Президентът на Футболната конфедерация на Северна и Централна Америка (КОНКАКАФ) Виктор Монталяни заяви, че не вижда смисъл от провеждането на Световно първенство с 64 отбора през 2030-а и по този начин се присъедини към някои други конфедерации, които се противопоставят на плана, представен от южноамериканците от КОНМЕБОЛ.
Шефът на футбола в Южна Америка Алехандро Домингес предложи идеята първенството след 5 години да бъде с участието на 64 страни като отбелязване на юбилея 100 години от първото Световно първенство. Мондиал 2030 трябва да премине и на три континента, тъй като начолото именно заради традицията ще бъде дадено в Южна Америка с двубои в Уругвай, Аржентина и Парагвай, след което отборите ще се преместят в Испания, Португалия и Мароко, които са основните домакинини.
Иначе първенството догодина в Северна Америка – САЩ, Мексико и Канада, ще бъде първото с 48 отбора, след като Мондиал 2022 в Катар премина с 32, разпределени в осем групи по четири състава.
"Не вярвам, че разширяването на Световната купа за мъже до 64 отбора е правилният ход за самия турнир и за по-широката футболна екосистема - от националните отбори до клубните състезания, лигите и играчите“, заяви Монталяни пред телевизия ESPN. Трябва обаче да се подчертае, че мнението е лично на Монталяни, а не на самата КОНКАКАФ и бордът й може да реши нещо друго.
За да се случи още една промяна обаче, то планът на КОНМЕБОЛ ще трябва да измине дълъг път за одобрение, като изданието с 48 отбора през 2026 г. вече е разширено спрямо турнира през 2022-а година.
"Дори все още не сме стартирали първенството с 48, а започнахме да говорим за ново увеличаване на 64. Така че аз лично смятам, че тази идея е безпредметно да се обсъжда“, каза Монталяни.
Коментарите му повториха оплакванията на шефа на УЕФА Александър Чеферин, който този месец се обяви против идеята, и на президента на Азиатската футболна конфедерация шейх Салман бин Ибрахим Ал Халифа, който заяви пред АФП, че се опасява, че разширяването ще доведе до хаос.