120 млн. евро за Пол Погба! Над 90 млн. евро за Гонсало Игуаин! Висшата лига е тази, която зарази световния футбол и трансферните цени подскочиха нагоре навсякъде.

94,7 млн. евро! Това е цената, която Ювентус се съгласи да плати на Наполи за централния нападател Гонсало Игуаин. Това е третата най-голяма трансферна сума в историята. Да, трябва да признаем, че той е страхотен нападател. Вкара 122 гола за Реал М, след това още 91 за Наполи. Селекционерът на Германия Йоги Льов би казал, че Игуаин е "истинска голова машина". Но дали той наистина струва колкото Кристиано Роналдо? Разбира се, че не!

Роналдо е трикратен носител на Златната топка, рекордьор по голове на европейски първенства и към момента е най-голямата поп звезда във футбола. А струваше 94 млн. преди 7 г., когато беше на 24. Сега Игуаин е на 28. Но пък за негова сметка Юве очаква да получи 120 млн. евро за халфа Пол Погба. Какво му става на световния футбол? Напоследък трансферният пазар излезе от всякакви рамки а средните цени за играч скочиха сериозно. Във Висшата лига, Серия А, Бундеслигата общите цифри са близки до рекордните. В Примера дивисион данните са подобни, макар че засега не може да бъде достигната рекордната 2009 г., когато Кристиано се озова в Реал от Манчестър Юн.

Анализът на летните трансферни прозорци от 2012 г. насам показва недвусмислено инфлацията във футбола. Ако преди 4 г. немските елитни клубове са плащали средно по 2,3 млн. евро, сега те плащат двойно - средно по 4,6 млн. евро на играч. Подобна е ситуацията и в Италия, където средната цена е нараснала от 1,7 млн. през 2012 г. до 3,1 млн. към момента. Най-крещящи обаче са разликите във Висшата лига. От подписването на първия голям договор за тв права цените в най-богатата лига в света се вдигат всяка година поне с 20%. Преди 4 г. средно на играч са били плащани по 4,6 млн. евро, а в този трансферен прозорец цифрата е нараснала до 10,9 млн. евро - тройно по-скъпо от сделките в Испания и Италия.

Не е тайна, че големите пари идват най-вече от гигантските договори за тв права, които наводниха футбола с милиарди. В центъра на вниманието обаче е най-вече Висшата лига. От 2016 до 2019 г. там всяка година ще изтичат по над 2 млрд. евро. Което е повече от двойно повече от конкуренцията от другите големи първенства. За сравнение в момента Бундеслигата получава 6228 млн. евро, а с новия договор от догодина сумата ще премине 1 млрд. В Испания сумата е 800 млн. евро, в Италия е близо 950 млн. евро. И свежите пари просто наводняват пазара. Рамките от едно време просто не важат. А наличието на повече пари автоматично вдига цените

"Играчите, които до преди 2-3 г. струваха по 2-3 млн. евро, в момента струват по 6-7 или 8 млн.", оплаква се мениджърът на Борусия М Макс Еберл по повод инфлацията, която е завладяла пазара.
От Борусия М обаче съвсем не са единствените, които се оплакват. Загрижен е и спортният директор на Байер Л Руди Фьолер, който откровено критикува липсата на всякаква стратегия в трансферната политика на клубовете от Висшата лига. "Когато Байерн вземе играч, нещата са ясни и се вижда, че зад сделката има план. Но за английските клубове нямам подобно усещане", казва Фьолер.

Няма две мнения, милиардите наистина поставят английските клубове пред дилема. Защото многото пари надуват допълнително цените и при наддаване между самите клубове на Острова. Такъв беше случаят на крилото Джеорджинио Вайналдум, който наскоро премина за 30 млн. евро от изпадналия Нюкасъл в Ливърпул. Тотнъм и Евертън също наддаваха за холандеца и това покачи цената му до главозамайващи стойности. От друга страна обаче, клубовете извън Англия веднага надушиха, че големите пари са само там. И суми от типа на 41 млн. евро за Роберто Фирмино (Ливърпул), 45 млн. за Гранит Джака (Арсенал) или 15 млн. за дълбоката резерва на Байерн Пиер-Емил Хьойберг (Саутхемптън) другаде не могат да бъдат платени.

На другите места засега се опитват да се държат разумно, макар че цените също вървят сериозно нагоре. Европейските клубове откровено избягват наддаванията, а причината за това е, че им липсват необходимите ресурси. Даже немските акули на пазара Байерн и Борусия Д поставят граници на харчовете си 30 млн. за Андре Шюрле (Борусия Д) и 40 млн. за Хави Мартинес (Байерн) са горните им граници до момента. И въпреки това и двата отбора са твърдо в топ 10 на европейския футбол в последните години.

За разлика от немските грандове обаче Висшата лига така и не успява да превърне финансовата си мощ в спортна доминация. Английските клубове нямат равни на пазара, но в последните 3 г. никой местен клуб не е печелил Лига Европа или Висшата лига. Въпреки това обаче развоят на събитията на трансферния пазар кара много от ръководителите на европейските клубове да са загрижени за бъдещето. Причината е ясна, на всички им е трудно да поддържат крачката на Висшата лига във финансов план. А затихване на размаха, с който харчат, не се вижда. Поне до 2019 г., когато изтича настоящият договор за тв права. След това сигурно парите ще станат още повече...

Ибрахим Набер