Пилотът на “Репсол Хонда” Кейси Стонър спечели днешната квалификация за място преди утрешния старт за Голямата награда на Испания – втори кръг от шампионата при най-бързите мотоциклетисти – Мото ГП.

След триумфа си на “Лосаил” преди седмица, днес австралиецът показа, че е готов за нова победа този път на “Херес”, давайки най-доброто време в квалификационната сесия – 1:38.757 мин.

Втори, с пасив от 0.158 сек., остана неговия съотборник и един от любимците на домакините Дани Педроса, а последното място на първа стартова редица заслужи световният шампион Хорхе Лоренцо, който въпреки че бе водач през по-голямата част от квалификацията, в крайна сметка трябваше да се примири с превъзходството на “Хонда”.

Като цяло днешната сесия ще се запомни с множеството инциденти, вследствие на променливите атмосферни условия на “Херес” (температурите бяха значително по-ниски от тези в свободните тренировки) и един от потърпевшите бе 7-кратният световен шампион Валентино Роси.

В началото на квалификациите “Доктора” загуби контрол върху своето “Дукати” в осмия завой на обиколката и се заби в предпазната ограда, вследствие на което се наложи да използва резервната си машина и в крайна сметка даде едва 12-то време.