Историческа победа постигна Борусия Мьонхенгладбах. В поредно издание на голямото регионално Рейнското дерби играчите на Михаел Фронтцек разнебитиха Кьолн с 4:0 насред неговия стадион и се измъкнаха от дъното, където запратиха местния си враг.

С победата Борусия взе за себе си митичното старогерманско Рейнско злато, което композиторът Рихард Вагнер възпя в своя епичен Пръстен.

Малко преди началото на мача фенове на Кьолн нахлуха на терена и се наложи съдията да изпрати звездата на домакините Лукас Подолски да омиротворява положението. Първият съдийски сигнал закъсня с пет минути.

При непрестанен дъжд, който превърна терена в езеро, преди почивката двата отбора трудно намираха път към вратите. Високите топки доминираха, но не доведоха до гол.

След равностойното първо полувреме, Гладбах взе инициативата и започна да гази. Любопитно беше, че главна роля се падна на нападателя Раул Бобадия, който почти година и половина само разочароваше.

В 51-ата минута младият аржентинец тресна страхотен фаул от 20 метра директно в мрежата – 0:1. Борусия се активизира, започна трайно да задържа топката. Ройс вкара нов гол, но заради засада той бе отменен.

Превъзходството на Гладбах бе явно. В 70-ата минута Бобадия продължи с пета към Брадли топката, която след рикоширалия му удар от разстояние спря в мрежата и ориентира кой ще победи.

До края де Камарго (82) и отново Бобадия (90) докараха нещата до невероятното 0:4, с което Борусия заслужено се отхвърли нагоре.

Така Гладбах спечели 46-та победа в 88-то Рейнско дерби, Кьолн остава много назад с два пъто по-малко успехи - 23.