Европейската одисея за Ботев Пловдив приключи в третия квалификационен кръг на Лига на конференциите! Хората на Душан Керкез загубиха с 0:2 гостуването си в Босна и Херцеговина  на местния Зрински Мостар в реванша.

Така босненците се класираха за плейофа за груповата фаза на третия по сила европейски клубен турнир с общ резултат 3:2. Първата среща на стадион „Христо Ботев“ в Пловдив завърши при успех с 2:1 за жълто-черните, които днес играха в небесно-синьо. Пловдивчани играха около 50 минути с човек по-малко заради директен червен картон на Антоан

Успехът за домакините изковаха Нардин Мулахусейнович и Томислав Киш . Първият откри резултата в 39-ата минута, а хърватинът подпечата класирането на тима си за следващата фаза.

В 22-ата минута Зрински пропусна и дузпа. Вратарят Ханс Кристиан Бернат отрази удар от бялата Франо Млинар. В края пък гол на Вини Трибуле бе отменен заради засада и лиши Ботев Пд от пращане на мача в продължения.

Двубоят на стадиона в Мостар стартира сравнително равностойно. В 7-ата минута вратарят на домакините се намеси след удар с глава на Антоан Конте при центриране на Ивелин Попов от корнер.

В 21-ата минута босненците получиха страхотен шанс да открият резултата. Съдията от Ирландия Роб Хенеси отсъди дузпа в тяхна полза. Реферът я маркира за нарушение на вратаря Ханс Кристиан Бернат срещу Нардин Мулахусейнович.

С изпълнението на наказателния удар се нагърби Франо Млинар. Той би в долния десен ъгъл, но стражът на пловдивчани спаси удара му от бялата точка.

Домакините продължиха да притискат „канарчетата“, които се бранеха. Антонио Иванчич стреля от фал в 28-ата минута, ала Бернат внимаваше. В 37-ата минута Мулахусейнович би покрай вратата на гостите.

Само 120 секунди по-късно обаче той стреля безпощадно. Този път мерникът на тарана не му изневери и Мулахусейнови откри резултата. Той реализира с глава след центриране отдясно на Керим Мемия – 1:0.

Проблемите за Ботев Пд станаха още по-големи 2 минути след инкасирането на гол в мрежата на Бернат. Тогава Антоан Конте получи директен червен картон за удар без топка срещу Матия Малекинушич, който вероятно е провокирал бранителя на пловдивчани, но повторенията и на тази ситуация се оказаха некачествени, както повечето неща на местния стадион.

Въпреки всички проблеми, Ботев Пд пропусна отлична възможност за изравняване в добавеното време на първата част. Кристиан Нвачукву изведе Самуел Акере, но вратарят Марко Марич спаси шута му. Малко след това Акере пробва и удар  с глава, но кълбото се озова в ръцете на стража.

След антракта Зрински продължи да е по-настоятелният отбор. В 52-ата минута Бернат отрази удар от пряк свободен удар, отправен от Млинар.

Второто полувреме на стадион "Под Биелим Бриегом" започна с по-добра игра на домакините, които в 52-ата минута видяха как Бернат спасява удар на Млинар.

Босненците така и не успяваха да се докопат до втори гол, като играта беше доста накъсана, а домакините често вкарваха в употреба прийома „симулация“, опитвайки се да си изпросят дузпа или официални предупреждения за възпитаниците на Душан Керкез.

В средата на втората част нападател на Зрински отправи тупалка, като за късмет шутът профуча покрай рамката на Бернат.

Босненците профукаха добра възможност в 71-ата минута. Тогава Шунжич стреля с глава, а топката мина над напречната греда на гостите.

В 83-ата минута домакините се възползваха от пропукване в отбраната на Ботев Пд. Томислав Киш изскочи на изгодна позиция и стреля безпощадно – 2:0.

Това попадение на практика уби надеждите на „канарчетата“. До края пловдивчани така и не стигнаха до гол, за да пратят мача поне в продължение. Топката все пак п осети мрежата на домакините в първата минута на добавеното време, но попадението на Вини Трибуле бе отменено заради засада. Така Ботев Пловдив приключи с евротурнирите за тази кампания.

Зрински Мостар – Ботев Пд 2:0

Голмайстори: 1:0 - Нардин Мулахусейнович (39), 2:0 - Томислав Киш (83)

Червен картон: Антоан Конте – 41 Ботев Пд

Зрински Мостар: 35. Марко Марич, 6. Йосип Чорлука, 4. Хървойе Баришич (К), 44. Тони Шунич, 91. Марио Тицинович ,8. Франо Млинар, 14. Иван Посавец, 20. Антонио Иванчич, 17. Матия Малекинушич, 11. Нардин Мулахусейнович, 25. Марио Чуже

Ботев Пловдив: 1. Ханс Кристиан Бернат, 17. Николай Минков, 5. Йонас Там, 19. Антоан Конте, 38. Константинос Балоянис ,28. Янис Карабельов, 20. Антонио Перера , 7. Самуел Акере, 10. Ивелин Попов (К), 40. Кристиан Нвачукву , 9. Мартин Секулич

Снимка: Официална Фейсбус страница на Ботев Пловдив