Мексико е домакин на световното първенство през 1986 г. Домакините разполагат с великолепни стадиони в столицата Мексико, също в Гуадалахара, Леон, Монтерей. Популярността на играта расте навсякъде.
112 държави записват националните си отбори за участие в квалификациите. България се озовава за пети път на високия форум. На мексиканска земя нашият тим успява да се нареди между 16-те осминафиналисти. Лъвовете имат удоволствието да играят мача на откриването срещу „адзурите" и хвърлят първата бомба - 1:1, гол на Сираков.
Осминафиналите поднасят известни изненади. Белгия - СССР (4:3). Италианците са напълно безлични срещу Франция. С голове на Платини и Стопира Франция печели леко този смятан предварително за интересен мач. Българите играят за първи път пред 120 000 зрители. На „Ацтека" губим от Мексико с 0:2.
Дания се самовзривява срещу Испания (1:5). В три от четвъртфиналите са нужни продължения и дузпи за определяне на победителя. Само Аржентина печели в редовното време срещу Англия. Но тази „печалба" съвсем не е редовна.
Ненадминатият Диего Марадона вкара два гола, които ще заемат трайно място в историята на шампионатите. Най-напред той с ръка промушва топката в мрежата на Шилтън. Всички с изключение на страничния арбитър Б. Дочев виждат тази „ръчна топка".
Вторият гол е сигурно най-знаменитият на всички световни финали. Марадона прекосява триумфално целия терен, преодолява половината английски тим и забива топката в мрежата. Извънземен гол.
Всички други четвъртфинали се играят по 120 минути. И се изпълняват дузпи. Бразилия отстъпва на Франция с 4:5. Бъркат най-техничните играчи на терена — Сократес, Сезар и Платини.
Белгия отстранява Испания - 6:5. Герой е вратарят Пфаф, отразил удара на испанеца Елой. Най-смайващият мач с дузпи е между ФРГ и Мексико - 4:1 след 0:0 в редовното време и продълженията. Подобно на Пфаф огромна заслуга има германският вратар Шумахер. Той спасява удари на Кирарте и Сервин.
На полуфиналите аржентинците не срещат особена съпротива от Белгия, а германците от Франция. И двата мача завършват с по 2:0.
Финал като финал. Аржентина не показва чудеса, но има в редовете си Диего Марадона. Браун и Валдано дават солидна преднина на „гаучосите", Румениге и Фьолер изравняват. Марадона по неподражаем начин извежда Буручага към вратата на Шумахер — 3:2. Това е краят. Аржентина е световен шампион.
ФИНАЛ:
АРЖЕНТИНА — ФРГ 3:2
29 юни — гр. Мексико, 115 000
СЪДИЯ — Арпи Фильо (Бразилия)
АРЖЕНТИНА: Помпиду, Кучуфо, Браун, Руджери, Олартикоечея, Джусти, Батиста, Марадона, Буручага (Тробиани), Енрике, Валдано
ГОЛМАЙСТОРИ: Браун, Валдано, Буручага
ФРГ: Шумахер, Бертхолд, Якобс, К. X. Фьорстер, Бригел, Бреме, Матеус, Магат (Хьонес), Едер, Румениге, Алофс (Фьолер)
ГОЛМАЙСТОРИ: Румениге, Фьолер
КЛАСИРАНЕ: 1. Аржентина, 2. ФРГ, 3. Франция, 4. Белгия
Забележка: В статията са използвани материали от книгата "Мистър Футбол 94" на Димитър Попдимитров и Николай Колев
Коментари
Напиши коментар13:55 | 24 апр 2024 г.
Напиши коментар