Англия се измъчи, но все пак успя да измъкне минимална победа с 1:0 като гост на Естония в квалификационен мач за Евро 2016.

Единственият гол в мача вкара Уейн Руни от пряк свободен удар в средата на второто полувреме.

Преди това тимът на Рой Ходжсън имаше тотално териториално превъзходство, но не създаде почти никакви голови възможности.

Това не се промени и след изгонването на капитана на Естония Клаван за втори жълт картон. Все пак Руни, който иначе направи разочароващ мач, донесе успеха на тима си. Това бе неговият 43-ти гол с националната фланелка.

Така Англия запази стопроцентовия си актив в групата с три победи от три мача.

Домакините започнаха много вдъхновено и още в първата минута имаха опасна контраатака, Зеньов нанесе удар от десетина метра, но след лек рикошет топката мина покрай гредата. След центрирането от корнера Аниер овладя на втората греда и стреля силно от полуволе, но високо над вратата.

Първата опасна атака на Англия бе в 16-та минута, когато Джак Уилшър даде прекрасен копващ пас зад защитата за включилия се на скорост Уейн Руни и нападателят стреля от воле непосредствено пред вратата, но топката профуча малко над напречната греда.

Положението бе трудно за отиграване за нападателя, но само две минути по-късно той получи изключително лесна топка. Лейтън Бейнс бе изведен отляво и центрира ниско пред вратата към абсолютно непокрития Руни, но той буквално не уцели топката.

След центриране от фаул топката бе свалена в наказателното поле към Адам Лалана, но защитник леко му попречи на удара и топката мина встрани от вратата.

Англия имаше сериозно териториално преимущество и владееше топката в 75 процента от времето. Домакините от своя страна обаче не се бяха прибрали плътно отзад и сравнително често имаше свободни пространства в защитата им. Така при една ситуация Уейн Руни имаше добра възможност да напредне, но се оплете в наказателното поле и топката му бе отнета.

При друга атака Уелбек финтира успешно съперник в пеналта и центрира опасно пред голлинията, като за малко да се стигне до автогол. Джак Уилшър се отчете с индивидуален пробив и удар към близката греда, но бе неточен. Уейн Руни пък получи поредно добро центриране, но стреля много леко и безопасно с глава.

Второто полувреме започна много интересно, защото Естония остана с човек по-малко. Капитанът Клаван, който вече имаше един жълт картон, спря по прекалено очевиден начин бърз пробив на Фабиан Делф и получи втори жълт картон.

От получилия се пряк свободен удар Руни стреля неточно над вратата. Малко по-късно обаче той даде хубав копващ пас в наказателното поле за Хендерсън и той можеше да стреля от странична позиция, но реши да поднесе встрани за Уелбек и защитник попречи. Две минути по-късно след нелеп рикошет в съдията Уилшър можеше да стреля, но се поколеба и след това не можа да намери съотборник.

Въпреки че бе с човек повече, Англия се затрудняваше да стига до чисти положения. Затова Рой Ходжсън пусна в игра първо Алекс Окслейд-Чембърлейн, а малко след това и Рахим Стърлинг. В 67-та минута халфът на Арсенал получи точно центриране пред вратата и можеше да засече от непосредствена близост с глава, но не намери добре топката.

В 72-та минута Стърлинг спечели пряк свободен удар точно на линията на наказателното поле. Руни стреля прекрасно над стената и макар вратарят да се хвърли и да отклони топката в страничната греда, тя мина зад голлинията.

Голът обаче не промени много ситуацията на терена и не се забеляза срив в защитата на домакините. Рахим Стърлинг на два пъти пробва неуспешно удари от дистанция. След техничен финт и центриране към втората греда на Чембърлейн, Руни изпълни акробатичен удар от въздуха, но бе неточен.

В 92-та минута Руни имаше страхотна възможност. Той получи чудесно извеждащо подаване и излезе абсолютно сам срещу вратаря. След това обаче стреля в тялото му и направи пореден невероятен пропуск в последните си два мача.

В самия край Руни имаше нова възможност от пряк свободен удар, но прати топката над вратата.

Естония - Англия 0:1

0:1 Руни 73

Червен картон: Клаван 47

Естония: Парейко, Яагер, Морозов, Клаван, Пик, Метс, Антонов, Вунк (83 Круглов), Василев (46 Линдпере), Зенжов (80 Оямаа), Аниер

Англия: Харт, Бейнс, Кейхил, Джагиелка, Чембърс, Хендерсън (64 Стърлинг), Делф (61 Окслейд-Чембърлейн), Уилшър, Лалана, Руни, Уелбек (80 Ламбърт)