Последната европейска купа на Барселона е изкована благодарение на опустошителен атакуващ тризъбец: MSN. Или Меси, Суарес и Неймар. Може би нищо във футбола не е било по-смъртоносно от тази атомна атака, която помага за извоюването на требъла през 2015-а и победата на финала в ШЛ срещу Ювентус в Берлин с 3:1. Върхът на триото са отбелязаните от тях 131 гола през следващия сезон 2015/16 (Суарес 59, Меси 41, Неймар 31). През 2014/15 вкарват 122 (Меси 58, Неймар 39, Суарес 25), а накрая се сбогуват със 110 през 2016/17 (Меси 54, Суарес 37, Неймар 21).

Сегашното каталунско нападение, формирано от неудържимите Левандовски, Рафиня и Ламин Ямал, вече може да се похвали с 82 гола и оставащи максимум 13 мача (ако стигнат финала в ШЛ) до края на сезона, в които достигането до 100 е повече от възможно. Това би означавало изравняване на отбелязаните попадения от Меси (38), Ето’о (36) и Тиери Анри (26) през 2008/09, когато Барса печели първия златен требъл с Пеп Гуардиола на пейката. Два сезона по-късно триото MVP (Меси-Вия-Педро) достига до 98 по пътя към спечелването на още една Шампионска лига на „Уембли“ срещу Манчестър Ю (триумфират срещу същия противник 2 години по-рано в Рим).

През настоящата кампания няма друго атакуващо трио в Европа, което дори да се доближава до Левандовски (40 гола), Рафиня (28) и Ламин (14). Най-близо са Кейн (34), Мусиала (18) и Олисе (13) от Байерн с 65, а Дембеле (32), Баркола (18) и Рамош (14) от ПСЖ са с 64. Тризъбецът на вечния съперник Реал М – Мбапе (32), Винисиус (19) и Родриго (13), е вкарал 18 гола по-малко, а Атлетико е още по-назад с Хулиан Алварес (24), Гризман (16) и Сьорлот (15). Сборът на Салах (32), Гакпо (16) и Диас (14) в Ливърпул пък дава едва 62.

Сравненията между епохите са неизбежни, но настоящите играчи на Ханзи Флик се отличават със своите специфики. Като например използването на мълниеносни контри като оръжие. Точно по този начин бе отбелязано третото попадение срещу Борусия Дортмунд в сряда вечер. Фермин Лопес изнесе топката извън защитата и я подаде на Ламин Ямал вдясно. В този момент Рафиня е започнал да спринтира през средата, а Левандовски е чак от другата страна на полето. В рамките на секунди бразилецът и полякът си размениха позициите. Рафиня изведнъж тръгна към далечната греда, повличайки защитник със себе си, докато Левандовски се възползва от празното пространство и проби навътре, засече паса на Фермин Лопес и прати топката в мрежата. Авторът на асистенцията пък е получил страхотно извеждащо подаване от Ямал.

Докато в периода 2014-2017 се разчиташе повече на постепенни атаки и къси пасове на близко разстояние между нападателите, третият гол срещу Борусия Д показва колко добре могат да атакуват на скорост сегашните играчи на Барселона. Същото нещо се видя при едно от попаденията на Рафиня за победата с 4:1 над Байерн в основната фаза, както и при 2:2 с Аталанта в последния кръг преди директните елиминации.

Обратна на тази е ситуацията в Реал М, където големите звезди в предни позиции Винисиус и Килиан Мбапе все още не могат да заиграят успешно в екип, анализира „Марка“. „Истината е, че двамата са по-полезни, когато са поотделно, а не заедно. Ако са на терена по едно и също време, те явно не се справят много добре с разпределението на офанзивните задачи”, пишат още в Мадрид.

 

Материал на "Мундо Депортиво"

превод на "Тема спорт"