Шампионката от 2011 година Петра Квитова се класира за финала на силния турнир на червени кортове в испанската столица Мадрид с награден фонд 4 185 000 евро.

Квитова разгроми двукратната победителка и номер 1 в света Серина Уилямс с 6:2, 6:3 за 73 минути. Чехкинята доминираше изцяло в мача. В първия сет тя загуби само два гейма.

Във втората част Квитова сервираше за мача при 5:2, но загуби подаването си. Още в следващия гейм четвъртата поставена обаче стигна до успеха с шестия си пробив в двубоя.

За чехкинята това беше първа победа над Уилямс след пет поредни загуби. Квитова спря серията на американката от 50 поредни победи на турнири от тази категория.

За последно световната номер 1 загуби от Каролине Возняцки на 27-и март 2012 година в Маями.

На финала Квитова ще срещне Светлана Кузценова (Русия), която в другия полуфинал отстрани защитаващата титлата си Мария Шарапова с 6:2, 6:4.