Ботев Пловдив спечели за четвърти пореден път Битката за Тракия срещу Берое. Хората на Душан Керкез излъгаха с 1:0 заралии под Аязмото в дерби от изтегления 12-ти кръг от Първа лига.

Успехът за „канарчетата“ донесе Кристиан Нвачукву. Той заби скъпоценното попадение в 38-ата минута, а минималните победи за пловдивчани с този резултат се превърнаха в тенденция през кампанията. Ботев Пд обаче загуби капитана си Ивелин Попов, който получи директен червен картон 86-ата минута. Така „жълто-черните“ завършиха дербито в намален състав, а Попето ще бъде наказан.

С новите 3 точки в актива се Ботев Пд се изравни с лидера в класирането Левски. И двата тима са с по 16 точки, но „сините“ са първи заради по-добрата си голова разлика, като предстои хората на Станислав Генчев да изиграят и мача си с ЦСКА 1948. Третата поредна шампионатна загуба остави Берое на 8-ата позиция с 10 пункта.

Берое не можеше да използва контузените българи Стефан Гаврилов и Виктория Вълков, а в Ботев Пд вече има по-малък избор след контузията на Антъни Уджа и продажбите на Джеймс Ето'о и Мартин Секулич.

В деветата минута Сагардия от домакините опита шут отдалеч, но не успя да изненада вратаря на пловдивчани Ханс Бернат. В 26-ата минута Балоянис от Ботев насесе удар от въздуха, който не беше точен и топката излезе в аут.

В 33-ата минута новото попълнение на Берое Франциско Сагардия получи контузия и бе принудително сменен от Хуанка Пинеда.

Десет минути по-късно Кристиан Нкванчукву бе изведен в добра позиция, но вратарят Артуро Мота парира удара му. Ботев откри резултата в 38-ата минута. Тогава Антонио Перера даде чудесен пас на Нкванчукву, който се измъкна отляво и чукна топката между краката на вратаря Мота в мрежата му.

През втората част Берое бе по-опасният отбор на терена. В 64-ата минута резервата Енцо Еспиноза пропусна страхотен шанс за заралии, но вратарят Бернат се намеси.

Малко по-късно и друга резерва на Берое направи пропуск. Хуан Карлос Пинеда стреля с глава, като топката мина на сантиметри от левия стълб на Бернат.

Пет минути преди края капитанът на Ботев Ивелин Попов бе изгонен с червен картон, след като изрита директно в прасеца Карлос Алгара от домакините, а съдията Георги Кабаков гледа ситуацията на повторение, за да промени санкцията на опитния футболист.

Берое - Ботев Пловдив - 0:1

Голмайстори: 0:1 - Кристиан Нкванчукву (38)

Червен картон: Ивелин Попов (Ботев) 85'

Берое: Артур Мота, Оиер Сареги (62 - Енцо Еспиноза), Хуан Саломони, Луцано Скуадроне, Фелипе Чакартеги, Франциско Сагардия (33 - Хуан Пинеда), Карлос Пахаме (90+2 - Мирослав Георгиев), Исмаел Хименес, Винисиус Белоти (46 - Кени Сейхас), Карлос Алгара, Алберто Салидо (62 - Джани Тума)

Ботев Пд: Ханс Бернат, Ехидже Укаки, Йонас Там, Николай Минков, Антонио Перера, Константинос Балоянис, Антоан Конте, Янис Карабельов (82 - Ален Корошец), Кристиан Нкванчукву (90+4 - Никола Илиев), Ивелин Попов, Алекса Мараш (75 - Вини Трибуле)