България има шанс за медали от Олимпиадата в 8 спорта, заяви спортният министър Красен Кралев в предаването "Тази сутрин" на бТВ.
"Оптимист съм, но в тези състезания има и много политика, съдийски решения, шанс", каза министърът.
Според него, всички български спортисти са максимално подготвени и мотивирани за добро представяне в Рио.
Скандалът с руските спортисти е голям, заради съмненията за корупция и прикриване на положителни допинг проби с участието на министерството и Федералната служба за бесопасност (ФСБ), а не заради самия допинг, е мнението на спортния министър.
"Ако МОК бяха взели решение да спрат всички руски спортисти от Олимпиадата, щеше да има политически скандал. След като няма категорични доказателства за намеса на държавата, е правилно всяка международна федерация да вземе решение дали да допусне руски отбор на олимпийските игри", каза Кралев.
По думите му всички български спортисти, участници на Олимпиадата, са проверени за допинг.
Той коментира за пореден път и въпросите свързани с ЦСКА и с клубната база.
"Като министър съм длъжен да защитя интереса на Министерството на младежта и спорта в спора за базите на ЦСКА", каза Кралев.
"В случая не сме взимали страна в спора, взехме единственото възможно решение, което защитава интереса на държавата. През цялото време съм твърдял, че министерството ще следва буквата на закона и ще се съобрази със желанието на феновете", добави той. Единственият натиск, който е бил упражняван върху него е бил от страна на фенове, на които им е било болно какво се случва с отбора им и са изпращали писма в министерството и на личната му поща, сподели Кралев в отговор на въпрос.
Според министъра, от самото начало на производството за несъстоятелност на ПФК ЦСКА АД всички са подценявали факта, че дружеството дължи близо 930 000 лв. на спортното министерство за данъци и такси за стадион "Българска армия" и спортна база Панчарево от 2012 година насам.
Той припомни хронологията около базите на червения отбор. С определение на съда от октомври 2015 година ПФК ЦСКА АД е обявено в процедура по несъстоятелност, но вземанията на ММС са били гарантирани, тъй като то е включено в списъка на кредиторите. В началото на 2016 година изпълнителният директор на дружеството, подкрепен от синдика, внася в съда молба спортното министерство да бъде изключено от списъка на кредиторите и на 20 май 2016 гждшно с определение на СГС то е извадено.
"След 20 май интересът на Министерството на младежта и спорта беше сериозно нарушен и ние трябваше да реагираме", каза министър Кралев.
"Имахме среща със синдик Милева, уточнихме че единственото решение, ако те искат да запазят базите е да бъде подписано споразумение с оздравителя за дълга към ММС", допълни той.
Договорите са прекратени едностранно от страна на министерството, след като такова споразумение не е подписано. За да се защити интересът на ММС, задължително условие в конкурса за отдаване под наем на базите, който се подготвя, ще бъде поемането на задължението от 930 000 лв., категоричен беше Кралев.
НАП също ще получи 14 млн. лева, които ПФК ЦСКА АД й дължи, защото има обезпечения срещу тях.
"Всяко отлагане на решението за базите щеше да бъде опасно, защото се беше стигнало до много висока точка на напрежение. В един и същи ден бяха обявени два мача на ст. Българска армия", коментира Красен Кралев.
Той уточни, че преди ММС да вземе решение за базите на червения клуб, българския съд е допуснал да има над 10 юридически лица с името ЦСКА, а БФС е лицензирал за участие в Първа професионална лига ПФК ЦСКА София.