Със своето изключително чувство за хумор бившият нападател на Ливърпул Майкъл Робинсън разказва как на финала на КЕШ през 1984 г. срещу Рома мнозина от английските футболисти изпадат временно в кома, когато Джо Фейгън започнал да обсъжда с тях кой ще изпълнява дузпите. Всеки опитал да симулира някаква контузия, но веднага се намирал някой друг, уж да го окуражи, за да не се налага да се стигне до него.
Всички в Ливърпул били вдигнали ръце. Дотолкова, че още преди изпълнението на дузпите вече изглеждало, че купата с ушичките ще потегли към Рим. Не се случи и Ливърпул успя да вдигне трофея, но сцената преди дузпите показва какъв ужас представляват те за болшинството от футболистите.
През същото страдание преминаха и немци и италианци с техните 18 дузпи на 1/4-финала на Евро 2016. Изравнен рекорд за най-много изпълнения на европейско първенство. Капан както за неопитните, така и за ветераните в двата отбора. Няма нищо предсказуемо. Завива ти се свят и не знаеш къде се намираш.
Сигурно така се е чувствал Меси при тази прословута последна дузпа срещу Чили. Така са се чувствали и велики играчи като Зико, Платини, Марадона, Баджо, Раул, Кристиано и много други. Краката се вкаменяват, тялото ти започва да трепери и вратата започва да се смалява и да изглежда размазано като мираж. Изпълнителят и вратарят се чувстват безпомощни. Те са едно.
"Никога не бях преживявал нещо подобно", каза Нойер - решителната фигура в мача със спасяванията срещу Бонучи и Дармиан. А този последният влезе в капана на Нойер. Наивно той повярва, че вратарят ще тръгне вляво, а не вдясно, както самият немец му показа. Това беше просто стръв. В такива случаи не трябва да се търси логика".
"И често някой по-скромен се превръща в истински шампион. Това се случи и с немеца Хектор, който отбеляза победната дузпа. За да подкрепим твърдението, можем да отбележим, че това беше първата дузпа, която той изпълни като професионален футболист. Не е толкова странно, защото може да е на 26 години, но само допреди две се подвизаваше в четвъртата по сила дивизия на Германия.
Толкова необясними бяха тези първи десет дузпи, които уж трябваше да бъдат изпълнени от специалистите в упражнението. Шест бяха пропуснати. А от следващите осем, когато всяка една вече можеше да бъде фатална, бяха отбелязани седем. Един от най-съкрушените от пропуска си беше Мюлер. Може би вече е специалист по темата, след като пропусна и на полуфинала на Шампионската лига срещу Атлетико Мадрид и неговият Байерн отпадна.
"През следващите няколко седмици няма да изпълнявам дузпи", обяви той, след като Буфон улови дузпата му. Същата тази 38-годишна легенда, която със сигурност още страда след случилото се в Бордо. Защото всичко това беше достойно за една истинска драма. С глупавата постъпка на Боатенг. С дузпата, която Бонучи вкара в редовното време, а после пропусна.
Защото и играчи като Йозил, Швайнщайгер и Дзадза също сгрешиха. А пропускът на италианеца си беше истинско шоу. Конте го пусна в 120-ата мин на мястото на Киелини точно за да бъде един от изпълнителите от бялата точка. А той първо ни показа смешната си засилка, а след това изпрати топката в облаците. Капитанът на Германия последва примера му и също прати топката към горните редове на трибуните.
Хосе Самано, "Ел Паис"