Новата година за “Лудогорец” започва с нов треньор. В Разград “орлите” чакаха Станимир Стоилов, а дойде Валдас Дамбраускас. И докато Мъри е добре познат у нас, литовецът е ново име за родния ни футболен фолклор. Чужденец №4 акостира на “Хювефарма Арена” с амбиции да продължи доминацията на “зелените” у нас, но и да върне самочувствието на тима зад граница след конфузните 6 поредни загуби в групите на Лига Европа. Личната му цел пък е да се задържи по-дълго от останалите чужденци, работили на треньорския пост в клуба - Бруно Рибейро, Пауло Аутори и Павел Върба.
В действителност името на Валдас Дамбраускас не е съвсем непознато в България. През 2017-а младият специалист бе спряган за заместник на Николай Митов в “Левски”. Тогава президентът на клуба Спас Русев търсеше чужденец, който да върне столичния тим към успехите. Но бизнесмена от Лондон се спря на Делио Роси, а Дамбраускас остана начело на “Жалгирис”. В своята родина специалистът вече е достатъчно известен и дори е сравняван с Андре Вилаш-Боаш.
Причината - залавя се с треньорството твърде млад, подобно на португалеца. Освен това Дамбраускас е само с 8 месеца по-възрастен от настоящия треньор на “Марсилия”. И двамата впечатляват с детайлен анализ на играта и са изучавали занаята във Великобритания, откъдето започват пътуването си към професионалния футбол. След дипломирането си и Дамбраускас, и Боаш се завръщат в родните си страни. Първоначално водеят младежки отбори, по-късно стават асистенти, преди да успеят като старши треньори. Дотук със сравненията.
В света на футбола Дамбраускас е от редките изключения. Той никога не е играл професионално футбол, но се превърна в главно действащо лице на най-силния отбор в своята родина - “Жалгирис”.
След дълги пътувания до Норвегия и Русия в търсене на различни професии, литовецът решава да учи занаята на треньор в родината на футбола. По-късно работи в детски летни лагери, натрупва опит и в клубове като “Манчестър Юнайтед”, “Фулъм” и “Брентфорд”, където минава стаж.
Фен е на иновативните методи за работа в екип и е посветил значителна част от своите изследвания на тази тема. Дамбраускас разкрива, че се възхищава на треньори като Марсело Биелса, Хосеп Гуардиола и Арсен Венгер. Все специалисти със сериозно реноме на Острова. Обича също и шахмата, а преди години дори участва в турнир по високоскоростен шах.
След обучението в Англия, силен тласък в кариерата на стратега е назначаването му като старши треньор на юношеския отбор на Литва U-18. По-късно през 2011 г. той е забелязан от тогавашния трикратен шампион на страната “Екранас”, където поема младежкия тим, а паралелно става и помощник на Валдас Урбонас. С първия отбор печели две титли на Литва. В началото на 2014-а Валдас застава еднолично начело на “Екранас”, но клубът все още има финансови проблеми. Стратегът трябва да разчита най-вече на млади играчи или неизвестни легионери, но все пак успява да завърши в средата на класирането. През декември същата година, за изненада на мнозина, Дамбраускас е назначен за старши треньор на станалия преди седмица шампион “Жалгирис”.
Именно във Вилнюс е и най-силната част от кариерата на литовеца. Там печели 3 купи и две суперкупи. В съседна Латвия работи като треньор на РФС. А след като поема хърватския “Горица”, отборът започва да впечатлява със стил и силно представяне и на полусезона е на 4 точки от лидера “Динамо” (Загреб) след 9 победи, 2 ремита и 3 загуби. В Хърватия Дамбраускас става и първият латвийски треньор, работил в елита. Но сега за него идва време за ново предизвикателство. И докато Вияш-Боаш не успя в “Челси”, то българският богаташ “Лудогорец” вече пое риска с надеждата за нещо по-добро...
Преди да акостира в “Лудогорец”, наставникът Валдас Дамбраускас бе очакван в “Хайдук”. Грандът от Сплит е закъсал откъм резултати и понастоящем е пети, далеч от лидера “Динамо”. На “Полюд”, където играе и родният национал Кристиян Димитров, потриваха ръце за литовеца в пакет със спортния директор на “Горица” Николюис Миндаугас, също в основата на доброто представяне на тима. Дамбраускас обаче пое към Разрград, а Миндаугас е считан за сигурен нов шеф на “Хайдук”.
Материал на "Труд"