За първи път през новия век и от 18 години Германия победи Бразилия. Успехът с 3:2 беше напълно заслужен и в резултат на нов силен мач на отбора на Йоахим Льов.

Последната победа на германците бе от 1993 година, а големият мач между двата тима бе през 2002 година – спечеленият от бразилците финал на Мондиала. Днес триумфираха германците - за четвърти път в историята.

Йоахим Льов започна с подчертано офанзивен състав, в който имаше цели седем футболисти на Байерн. Титуляр бе и актуалната млада звезда – Марио Гьотце от Борусия Дортмунд.

Именно той сътвори първата голова опасност, когато в 6-ата минута се освободи добре от бранител и с левия крак опита да преодолее Жулио Сезар, който спаси.

За бразилците срещата бе първа изява след краха на Копа Америка. Футболистите изглеждаха объркани и се огънаха под първоначалния германски натиск. Той обаче не продължи дълго и мачът навлезе във фаза с игра в центъра.

Германците контролираха изцяло срещата, но нямаха удари. В 33-ата минута от пряк свободен удар Дани Алвес стреля силно, но Нойер боксира. Това изчерпа бразилската активност преди почивката.

Домакините търсеха гола, удар на Кроос от пряк свободен удар мина малко над гредата. Близо 60% владеене на топката обаче не помогнаха да се създадат истински опасни положения.

Затова на почивката Льов пусна нови офанзивни играчи – Клозе и Шюрле. Минута след подновяването на играта обаче бразилците бяха близо до откриване на резултата, когато Пато елегантно превхвърли Нойер, но топката мина встрани от гредата.

Последваха силни минути на гостите, които направиха няколко добри атаки. После дойдоха головете.

В 61-ата минута Швайнщайгер откри резултата от дузпа, отсъдена за нарушение на Лусио срещу Кроос. След още шест минути Кроос изведе Гьотце, който заобиколи вратаря и вкара първия си гол с националната фланелка – 2:0 за Германия.

Бразилците бързо върнаха едно попадение чрез Робиньо, който бе точен от дузпа. В 80-ата минута обаче всичко бе решено, когато Швайнщайгер се пребори упорито за една топка, успя да попаде към Шюрле, който красиво я изпрати в мрежата – 3:1.

Докрая Йоахим Льов направи няколко смени, а препълненият стадион приветства германската победа. В добавеното време Неймар успя със силен удар извън наказателното поле да намали резултата.

Германия – Бразилия 3:2

1:0 Швайнщайгер (61-дузпа)

2:0 Гьотце (67)

2:1 Робиньо (71-дузпа)

3:1 Шюрле (80)

3:2 Неймар (90+2)

Германия: Нойер, Треш, Хумелс (88-Боатенг), Бадщубер, Лам, Швайнщайгер (85-Ролфес), Кроос, Мюлер, Гьотце (88-Какау), Подолски (46-Шюрле), Гомес (46-Клозе)

Бразилия: Жулио Сезар, Алвеш, Тиаго Силва, Лусио, Андре Сантос, Рамирес (86-Луис Густаво), Фернандиньо (69-Гансо), Ралф, Робиньо (86-Ренато Аугусто), Неймар, Пато (77-Фред)