Черно море триумфира в Битката за Варна срещу Спартак.  Вицешампионите спечелиха 95-ото дерби на морската ни столица с 2:0  на „Коритото“ в среща от 9-ия кръг на родната Първа лига.

Успехът за „моряците“ изковаха Мазир Сула и Дуду. Първият откри резултата още в 8-ата минута от дузпа, а бразилецът узакони победата за своите в 58-ата минута.

Хората на Илиан Илиев доминираха на терена на съперника си и съвсем заслужено стигнаха до триумфа в градското дерби. Веднъж и гредата спаси домакините след удар на Асен Дончев. Феновете на „соколите“ пък на няколко пъти подвикваха „Оставка“ вероятно по адрес на треньора Кириакос Георгиу.

С добавените важни 3 точки Черно море изскочи на 3-ото място с актив от 18 точки. Спартак Варна пък записа трети пореден мач без победа и  се свлече до 5-ата позиция с 15 точки.

Варненското дерби стартира повече от интригуващо и за само 120 секунди игра Даниел Димов и Йоан Бауренски получиха жълти картони за груби прояви. Футболистът на Спартак Вн бе замесен и при следващия фал, който обаче коства и гол във вратата на „соколите“.

В шестата минута Бауренски получи спорен пас от Франьо Пърце в наказателното поле, като бе изпреварен от Исмаил Иса, спечелил дузпа за Черно море. Дефанзивният халф на Спартак се размина с втори жълт картон, докато Мазир Сула реализира наказателния удар без проблеми – 0:1.

Десетина минути по-късно Спартак наложи волята си срещу Черно море и стигна до първи голов шанс. Голмайсторът на тима и първенството Ахмед Ахмедов излезе на нелоша позиция по диагонал от вратата, но ударът му мина на сантиметри от целта.

След около 25 минути игра Кристиан Илич тества рефлекса на Пламен Илиев от над 25 метра. Бившият вратар на Лудогорец и Левски се справи безупречно и отрази в ъглов удар. Малко преди шута на Илич Радослав Димитров стреля неточно с по-слабия си ляв крак.

Четири минути преди почивката Димитров отново опита късмета си, но топката спря от външната страна на мрежата.

Началото на втората част бе изцяло под контрола на Черно море. Първо удар на Димов спря в тялото на Пърце и излезе в корнер. При ъгловия удар Панайотов засече топката и само Мартин Величков го лиши от гол. Четири-пет минути по-късно спечелилият дузпата Исмаил Иса можеше да вкара истински шедьовър във вратата на Величков. Таранът стреля от трудна позиция с пета, но за негово нещастие, топката мина встрани от вратата.

Натискът на Черно море резултира в гол за 0:2. Иса спечели въздушно единоборство и прати топката на фланга за Пашеко. Лявото крило реши да пробва полувисоко подаване с външен фалц и намери по фантастичен начин Дуду в наказателното поле. От няколко метра бразилецът вкара втория гол във вратата на Спартак Вн.

"Зелено-белите" продължиха да търсят попадение - Иса стреля от далечна дистанция, а на Величков отново му се наложи да се намесва. От произлезлия ъглов удар Атанасов надскочи всички и стреля с глава, пращайки топката на около метър от вратата.

В 65-ата минута Сула можеше да отбележи втория си гол в мача. Плеймейкърът засече ниско подаване от десния фланг и отново Величков се оказа последна преграда пред гола. Секунди по-късно алжирецът опита да накаже Величков и от малък ъгъл, но за пореден път българският страж се справи на ниво.

Спартак погледна към вратата на "моряците" чак в 72-рата минута. Влезлият от пейката Ивей Ромееш нанесе силен изстрел от границата на наказателното поле, но право в обсега на Илиев. Ромееш получи и шанс за добавка с глава, ала отново опитният вратар имаше последната дума и опази вратата си от гол.

Малко преди края на редовното време „моряците“ имаха златен шанс да направят победата си класическа. Влезлият от резервната скамейка тресна дясната греда на вратата на спартаклии.

До края не паднаха повече попадения и Черно море напълно заслужено триумфира в дербито на Варна.

Спартак Варна – Черно море 0:2

Голмайстори: 0:1 Мазир Сула (8) - д., 0:2 - Дуду (58)

Спартак Варна: 76. Мартин Величков, 3. Матео Патрешило, 4. Франьо Пърце, 5. Йоан Бауренски, 8. Филип Лесняк, 11. Виктор Митев, 16. Кристиан Илич, 29. Ахмед Ахмедов, 39. Антонио Вутов, 44. Ангел Грънчов, 88. Радослав Димитров;

Черно море: 33. Пламен Илиев, 3. Живко Атанасов, 28. Влатко Дробаров, 6. Виктор Попов, 15. Даниел Мартин, 27. Даниел Димов, 71. Васил Панайотов, 11. Дуду, 23. Едгар Пашеко, 10. Мазир Сула, 9. Исмаил Иса.

Снимка: Lap.bg Архив