Парламентът окончателно прие текста в новия Закон за физическото възпитание и спорта, който предвижда срокът за безвъзмездно отдаване на спортни обекти и съоръжения, които са държавна или общинска собственост, да се увеличи от 10 на 30 години.
Този срок ще важи само в полза на спортен клуб, спортна федерация или обединен спортен клуб, регистриран като юридическо лице с нестопанска цел за общественополезна дейност.
Текстът беше приет с 94 гласа "за" и нито един против. Освен съществуващи обекти и съоръжения за срок до 30 години ще могат да бъдат отдавани под наем и имоти, предвидени за строеж на спортни обекти и съоръжения.
Заявителят на право за ползване под наем се задължава да инвестира сума, която е не по-малка от петдесет на сто от пазарната оценка на спортния обект, когато става въпрос за срок над десет години.
Условието за безвъзмездно право на строеж или отдаване под наем е обектите да са "предназначени за трайно задоволяване на обществени потребности с национално значение в областта на спорта, физическата активност и физическото възпитание".
По време на обсъжданията спортният министър Красен Кралев многократно заяви, че тази промяна засяга всички спортни клубове и целта й е да има равнопоставеност между тях.
Според него държавата няма как да бъде "по-добър стопанин" на спортните съоръжения от клубовете и "няма как да ремонтира 30 стадиона". Затова по думите му има нужда от частни инвестиции в спортната инфраструктура.
Сред тези, които обявиха, че очакват промените в закона, е футболният "ЦСКА - София". Клубът спечели конкурса за "Българска армия" и Панчарево и в началото на годината подписа договор за ползване на базите.
Според информация на "Дневник" ръководството на клуба очаква да удължи срока на договора за 30 години с намерение да инвестира в модернизацията на стадиона. На базата в Панчарево вече беше направен ремонт, включващ изграждането на няколко терена.
Волейболният ЦСКА също беше дал знак, че следи промените в закона с надеждата да вземе дългосрочно зала "Васил Симов", за да може да инвестира в ремонт.
Представителят на БСП в парламентарната комисия по въпросите за младежта и спорта Весела Лечева беше сред големите противници на този текст в новия закон. Според нея с тази поправка се "заобикаля елегантно Законът за концесиите".
Бившият председател на Държавната агенция за младежта и спорта (ДАМС) заяви, че това няма да привлича инвестиции.
От ГЕРБ, които са вносители на основните текстове, отговориха, че с новия закон "отговаряме на широкия обществен интерес". Гласуването на второ четене на текстовете в закона ще продължи в петък.
Коментари
Напиши коментарНапиши коментар