Португалия постигна втора победа в Дивизия А на Лигата на нациите побеждавайки с 2:1 като домакин Шотландия в Лисабон. Госите поведоха с ранен гол на Скот Мактоминей, но след почивката Бруно Фернандеш и влезлият като резерва Кристиано Роналдо донесоха обрата за "мореплавателите", който ги изведе еднолично на първото място в класирането.

Още в седмата минута студен душ обля зрителите на стадион „Луж“. Кени МакЛийн центрира на границата на малкото наказателно поле и за оставения непокрит Скот МакТоминей не бе трудно да даде аванс на Шотландия. Иберийците опитаха да отвърнат моментално на удара, но шут по диагонала на Рафаел Леао профуча покрай страничната греда.

В 20-та минута отново Леао бе на стрелкова позиция, но този път неговият изстрел бе спасен от вратаря Ангъс Гън. Леао продължи да тормози защитниците в бяло, когато след светкавичен негов пробив последва пас към Диого Жота, но нападателят не уцели вратата. В 31-та минута дойде най-чистото положение за домакините при което центриране на Бернардо Силва в наказателното поле намери Диого Жота, който плонжира към топката, но реакцията на вратаря Гън бе повече от впечатляваща. Минути по-късно и бранителя Нуно Мендес имаше шанс да изравни, но сантиметри го разделиха от попадението. В края на полувремето Леао поднови опитите си за стрелба към вратата на Шотландия, но топката отново не намери целта.

Девет минути след подновяването на играта мореплавателите успяха да изравнят, когато Бруно Фернандеш бе намерен на границата на наказателното поле и с премерен удар не остави шансове на Ангъс Гън. В 78-та минута комбинация между влезлите като резерви Кристиано Роналдо и Жоао Феликс изведе нападателя на Челси сам срещу вратаря на „гайдарите“, но той пропиля наивно добрата възможност стреляйки право в тялото на Гън.

С всяка изминала минута напрежението пред шотландската врата се покачваше. В 82-та минута първо силен удар с глава на Жоао Феликс бе спасен от вратаря, а секунди по-късно удар на Кристиано Роналдо се отби от страничната греда, и когато изглеждаше, че връхлитащия Жоао Феликс ще довкара топката, Ангъс Гън изби със сетни сили топката буквално от главата му. В 88-та минута обаче опълчението на Шотландия рухна, когато при ниско центриране вратаря Гън се размина с топката и останалият сам срещу празната врата Роналдо нямаше проблем да вкара, хвърляйки в екстаз всички португалци по трибуните

0:1 МакТоминей 7'

1:1 Фернандеш 54'

2:1 Роналдо 88'

Португалия: Диого Коста, Нелсон Семедо (Диого Далот), Рубен Диаш, Антонио Силва, Нуно Мендеш, Бруно Фернандеш, Жоао Палиня (Рубен Невеш), Бернардо Силва (Жоао Невеш),  Педро Нето (Кристиано Роналдо), Диого Жота,  Рафаел Леао (Жоао Феликс)

Шотландия:  Ангъс Гън, Тони Ралтсън,  Грант Ханли,  Скот Маккена, Анди Робъртсън, Били Гилмор, Кени МакЛийн (Райън Гоулд), Райън Кристи (Люис Морган), Скот МакТоминей, Джон МакГин (Бен Доук), Линдън Дайкс (Томи Конуей)

снимка: БГНЕС