Милан спечели първата си победа у дома в Шампионската лига от 9 години насам. Във втория кръг от груповата фаза росонерите надвиха 3:1 Динамо Загреб пред 61 000 на „Сан Сиро“. Те не бяха побеждавали на свой стадион в турнира от 18 септември 2013 г. когато надвиха 2:0 Селтик.

Миналият сезон Милан не спечели нито веднъж у дома, като единствения успех бе при гостуването на Атлетико Мадрид. Общо серията на росонерите без успех на своя земя в Шампионската лига бе 6 поредни срещи.

Благодарение на победата днес хората на Стефано Пиоли събраха 4 точки в група Е. Динамо Загреб остана с 3.

Полицията в Милано имаше проблеми с хърватските запалянковци през деня и имаше 14 арестувани. Росонерите влязоха в мача след равенство в първия кръг срещу Залцбург, а Динамо Загреб изненада Челси и го победи 1:0.

Треньорът на Милан Стефано Пиоли направи някои рокади в състава. Новото попълнение Шарл де Кетеларе остана на пейката за сметка на Браим Диас. Алексис Салемакерс получи мястото на десния фланг, а Бенасер се завърна в центъра на терена.

Първият шанс в мача бе за домакините. Салемакерс центрира отдясно и Тонали бе забравен от защитата на хърватите, но с глава прати топката далеч от вратата. В следващата атака Жиру опита удар със сила, но топката отиде над вратата.

Росонерите продължиха да са по-активният отбор. Леао не уцели вратата с удар с десния крак, а мощен шут на Бенасер бе твърде в центъра и Ливакович боксира.

Първият добър шанс да Динамо дойде след почти половин час игра. Десният халфбек Мохарами стреля по диагонала, но вратаря Менян спаси.

Следващият шанс бе отново пред Леао. Португалецът стреля отляво от въздуха, но не уцели вратата. 10 минути преди почивката звездата на гостите Оршич бе оставен да стреля, но само сантиметри го разделиха от целта.

2 минути преди почивката дойде спорен момент. Подаване към Леао в наказателното поле бе атакувано от Шутало. Португалецът хитро постави крака си пред съперника, който го удари в опит да стигне до топката и съдията отсъди дузпа.

Оливие Жиру изпълни и вкара втори пореден гол от бялата точка, след като през уикенда донесе победата на Милан над Сампдория от бялата точка.

Това бе първи гол на Жиру за Милан в Шампионската лига. Той не е пропускал дузпа от 26 октомври 2012 г. Нападателят стана вторият най-възрастен французин вкарал гол в Шампионската лига със своите 35 години и 349 дни. Отстъпва единствено на Лоран Блан.

Още в началото на втората част Милан удвои аванса си. Леао финтира отляво и центрира перфектно за Салемакерс, който с глава не остави шансове на вратаря.

Хърватите обаче не се предадоха и върнаха един гол в 58-ата минута. Звездата на тима Оршич бе оставен непокрит в наказателното поле и вкара втория си гол от началото на сезона в ШЛ.

Милан се уплаши да не изпусне победата и намали темпото. Влезлите от пейката Де Кетеларе и Побега решиха всичко с трети гол в 77-ата минута. Побега подаде към белгиеца в наказателното поле, а той от аутлинията върна топката в краката на съотборника си, който с мощен удар и с помощта на напречната греда направи 3:1. Това бе първи гол за Томазо Побега с екипа на Милан.

До края имаше още една-две добри атаки на домакините, но до качествен завършващ удар не се стигна.

МИЛАН – ДИНАМО ЗАГРЕБ 3:1

1:0 Жиру 45 дузпа, 2:0 Салемакерс 47, 2:1 Оршич 58, 3:1 Побега 77

МИЛАН: Менян, Калабрия, Калулу, Томори, Ернандес, Бенасер (78 Дест), Тонали (68 Побега), Салемакерс (78 Месиас), Диас (78 Крунич), Леао, Жиру (68 Де Кетеларе)

ДИНАМО З: Ливакович, Ристовски (78 Дръмич), Шутало, Перич, Мохарами (63 Спихич), Адеми, Мисич, Иванушец, Любачич, Петкович (84 Батурина), Оршич (84 Марин)