
Исландия е една от приятните изненади на Евро 2016, като отборът определено хвърли бомбата. Всички обаче се питат на какво се дължи този възход в последните години на футбола в страната.
На първо място, исландците успяха да превърнат своите недостатъци в свое предимство. "Нямаме най-добрите условия за подготовка, след като климатът ни не е от най-приятните. Точно поради тази причина се налага да се тренира на най-различни терени - естествени, изкуствени, малки, на закрито и т.н. Това може да е минус, от една страна, но пък по този начин футболистите успяват да изкарат на преден план неща, които им дават предимство", коментират треньорите в Исландия.
"Основната причина обаче си остава квалификацията на треньорите. Тук няма да видите някакъв човек да тренира група от хора, без да има лиценз. Повечето треньори са с диплома УЕФА Б или УЕФА А, дори и тези, които водят деца. За справка - в Дания, Швеция и Норвегия например е практика до 12 години децата да нямат обучен треньор, а да ги готви бащата на някое от момчетата. Точно тук е основната разлика, защото ние правим готови футболисти, докато другите ги развиват на някакво любителско ниво, и то до време, когато вече не са толкова малки."
Исландците споделят, че се взема най-доброто от методиката на страни, които са напреднали в развитието си. Често треньори са пращани организирано от федерацията в Холандия, Италия или Испания. Не се взима обаче всичко, което се прави в тези напреднали страни, а само това, което може да се приложи с успех на малкия остров.
Федерацията започва тази програма с обучение на треньорите още през 2002 година и вече 14 години по-късно тя дава резултати. Освен това федерацията иска футболистите да развиват и национална идентичност, да се припознават с Исландия, а да не търсят варианти да играят за други страни на национално ниво, каквото се случва в последните години. "Има много играчи, които са с исландски корени, но играят в другите северни страни. В това направление Германия и Холандия работят най-много и ние трябва да се учим от тях", казва един от директорите във федерацията на Исландия Арнар Бил.
Той разказва и каква е организацията в групата. "Групата ни е полупрофесионална. Футболистите получават пари за това, което правят, но въпреки това имат и друга работа, някои учат в университет. Много клубове обаче се изкушават да харчат повече пари в последно време и това е риск. Не мисля обаче, че има шанс групата да стане напълно професионална", завършва разказа си Бил.
Джон Таунсенд, превод на "7 дни спорт"
Коментари
Напиши коментар11:05 | 23 юни 2016 г.
04:47 | 23 юни 2016 г.
00:20 | 23 юни 2016 г.
Напиши коментар