Светът на спорта и спортната медицина ще продължава да се развива в бъдеще, като основният приоритет ще бъде спортното дълголетие. Ролята на треньора е изключително важна за психологическата подготовка на спортистите и независимо от техния напредък, технологиите няма скоро да заменят ролята на треньорите, а ще я подпомагат. Целта е един спортист да може да се състезава над 20 години на високо ниво и в много държави се използват геномни изследвания, за да се се определят силните и слабите страни на бъдещите спортисти. Това коментира Кирил Симеонов, кондиционен треньор на националния отбор по тенис, в ефира на предаването „Футуризъм“ по Bloomberg TV Bulgaria с водещ Антон Груев.
Симеонов сподели, че ефектите от геномиката в спортната медицина могат да се наблюдават много силно в чужбина. Според събеседникът това е сферата, която най-много ще се развива в следващите години, тъй като изследвайки определен брой гени, те могат да дадат обратна връзка за силните и слабите характеристики на човека още в по-ранна възраст.
В настоящето спортната медицина и технологиите, свързани с нейното усъвършенстване, напредват плавно. Едно от основните постижения в сферата са преносимите устройства, които могат да събират база данни. Пример за такова устройство е GPS часовникът, който събира и предоставя подробна информация за активността на човека, качеството на съня, като маже да очертае вредните и полезните навици.
Във футбола и тениса се разчита на други устройства като камери и "heart rate" монитори. Камерите предоставят адекватна информация относно пробега и точността на спортистите. В спорт като тениса, технологиите помагат за тестиране на състезателите, като дават отправна точка и насоки за развитие. Heart rate мониторите измерват сърдечната дейност на играчите.
„Тази технология ни показва как се променя сърдечният ритъм на състезателя при различно натоварване. Това ни дава поле за работа, анализиране на данни и съответно за подобряване на неговите способности като състезател.“
Други иновации, за които разказа Симеонов са „скоростните врати“ (Speed gates). Тази технология може да измери скоростта на състезателя за определен период от време и разстояние. Особено важен се оказва и напредъкът при устройствата, които измерват антропометрични данни като килограми, ръст и подкожни мазнини.
„Преди този процес беше доста по-сложен, защото се извършваше предимно с механичен уред. Първоначално се измерват определени точки от тялото, след това се минават през формула. Сега тази процес може да се извърши за 10 секунди с помощта на необходимите технологии.“
Симеонов подчерта, че през годините в спорта се наблюдават различни течения. Бъдещето на спорта не е в измислянето на нови упражнения, а на нови уреди, чрез които до могат да се подобрят старите методи за натоварване. „Един от тези уреди е инерционна машина за силова тренировка, която не използва гравитацията, а инерционна сила."
На въпроса дали изкуственият интелект може да замени ролята на треньора, събеседникът отговаря, че тези технологии все още не са способни да заместят фигурата на треньорите, тъй като ИИ не може да вникне в материята, чувствата и преживяванията, за да може да насочи спортиста към правилния път.
Вижте целия разговор във видеото:
Коментари
Напиши коментар19:09 | 12 ное 2023 г.
08:57 | 17 окт 2023 г.
08:55 | 17 окт 2023 г.
16:14 | 16 окт 2023 г.
22:03 | 15 окт 2023 г.
22:02 | 15 окт 2023 г.
21:57 | 15 окт 2023 г.
21:23 | 15 окт 2023 г.
21:16 | 15 окт 2023 г.
23:36 | 13 окт 2023 г.
Напиши коментар