Баскетболистите на Кливланд показаха съвсем различно лице пред собствена публика и след 120:90 срещу Голдън Стейт върнаха интригата във финала на НБА.

Уориърс все още водят с 2-1 в серията, но ще гостуват и за мач №4, в който домакините определено ще бъдат вдъхновени от представянето си. До момента в елиминациите те са 8-0 у дома.

Те не изоставаха нито веднъж в мача, поведоха от самото начало и рано натрупаха солиден аванс, а през второто полувреме окончателно решиха всичко, като си върнаха за тежкото поражение в Оукланд в мач №2. Така Кавалиърс прекъснаха серията си от 7 поредни поражения срещу съперника и за първи път в серията минаха границата от 90 точки.

Двубоят започна отлично за домакините, които набързо поведоха с 9:0, а Ричард Джеферсън стартира на мястото на Кевин Лав. Играта на Уориърс не вървеше, те пропускаха и грешаха и скоро разликата стана 19:4. Нещата за калифорнийци се усложниха, след като и Клей Томпсън напусна след удар в бедрото и се прибра в съблекалнята.

Кайри Ървинг бе неудържим в тези минути и завърши с 16 точки в първата част, в която малко преди края резултатът бе 33:13, но периодът приключи при 33:16, като Къри и Томпсън бяха без точка за Голдън Стейт.

Във втората част обаче, шампионите напомниха за себе си като вкараха първите 7 точки в периода. Домакините пък започнаха да пропускат стрелби, но пък запазиха предимството си в борбите. Клей Томпсън се завърна и в един момент вкара 6 поредни точки за Уориърс, които стопиха пасива до 43:51 на почивката. Джей Ар Смит вкара от център със сирената, но кошът му не бе зачетен, тъй като изстреля топката малко по-късно.

Резултатът така или иначе бе отличен за Голдън Стейт, при положение, че Стеф Къри бе с 2 точки при стрелба от игра 1 от 5, а Дреймонд Грийн бе с 4 при 2 от 6. Отдалеч гостите бяха едва 2 от 14, но въпреки това общият им процент бе солиден – 51,4 срещу само 43,6% за Кавалиърс.

Третата част отново започна лошо за гостите, защото за минута и половина Кливланд наниза бързи 7 точки и се откъсна отново солидно – 58:43. Къри продължаваше да бъде трагичен за стандарта си и авансът набързо стигна и до 70:48 за Кавс след тройка на ЛеБрон.

Къри най-после вкара няколко стрелби, включително и тройка с нарушение и се отчете с 13 точки само в третата част, но това не бе достатъчно и преди последния период Кливланд водеше с 89:69. В него двубоят просто се доиграваше, като и твърдите резерви записаха добри минути.

ЛеБрон Джеймс завърши с 32 точки и 11 борби, като получи солидна подкрепа от Кайри Ървинг и Джей Ар Смит, завършили с 30 и 20 точки. Кавалиърс успяха в 52,7% от стрелбите си от игра, а най-голямото им предимство бе в овладените топки – 52-32. В същото време водещите фигури в състава на Голдън Стейт изневериха.

Кливланд – Голдън Стейт    120:90 (33:16, 18:27, 38:26, 31:21)
КАВАЛИЪРС: Джеферсън 9, Джеймс 32, Т. Томпсън 14, Смит 20, Ървинг 30 (Шъмпърт 3, Мозгов 2, Фрай, Делаведова, 2, Дж. Джоунс 1, Д. Джоунс, Уилямс 3, Макрей 4)
УОРИЪРС: Барнс 18, Грийн 6, Богът 4, К. Томпсън 10, Къри 19 (Игуодала 11, Езили, Ливингстън 5, Спейтс 5, Барбоса 8, Варежао 1, Ръш, Кларк 3)