Президентът на Българския футболен съюз (БФС) Георги Иванов изказа неодобрение от поведението на националния селекционер и треньор на Черно море (Варна) Илиан Илиев към журналистката от Диема ТВ Велислава Миланова, която беше атакувана вербално след мача с ЦСКА-София за Купата. Илиев беше гневен на думите на дамата, че отборът му няма свежест.

"По никакъв начин не толерирам агресивно поведение съм журналисти. Но все пак както днес видях, че днес се е извинил, но това поведение е крайно недопустимо, особено от национален селекционер", каза Георги Иванов пред журналистите в НДК.

Българският футболен съюз (БФС) работи в тясна връзка с експертите на Европейската футболна асоциация (УЕФА) от програмата “УЕФА Grow”, която е създадена за експертна подкрепа към федерациите при изготвянето стратегии за развитие. 

“Работим с хората от УЕФА Grow по съвместна стратегия в периода 2026-2030. Хората от УЕФА посочиха, че ние нямаме нито един футболист в първенствата от топ 5 на ранглистата на УЕФА, а Сърбия има 17. И то при условие, че не сме много далече като територия и население. Трябва да създаваме футболисти“.

След това той говори и по други въпроси, като един от тях е, че не бяха приети нови членове на БФС – обичайна практика в предишни Конгреси. 209 клуба били изключени по времето на Борислав Михайлов и все още не са получили връщането си в структурата. "Още 209 клуба? Какви клубове? Които се събират в събота да набият съдията и да се напият? Не искам такива, а искам клубове които развиват футбола".

Георги Иванов се спря и на проблема с ескалиращата агресия на мачовете на младите – честа практика от последните месеци е треньори да нападат физически съдии, както и родители да агресират. "Там треньорите трябва да са педагози на първо място, за да правим личности. Като гледаме треньора и родителя се бият по трибуните, какъв пример му даваме на детето? Защото от 1000 деца, които тренират футбол, я един стане футболист, я не. Но трябва да помагаме за изграждането на полезни и пълноценни хора. Чувам обвинения към БФС за хулиганството – това е до възпитание и до законови мерки. Държавата да вкара закон за футболно хулиганство, който да бъде приет и прилаган".

Иванов се спря и на инфраструктурни казуси като предишните планове на БФС да провокира строеж на стадиони по европейски програми, финансирането на клубовете и лицензирането на спортните съоръжения.

За изграждането на стадиони по европроекти: "Стартирахме, но проектите за моменти са спрени и сме разочаровани, че не можем да продължим. Но в някакъв момент ще се случи, сигурен съм".

За човекът във ВАР-стаята на мача ЦСКА-София – Локомотив (София): "Той не е служител на БФС, а на фирмата Hawk Eye. Tе излязоха със становище, ние сме пуснали сигнал в прокуратурата. Ние не толерираме игри с онлайн-залози – нито на футболисти, нито на служители".

За начина на отводняване на стадион Тича във Варна, при който домакините използваха пейка, закачена за трактор: "Пейката във Варна? Не сме Англия, Испания, Германия и нямаме техниката. Миналия август знаете какви бяха терените. Клубовете неглижират този проблем, това са техните стадиони. Но не мога да им кажа как да си ги поддържат. Ние не сме ДНСК да кажем, че тази сграда ще падне. За да се направи това, тези механизми по инфраструктурата трябва да бъдат контролирани от държавен орган. А накрая ако има проблем, ние носим отговорност".

За ситуацията в БОК, в която има два избрани изпълнителни комитета. Иванов е член и на двата, но подаде оставка от този, оглавяван от Весела Лечева и остана в този, който е председателстван от Стефка Костадинова: "В БОК е изключително неприятна ситуация, БФС беше в тази ситуация три години. Аз участвам и в двата Изпълкома, аз си подадох оставка от този, оглавяван от Весела Лечева, а участвам в този на Стефка Костадинова, защото ми се каза, че е важно да се вземат решения за предстоящата олимпиада. Аз подкрепям спорта и ме интересува това. Да съм изпълком на БОК не ми е нито цел, нито имам желание. Но като става дума за спортистите, които ще участват на Зимни Олимпийски Игри, аз ще гласувам естествено".