Ботев Пд се измъкна срещу  Марибор на стадион „Людски врът“ в Словения и продължава във втория предварителен кръг на Лига Европа. Носителят на Купата на България завърши 2:2 на реванша и ще играе срещу гръцкия гранд Панатинайкос в следващата фаза от битката за влизане в груповата фаза на втория по сила европейски клубен турнир. „Канарчетата“ се класират напред с общ резултат 4:3, след като спечелиха с 2:1 първата среща на стадион „Христо Ботев“ в Пловдив.

В герои за „жълто-черните“, които играха в светлосини екипи в този двубой, се превърнаха нигерийските перли Кристиан Нвачукву и Антъни Уджа. 18-годишното крило изравни резултата за 1:1 в 47-ата минута, а направилият солидна кариера в Бундеслигата опитен таран донесе обрата след час игра. Реваншът започна по-добре за словенците, като възпитаниците на бившия треньор на Лудогорец Анте Шимунджа откриха в 13-ата минута чрез Ян Репас. В 80-ата минута Етиен Бугре реализира за 2:2. Нови голове не паднаха и пловдивчани елиминираха съперника си.

Двубоят като цяло протече с две лица. Преди почивката определено словенците доминираха на терена. След антракта обаче хората на Душан Керкез излязоха като преобразени и шокираха своите домакини, които не успяха да стигнат до победата.

Така след седмица Ботев Пловдив ще продължи похода си към групите на Лига Европа, като препятствието ще е гръцкият гранд Панатинайкос. Първият мач ще е в Атина на 25 юли. Марибор пък продължава да е без победа срещу български отбор в евротурнирите.

Съвсем логично мачът започна с домакински натиск. Дебютният точен удар обаче се оказа на сметката на „канарчетата“. Отправи го Самуел Акере, но не затрудни вратаря Ажбе Юг.

Словенците отговориха с мощна тупалка на Йосип Иличич в 12-ата минута. Ветеранът, който бе замесен в почти всички опасности, създадени от домакините, не уцели целта.

В крайна сметка логичното се случи само 60 секунди по-късно,  когато Марибор откри резултата. Йосип Иличич пусна пас към Ян Репас на дъгата на пеналта, а последният се справи с двама играчи на канарчетата и матира Игонен – 1:0.

След този домакински натиск, Ботев успя да укроти ситуацията на терена. Така гостите на свой ред също пробваха да застрашат вратата на съперника, но не успяваха да намерят пък към мрежата.

В 37-ата минута Самуел Акере проби мощно отдясно, но би слабо в ръцете на стража Ажбе Юг.

Само 120 секунди по-късно Йосип Иличи проби отдясно в наказателното поле и центрира, а след шпагат на Йонас Там топката едва не влезе във вратата на Ботев, излизайки в корнер.

В 41-вата минута Макс Бершич получи центриране на втора греда и нанесе удар с глава, след като бе оставен непокрит, но Матвей Игонен улови.

След антракта Керкез смени Никола Илиев с Кристиан Нвачукву. Този ход се оказа крайно сполучлив. Още в 47-ата минутамладият нигериец  получи извеждащ пас в наказателното поле и с удар по земя към долния ляв ъгъл и с помощта на страничния стълб израни резултата - 1:1!

Попадението шокира Марибор и "канарчетата" пробваха да вкарат втори гол. В 54-ата минута Ивелин Попов пробва късмета си с удар от дистанция, но бе блокиран. Само няколко секунди след това голмайсторът Нвачукву шутира над вратата.

След час игра се стигна до пълен и тотален шок за Марибор! Константинос Балоянис проби по левия фланг и намери Кристиан Нвачукчу, който продължи към Антъни Уджа, а нападателят с безкомпромисен удар към горния десен ъгъл отбеляза за 2:1 в полза на пловдивчани.

Последва натиск от страна на Марибор, но без особено чисти положения. До едно такова се стигна до 77-ата минута, когато Нико Гърлич проби отбраната на Ботев и нанесе сулен удар покрай вратата. В 79-ата минута Мартин Милец отправи техничен удар покрай вратата на Игонен.

В 80-ата минута Марибор стигна до изравнително попадение. Иличич навлезе в пеналта, Ехидже Укаки отне топката, но действа нескопосано и я подари на Марко Божич, който центрира превъзходно за Етиен Бугре, а той от близка дистанция с глава се разписа за 2:2.

В 88-ата минута Етиен Бугре можеше да отбележи втори гол, след като нанесе хубав удар, който бе избит от Матвей Игонен в корнер. При последвалото изпълнение Марко Божич нанесе удар от границата на наказателното поле, но бе блокиран и последва нов ъглов удар, от който не последва опасност.

До края Ботев Пловдив удържа тоталния щурм на Марибор и осигури сблъсък с гръцкия гранд Панатинайкос.

Марибор - Ботев Пловдив 2:2 (3:4)

Голмайстори: 1:0 - Ян Репас (13) 1:1 - Кристиан Нвачукву (47), 1:2 – Антъни Уджа (60), 2:2 – Етиен Бугре – (80)

Марибор: 1. Ажбе Юг - 5. Пиюс Ширвис, 50. Лан Видмар, 25. Свен Карич, 22. Мартин Милец (К) - 20. Жига Репас, 15. Ян Репас, 11. Редван Боурлес, 72. Йосип Иличич, 10. Макс Баришич, 17. Арнел Якупович

Ботев Пловдив: 32. Матвей Игонен - 17. Николай Минков, 5. Йонас Там, 19. Антоан Конте, 38. Константинос Балоянис - 15. Джеймс Ето'о, 20. Антонио Перера, 21. Никола Илиев, 10. Ивелин Попов (К), 7. Самуел Акере, 11. Антъни Уджа