Саудитска Арабия би била готова и иска да бъде домакин на Световно първенство с 64 отбора през 2034 година, ако ФИФА приеме спорното предложение за разширяване на турнира от 48, заяви министърът на спорта на кралството.

Южноамериканската централа КОНМЕБОЛ официално предложи организирането на 100-годишното издание на шампионатите на планетата през 2030-а в Испания, Португалия и Мароко с 64 отбора, но идеята не се хареса на някои други континентални конфедерации. Следващата година на Мондиал 2026, домакин на който е САЩ, Канада и Мексико, ще участват 48 държави, спрямо 32 през 2022-а.

Принц Абдулазиз бин Турки Ал-Фейсал каза на подбрана група медии по време на Гран при на Формула 1 на Саудитска Арабия в Джеда, че страната му няма да има нищо против увеличаването на отборите за 2034-а.

"Готови сме или ще бъдем готови. Ако това е решение, което ФИФА вземе и смята, че това е добро за всички, тогава сме повече от щастливи да го изпълним", коментира той, цитиран от Ройтерс.

ФИФА официално обяви Саудитска Арабия за домакин на Световното първенство през декември 2034 година - кандидатура, която не беше оспорвана, но силно критикувана от организациите за защита на човешките права. Кралството инвестира сериозно в спорта през последните няколко години. Страната отрича обвиненията в нарушаване на правата на човека и казва, че защитава националната си сигурност чрез своите закони. В офертата са заложени 15 стадиона, нови или ремонтирани, до 2032 година, които се очаква да бъдат завършени с помощта на много мигранти.

Ал-Фейсал коментира, че безопасността на работниците е основен приоритет и саудитските организатори разговарят редовно с ФИФА и с домакините на Мондиал 2022 Катар, които приеха първото Световно първенство в региона, за да се поучат от техния опит.

Той каза, че смъртта, съобщена миналия месец, на работник на строителната площадка на стадион в Ал Хобар е настъпила след милиони часове без проблеми.

"Всеки инцидент го приемаме сериозно, водим разследване, гледаме какво се е объркало. За съжаление, в строителството се случват тези неща", заяви министърът.

Алкохолът е забранен в Саудитска Арабия и Ал-Фейсал потвърди, че Световното първенство няма да направи изключение.

"Законът тук, в Саудитска Арабия гласи, че няма алкохол. Ще се промени ли това в бъдеще? Не знаем. Но не виждам, че това изобщо засяга нашите спортни събития. Имахме повече от 100 международни събития досега. Имахме хора, идващи от цял ​​свят, за да присъстват на тях. И всички са доволни от гостоприемството, изживяването, което получават. Не го виждам като проблем, честно казано. Така че се надявам, че няма да бъде проблем", каза още той.

Алкохолът не се продаваше и на стадионите в Катар, където пиенето на обществени места е незаконно, но бира се предлагаше в определени фен зони и в някои хотели.

Снимка: БГНЕС