Световната шампионска по шахмат за 2004 година Антоанета Стефанова запази шансовете си за спечелване на европейската титла.

Българката записа много важна победа в предпоследния десети кръг на шампионата по шахмат на Стария континент, който се провежда се в грузинската столица Тбилиси.

Най-добрата ни шахматистка игра с белите фигури срещу украинката Катерина Лахно и я победи с лекота. Стефанова вече има актив от 8 точки.

С половин точка повече на върха в класирането е литовката Виктория Чмилите, която бе размазана от Антоанета Стефанова в шестия кръг на шампионата.

В последния 11-ти кръг Стефанова ще има черните фигури в своята решителна партия срещу арменката Елина Данелян, а Чмилите играе с белите фигури срещу рускинята Светлана Матвеева.

Припомняме, че на европейското първенство през 2010 литовката Чмилите бе начело в класирането на шампионата от началото до решителния последен кръг, но финишира втора след като претърпя загуба в последната си партия от Пиа Крамлинг.

Българските фенове на шахмата със сигурност биха искали Чмилите да се подхлъзне на финалната права.