Финалистите на Мондиал 2018 Швеция и Перу завършиха наравно 0:0 в приятелски мач преди старта битките в Русия. Двубоят в Гьотеборг предложи здрава битка между коравите скандинавци и горещите латиноси, но с малко интригуващи моменти пред двете врати.

Малкото добри възможности за гол бяха пропиляни, а двамата вратари Олсен и Галисе също имаха заслуга за нулевото равенство.

Отборът на Перу, който се класира на световното след победа в бараж над Нова Зеландия, прави впечатляваща подготовка, като победи всички съперници в контролите си през 2018 г.

През март бяха сразени Хърватия (2:0) и Исландия (3:1), а наскоро - Шотландия (2:0) и Саудитска Арабия (3:0). Шведите пък вървят колебливо и загубиха от Чили (1:2) и Румъния (0:1), а срещу Дания записаха равенство 0:0 и победа 1:0.

Двубоят на стадион "Улеви" в Гьотеборг бе равностоен, като и двата отбора си размениха по няколко опасни атаки пред противниковата врата. Първо домакините бяха по-близо до гола - в 14-ата минута Ола Тойвонен пое топката на границата на наказателното поле и шутира покрай вратата.

Към средата на полувремето Перу пое инициативата и също можеше да открие резултата. В 27-ата минута Фарфан стреля коварно в левия ъгъл на вратата, но стражът на скандинавците Олсен изби в корнер.

В 40-ата минута Клаесен направи красива странична ножица и без малко да порази противниковата врата, но Галесе прояви отличен рефлекс и изби топката. Така полувремето на "Улеви" завърши без голове.

След почивката положението на терена не се промени особено. Двата отбора бяха добре организирани се мъчиха да намерят път към вратата на съперника, но липсваше точният завършващ удар.

В 58-ата минута хубава атака на шведите завърши с остро центриране на Лустиг отдясно, но точно преди Тойвонен да забие топката с глава, защитник на гостите изби в ъглов удар. В последните двайсетина минути на мача темпото на игра спадна доста и интересни моменти пред двете врати почти нямаше.

Перуанците допусна доста брак при организирането на атаките си, а шведите просто доиграваха мача като на тренировка. В последната секунда резервата за Перу Флорес можеше да донесе победата на своя отбор, но Олсен се намеси решително.

В крайна сметка двубоят в Гьотеборг завърши без голове. Перу стартира световното първенство в Русия на 16 юни срещу Дания в мач от група С (още с Франция и Австралия), докато два дни по-късно Швеция ще бори Южна Корея в среща от група F (още с Германия и Мексико).

Швеция - Перу 0:0

Швеция: Олсен, Лустиг (Крафт 70), Линдельоф, Гранквист, Аугустинсон, Клаесон, Ларсон, Екддал, Форсберг, Тойвонен (Телин 75), Берг

Перу: Галесе, Адвинкула, Рамос, Родригес, Трауко, Карийо, Тапиа (Акино 75), Йотун, Куева (Флорес 75), Гереро, Фарфан

<iframe width="854" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/VW_U8-2yLMo" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>