Приходите от мачове за 20-те най-печеливши клуба в Европа са надхвърлили два милиарда евро за първи път през миналия сезон на фона на протести на феновете срещу цените на билетите, пише агенция dpa.
Данните, публикувани от компанията Deloitte, показват че 20-те най-големи клуба в неговата Football Money League са спечелили 2.1 милиарда евро от дните на мачовете през сезон 2023/2024, което ги прави най-бързо растящата област на приходите им - ръст от 11 процента в сравнение с предишния сезон. Приходите от мачовете представляват и по-голям дял от общите приходи на клубовете - 18 процента, отколкото през сезон 2014/2015, установи Deloitte.
Това идва в момент, когато феновете в Англия - дом на девет от отборите в топ 20 в класирането на Deloitte, продължават да призовават клубовете да спрат да експлоатират лоялността на привържениците, по-специално това, което те виждат като атака срещу преференциалните цени за по-малките и по-възрастните. За всички с изключение на един от деветте - Тотнъм, приходите от мачове се увеличават през сезон 2023/2024.
Цените на билетите са само един фактор, а увеличаването на капацитета на стадионите е друг начин, по който клубовете могат да генерират повече приходи, плюс по-дълги участия във вътрешни и европейски състезания. Цените обаче се покачват, като данните от Висшата лига от ноември миналата година показват, че средната цена на билетите в елита е била 38 британски лири за сезонни билети и обща разпродажба, с 18.75 процента повече от цените преди пандемията от коронавирус.
Асоциацията на футболните привърженици каза в изявление до информационната агенция PA: "Поглеждайки назад към пандемията, когато стадионите бяха затворени за фенове, често чувахме, че "футболът не е нищо без фенове", благодарение на шума и атмосферата, които създаваме. Футболът на празен стадион не е същият. Почти пет години по-късно витае чувството, че този урок е забравен, тъй като почти всеки клуб от Висшата лига вдигна цените миналия сезон."
Реал Мадрид беше единственият клуб, който отчете по-рязък ръст на приходите от мачовете в сравнение с английските представители и това може да се отдаде на приключването на ремонтните работи на стадион "Бернабеу".
Може да се очаква приходите от мачовете отново да нараснат рязко за настоящата кампания, първата след разширяването на клубните турнири на УЕФА за мъже.
Водещият партньор в Deloitte Sports Business Group Тим Бридж коментира: "Тъй като турнирите се разширяват и създават повече възможности за излъчване и мачове, те могат допълнително да увеличат потенциала за печалба за клубовете. Във време, когато повече от всякога има търсене на по-голям брой дати за мачовете, това трябва да бъде балансирано с благосъстоянието на футболистите, тъй като те в крайна сметка носят успех на терена, който може да спечели на клубовете много допълнителни награди извън терена."
Реал Мадрид остава начело в Money League и стана първият клуб, който надхвърля приходи от един милиард евро за сезон. Манчестър Сити остана втори, а Манчестър Юнайтед се изкачи с една позиция до четвърто място. Арсенал е седми, Ливърпул - осми, Тотнъм - девети, а Челси е десети в класацията.
Коментари
Напиши коментарНапиши коментар