоват хората да останат по домовете. За вируса безпардонно нехае обаче Лука Йович. След като един от баскетболистите на „Реал“ (Мадрид) бе тестван положително, целият клуб се постави глобално под карантина. Но изненадващо и налудничаво сръбският футболист отпътува с частен самолет за Белград. И така постави под сериозна заплаха всички, с които контактува, защото Мадрид е едно от световните огнища. От своя страна Сърбия призова дори свои граждани да не се прибират, докато трае извънредното положение. Дори Милан Йович, бащата на нападателя, го определи като престъпник и адмирира евентуалното му влизане в затвора. И не е ли прав, защото историята не е да едно издърпване на ухо?
Ще бъде ли шампион „Ливърпул“
Сезонът във Висшата лига се превръща в един от големите казуси в световния футбол. Една от версиите е, че може да бъде обявен за нулев. Това ще означава, че „Ливърпул“ отново няма да е шампион. А „Лийдс“ пак няма да се завърне в елита. УЕФА се нуждаеше от едно видео заседание, за да реши съдбата на Евро 2020. Футболните ръководители в Англия обаче още се чудят как да завършат сезона. Във Висшата лига цар са парите. И емоции като тази, че дори фенове на „Манчестър Юнайтед“ признават – отколешният враг „Ливърпул“ заслужава да стане шампион са просто един фон. Шефовете на Футболната асоциация искат да спазят традицията и да минимализират загубите. И ще разиграят невероятни варианти за да доиграят сезона и да има трофей за най-силния. И все пак остава опасността Висшата лига да не стартира до 1 юни. И това може да отприщи най-страшния сценарий за „Ливърпул“. Титла без изиграване на мачовете няма да има. А при уникалната преднина от 25 точки от втория дали ще е справедливо? Фреди Бобич, спортният директор на „Айнтрахт“, пък предложи отборите в Бундеслигата да играят дори всеки ден, за да завърши сезона. Там „Байерн“ води, но е притиснат от „Борусия“ (Дортмунд) и „Лайпциг“. На испанска земя „Барселона“ и „Реал“ водят люта битка на върха. А „Ювентус“ брани титлата си в Италия в конкуренцията на „Интер“ и „Лацио“.
Виртуалният спорт не замества истинския
В неделя вечер завърши първото виртуално състезание във Формула 1. Но аудиторията му бе минимална в сравнение с тази, която щеше да гледа началото на сезона в Мелбърн, който бе отложен. „Реал“ (Мадрид) беше обявен за виртуален шампион в игра, организирана специално от ФИФА. Но без публиката на „Сантято Бернабеу“ радост няма. Само подсмихване с думите: „Хайде! И тук сме №1“. Но без „Камп Ноу“ и останалите стадиони интерес към такъв вид спорт имат само най-запалените геймъри.
Крал все още е телевизията
NBC е най-големият партньор на МОК. Компанията плати 1 милиард долара за правата на Токио 2020. Освен това даде общо 7,5 милиарда долара за всички игри в периода 2014-2032 година. Телевизионните права на футболната Висша лига в Англия струват 9,2 милиарда паунда само за 3 сезона. В нито един от тези договори няма включена клауза с име „коронавирус“. Дори във време на криза телевизионните права ще бъдат царят, който ще продиктува как да се разиграят големите събития. С една подробност – когато пандемията приключи.