Ботев Пловдив победи Левски с 2:1 в дерби от първия кръг на А група. Вицешампионът на България поведе чрез Гари Родригес, който се разписа в 5-тата минута, но половин час след това холандският състезател получи червен картон след спречкване с Веселин Минев.

След паузата "канарчетата" се активизираха и се възползваха по най-добрия начин от численото си превъзходство. Те стигнаха до пълен обрат, след като Тодор Неделев отбеляза две фантастични попадения.

Първото падна след чудесен индивидуален пробив на младия футболист, а второто дойде след дълго подаване на Йордан Христов и прекрасен прехвърлящ удар на Неделев.

Още в 5-тата минута Левски откри резултата. С далечен шут Гари Родригес уцели левия страничен стълб зад Адам Стаховяк и след рикошета топката влезе във вратата. Красиво попадение на холандеца, за което известна вина имаше Христов. 29-годишният бранител изпусна Родригес прекалено лесно.

Седем минути след гола Кристовао Рамос направи много грубо влизане в краката на Тодор Неделев, за което получи жълт картон. При последвалото центриране от фаул Борис Галчев се опита да намери Сивард Спрокел, но не сполучи. В 16-тата минута Мариян Огнянов нахлу в наказателното поле на гостите и пробва да подаде към Ромарио Кортзорг, обаче в крайна сметка топката беше изчистена в корнер. След центрирането от ъглов удар Бобан Грънчаров стреля неточно с глава.

Малко по-късно тимът от София беше много близо до това да удвои преднината си. Стефан Велев шутира от далечно разстояние, Стаховяк в първия момент не можа да укроти кълбото и към него се устремиха Цветан Генков и Родригес, но все пак полският страж спаси. В 23-тата минута Огнянов отправи изстрел от далечна дистанция, обаче Пламен Илиев закова топката в прегръдката си.

Десетина минути след това Кевин Брю стреля от фаул, но твърде слабо, за да затрудни Стаховяк. В 35-тата минута Галчев шутира силно от дъгата пред противниковия пеналт, обаче Илиев се справи с удара. Секунди по-късно Родригес и Веселин Минев се сдърпаха и реферът Георги Йорданов показа червен картон на голмайстора.

Въпреки че останаха с човек по-малко на игрището, в 41-вата минута Бру можеше да се разпише от фаул, ако не беше добрата намеса на Стаховяк. Минута преди края на полувремето Станислав Ангелов попречи на Огнянов да изравни. Така първата част завърши при резултат 1:0 за "сините", които се бяха насочили към своята 64-та победа в срещите с Ботев.

На почивката наставникът на домакините Станимир Стоилов извърши смяна – на мястото на Галчев влезе Валери Домовчийски. Именно бившият футболист на Левски нанесе първия по-опасен изстрел към вратата на Илиев. Малко след това Дъстли Мюлдер изчисти топката в корнер, точно преди Кортзорг да я засече с глава.

В 50-тата минута Брю изби от голлинията след удар Грънчаров. Натискът на "канарчетата" се усилваше и в 57-мата минута логичното се случи. Тодор Неделев се отличи с великолепен пробив отдясно, мина покрай Антонио Вутов, Нуно Пинто и Старокин, преди да преодолее Илиев – 1:1. В 61-вата минута Жоао Силва закачи с крак главата на Стаховяк, която започна да кърви и играта беше прекъсната за няколко минути.

В 68-мата минута Христов центрира от воле и Домовчийски можеше да отбележи много красиво попадение от воле, но уцели десния страничен стълб. Три минути по-късно Силва стреля в стената от фаул, а после Рамон Лопес отправи неточен далечен шут. В 73-тата минута хубава атака на гостите бе завършена от Кристовао Рамос, но Стаховяк направи брилянтно спасяване.

Петнадесет минути преди края на мача Неделев отново избухна с феноменално изпълнение. Христов изведе 20-годишният атакуващ халф, който със страхотен прехвърлящ удар не остави никакви шансове на Илиев. До края на двубоя гостите така и не успяха да стигнат до изравнителен гол и така Ботев тръгна с победа в новото издание на шампионата.

Ботев Пловдив – Левски София 2:1

0:1 Родригес 5 1:1 Неделев 57 2:1 Неделев 75

Червен картон: Родригес 35 Ботев Пловдив: Стаховяк, Грънчаров, Спрокел, Христов, В. Минев, Галчев (Домовчийски – 46), Иршак, Огнянов, Анисе, Неделев (Дяков – 84), Кортзорг (Виейра – 64)

Левски София: Илиев, Ангелов, Старокин, Мюлдер, Пинто, Брю (Йорданов – 87), Велев, Вутов (Лопес – 57), Рамос, Родригес, Генков (Силва – 54)