Той е вече 56-годишен, а още се носи като момченце - с бяла фланелка, сиви панталони и бели кецове. Става дума за националния селекционер на световния шампион Германия Йоахим-Йоги Льов. По време на Евро 2016 той ще закръгли 10 г. начело на бундестима, но няма никакво намерение да сдава поста. И по възможност ще заведе Германия на мондиал 2018 в Русия като европейски и световен шампион едновременно.

- Хер Льов, всички в Германия се питат как се мотивира националният селекционер на световния шампион за Евро 2016?
- Искам да се докажа пак, да затвърдя постигнатия успех. Отдавна съм национален селекционер, но това, което ме води напред, не са многото квалификационни мачове, а големите турнири. Интригата там е съвсем различна в сравнение с квалификациите. И точно това ми харесва, даже се наслаждавам.

- Тенисистката Анджелик Кербер каза след титлата си на Australian Open, че иска пак да изпита такова щастие. Чували сме нещо подобно и от Дирк Новицки. Това ли е и вашият мотор?
- Да, мога да ги разбера. Световната титла от Мондиал 2014 беше за нас една прекрасна дрога. Онази вечер на "Маракана" беше момент на невероятно щастие. Много бих искал да мога да запазя онези емоции. Но все някога еуфорията утихва. Затова бих искал да я разбудя пак и да я задържа няколко дни. Защото знам, че не може да трае винаги.

- Дава ли ви сили сега този копнеж?
- Със сигурност играе някаква роля. Има го желанието да останем на най-високо ниво. То освобождава и адреналин.

- На 12 юни Германия стартира на Евро 2016 с мач срещу Украйна. Как поддържате отбора под нужното напрежение?
- То се поддържа само - от медиите, от публичното пространство, от щаба, от играчите, от целия отбор. И ще се повишава с приближаването на първия мач

- Това не звучи особено забавно.
- Точно обратното! Това е позитивен стрес. Напрежение трябва да има, аз също се нуждая от него. Само така ще можем пак да покажем най-доброто от себе си. В определена степен даже се наслаждавам на това напрежение.

- Наслаждавате ли? Не говорите сериозно.
- Става дума за това да се поема толкова напрежение, колкото може да се преработи в енергия. Който се изправя непречистен срещу изискванията, бързо блокира. Затова е важно по време на турнири да се запазва определена отпуснатост. Трябва да се пази и определена дистанция, определена независимост.

- Затова ли сте толкова спокоен при публични прояви?
- Нека да не се лъжем. И да правя спокойно впечатление, това не значи, че вътрешно съм спокоен. Но в много ситуации ставам все по-спокоен с напредването на турнирите. Става въпрос и за доверие. По отношение на играчите, подготовката, планирането и интуицията ми. Развива се усещане как върви отборът. Харесва ми да съм в ситуации, в които трябва да се взимат решения. Кеф ми е, когато има такива мачове.

- Но при едно отпадане на 1/8-финал ситуацията ще се обърне с краката нагоре.
- Ясно е, че всяко решение, което се взима, има огромно значение. Понякога се гледам след това по телевизията и се питам: това там аз ли съм наистина? Много неща стават несъзнателно.

- Затова ли понякога сте толкова сдържан и след победи, все едно мачът още продължава?
- Знаете ли, проблемът е, че по време на турнир трябва да се настройваш за два сценария, не само за победи. Това е спортът. Винаги трябва да имаш едно наум, че нещата могат да отидат на много зле

- Кога сте щастлив? Само когато Германия има успехи ли?
- Спортните успехи никога не са били определящи за щастието ми в живота.

- Твърди се, че загубата с 1:2 от Италия на 1/2-финалите на Евро 2012 е била тежък удар за вас.
- Вярно е, че ми трябваше дълго време да я обработя. Тогава в един дълъг период не исках нито да гледам футбол, нито да чувам за него. Но след това желанието се върна - исках да се поправя.

- Загрижен ли сте, че бундестимът може да почне прекалено отпуснат Евро 2016?
- Смятам, че играчи като Томас Мюлер, Боатенг, Хумелс, също и Нойер, Швайнщайгер и Кедира могат да поведат отбора по правилния курс. Този отбор може да стане европейски шампион.

- В последните месеци обаче това невинаги се вижда?
- Съвсем ясно е, че в последните 2 г. играта ни невинаги е била задоволителна. В някои мачове бяхме много далеч от нашето ниво.

- На какво трябва да наблегнете?
- Отборът ни е почти перфектен по отношение на владеенето на топката. Това, което понякога ни липсва, е играта пред противниковата врата. Липсва ни тази целеустременост, която в добрите си дни притежава Томас Мюлер.

- Схемата на Евро 2016 е такава, че до 1/4-финалите няма как да срещнете друг силен отбор освен Полша.
- На хартия може и да е така. На 1/8-финалите може да срещнем третия от някоя от другите групи. Но тези отбори играят защитно и пазят персонално. Те се барикадират пред наказателното си поле с по 5-6 защитници. Трябва да се намират решения срещу такива схеми, а напоследък не бяхме достатъчно добри в намирането на такива решения. Затова на европейското трябва да се настроим за борба, за рушене.

- Звучите така, сякаш от 1/4-финалите ще ви стане по-лесно.
- Не го казвам, но срещу отбори като Испания и Белгия, които ще искат сами да си решават мачовете, ще разполагаме с повече пространства. Тези отбори имат самочувствието да нападат и в нашата половина. И точно тук идва втората голяма тема за нас - как да изнасяме чисто топката напред. Напоследък това не е една от силните ни страни.

- Ще може ли изобщо да се насладите безгрижно на европейското с оглед на терористичните атаки около "Стад дьо Франс", които изживяхте през ноември. Срещу Полша ще играете на същия стадион. Колко ясно помните сега онези мигове?
- Всеки, който е присъствал тогава, ще си спомня онези събития. Всеки се справя с това по различен начин. През март например в отбора вече не се говореше особено много по отношение на сигурността, въпреки че точно тогава бяха станали атентатите в Брюксел. Надявам се, че така ще си остане и ще се концентрираме изцяло върху футбола.

- Притеснявате ли се, че на играчите ви ще им тежи да се върнат отново в Париж?
- Не се притеснявам. Обсъждали сме темата, наясно сме и се прави всичко възможно като мерки за сигурност, за да може да има специално настроение на стадионите по време на турнира.

- Бившият френски национал Бишенте Лизаразу обаче каза наскоро, че ситуацията във Франция не е никак лека, включително футболът.
- Ако е така, се надявам, че това лято именно футболът във Франция ще бъде това, което ще върне радостта на хората.

Матиас Шнайдер, превод на вестник "7 дни спорт"