Световните квалификации в зона „Европа“ приключиха с две изненади. Всички предварително сочени за фаворити взеха визи за Катар с две изключения – Португалия и Италия. Любопитно съвпадение е, че това са последни шампиони на Стария континент. Мореплавателите ликуваха през 2016-а, докато скуадра адзура – преди малко повече от 4 месеца.
Италия и Португалия сериозно рискуват да пропуснат мондиала. Не е изключено жребият на 26 ноември в Цюрих да направи така, че в крайна сметка да се сблъскат челно в спор за квота. Баражите за разлика от познатите ни до момента са по различна формула. Досега всичко се решаваше в дуел с един съперник на разменено домакинство. Сега обаче имаме 12 отбора (десет тима, завършили втори в групите си, и два победителя от Лигата на нациите, неуспели да прогресират – в случая Чехия и Австрия), които в три потока с полуфинали и финали трябва да излъчат последните 3 участника на мондиала от Стария континент.
Италия вече се опари в подобна ситуация, след като Швеция елиминира скуадра адзура за Мондиал 2018. Сега Тре кронур също може да се окаже черна котка за апенинците. Дузината е разделена поравно на поставени (Португалия, Шотландия, Италия, Русия, Швеция, Уелс) и непоставени (Турция, Полша, Северна Македония, Украйна, Австрия, Чехия). Това ще важи за полуфиналите (на 24 март), докато за финалите (29 март) всякакви варианти са възможни.
Селекционерът на европейските шампиони Роберто Манчини има неблагоразумието да предизвика съдбата с изявлението си, че не иска решаващата битка да е срещу Кристиано Роналдо и компания. Но и други от поставените могат да объркат сметките на адзурите. Да не говорим, че от другата урна традиционно неудобни са отборите на Чехия и Австрия, докато адзурите едва ли ще скачат от радост, ако им се падне и Полша. От Португалия със сигурност също биха искали да избегнат първият им контакт да бъде с Роберт Левандовски и компания.
Без особен блясък Шотландия също се очертава да е костелив орех за всеки. Да не забравяме, че съвсем наскоро гайдарите и Северна Македония вече са преживели нещо подобно, тъй като в баражите за Евро 2020 преодоляха по два съперника, за да се класират за финалите. От останалите Уелс е непредвидим отбор, същото се отнася за Украйна и Русия. Между другото по обясними причини от ФИФА ще се погрижат представителите на бившия СССР да не играят помежду си.
Във всички случаи жребият и домакинството ще са от ключово значение за предстоящите гладиаторски двубои. През март в големите първенства (а и не само) битката за титлата е в разгара си, да не забравяме и трите евротурнира, така че напрежението, умората и евентуалните контузии също ще се превърнат във важни фактори.
На последното световно първенство през 2018 г. Европа имаше 14 участника, един повече заради домакина Русия. От десетте победители в квалификациите единственото нова име в Катар е това на Нидерландия. Оранжевите са царете на каръка на световните първенства, след като са трикратни сребърни медалисти (1974, 1978 и 2010), като пропуснаха последния турнир. Дебютантът в Русия – Исландия, не успа да повтори чудото, докато Португалия, сборная, Швеция и Полша имаш шанс за поредно участие, ако преминат през ситото на баража.
БАРАЖИ ЗА МОНДИАЛ 2022 ЗОНА „ЕВРОПА“
ПОСТАВЕНИ
Португалия
Шотландия
Италия
Русия
Швеция
Уелс
НЕПОСТАВЕНИ
Турция
Полша
Северна Македония
Украйна
Австрия
Чехия
Материал на "Тема спорт"