Решението на Футболната асоциация на Англия (ФА) да се спре на Томас Тухел за нов селекционер на мъжкия национален отбор на страната бе прието със смесени чувства.
Мнозина анализатори, в това число бившите футболисти на Манчестър Юнайтед и Ливърпул съответно Гари Невил и Джейми Карагър, поставиха под въпрос идването на 51-годишния германец на треньорското кормило на мястото на Гарет Саутгейт, докато други са на мнение, че именно Тухел е човекът, който ще сложи край на сушата на „Трите лъва“ без голям трофей – суша, която датира от далечната 1966-а, когато англичаните станаха световни шампиони на родна земя.
Истината е, че ФА нямаше много опции, въпреки че обяви, че е разгледала 10 кандидатури, преди да се спре окончателно на Тухел, в лицето на английски мениджъри. Едва 20% от наставниците във Висшата лига в момента са англичани – Еди Хау (Нюкасъл), Шон Дайш (Евертън), Ръсел Мартин (Саутхемптън) и Гари О‘Нийл (Уулвърхемптън). Тревожно ниският процент на фона на 70-те и 80-те години на миналия век, когато цели 90% от отборите в елита са били водени от английски мениджъри, е показателен до голяма степен за избора на чуждестранен специалист.
Нещо повече – нито един английски треньор не е печелил Висшата лига от създаването й през сезон 1992/1993 – последният, който вдига титлата е Хауърд Уилкинсън, който става шампион с Лийдс в предходната кампания.
Английските мениджъри нямат и достатъчно успехи както на домашната, така и европейската сцена. Докато Тухел спечели Шампионската лига с Челси през 2021 година, а отделно стана шампион на страната с Байерн Мюнхен и Пари Сен Жермен, то ситуацията при наставниците от английски произход е коренно различна. Последният английски мениджър, печелил ФА Къп, е Хари Реднап с Портсмут през 2008. Последният треньор от Англия, стигал до триумф за Купата на Лигата, е Стив Макларън с Мидълзбро през 2004 година. В Европа, ситуацията е следната – последният специалист, печелил евротрофей, е Сър Боби Робсън, който извежда Барселона до спечелване на Купата на носителите на националните купи през 1997.
От старта на сезон 1992/93 (създаването на Висшата лига) насам, едва 1% от английските мениджъри са водили мачове в Шампионската лига. За сравнение, Италия е с 14% на първото място, следвана от Германия (11%), Испания (10%), Франция и Португалия (9%) и Нидерландия (8%). | БГНЕС
Коментари
Напиши коментарНапиши коментар