Лудогорец отпадна рано от борбата за Шампионската лига след загубата от молдовския Малсами.
Въпреки краха в Европа, "милионерите" не спират със селекцията и привлякоха две нови впечатляващи попълнения - крилото Кафу от Сао Пауло и защитника Натаниел от Атлетико Паранензе.
Нужни ли са обаче толкова чужденци на Лудогорец? В "Сблъсък" мнения кръстосват редакторите в Dnes.bg Александър Попов и Красимир Ангелов.
Чужденците ще вдигнат класата на отбора
Александър Попов, Dnes.bg
Голям рев, голямо чудо срещу чужденците в Лудогорец. Но има една малка и много съществена разлика. Говорим за футболисти, които не са събирани от плажа, както и не са сред тези, които с единия крак са в синдиката на безработните.
Лудогорец привлича футболисти от елитни отбори, които при бърза адаптация ще направят разликата между разградските "орли" и останалите родни клубове още по-голяма.
Водени от някакъв псевдопатриотизъм често слушаме лозунги "Налагайте юношите". Всеки футболен фен би искал гръбнака на отбора му да бъде съставен от футболисти собствено производство, но нека не бъдем слепци. Школите ни са пълна трагедия, а юношите навлизат в първите отбори физически и тактически неподготвени. Защото в школите се работи на парче, търсят се бързи резултати, а не изграждане на футболисти за клуба.
Юноши се налагат само в отборите, които едва свързват двата края. Пример е Левски, който в първите мачове излизат с много юноши. Феновете са доволни от този факт, радват им се, но в същото време няма как да очакват сериозни резултати. Задоволяват се с факта, че момчетата се стараят и играят на върха на възможностите си. И че знаят какво е синята фланелка. Но когато имаш поставени цели в Европа никой не го интересува с какви футболисти излизаш на терена. Няма да те потупат по рамото, а ще ти напълнят "кошницата".
Провалът на Лудогорец в Шампионската лига бе неочакван, но този срив е закономерен. Защото напуснаха твърди титуляри, които даваха облика на отбора (основно чужденци), новите не бяха сработени, а част от титулярите мислят повече за трансфери. Затова мащабната селекция в момента не е никаква грешка. Да, ще ги подиграват, че футболисти за милиони ритат из селски терени, но догодина ако всичко върви добре с адаптацията им ще имат готов отбор за Европа. А и зимата добра селекция трудно се прави.
На Лудогорец остава да изпие горчивата чаша "Милсами", да сработва отбора и да се готви за нова атака на Шампионската лига.
Лудогорец прекалява с чужденците
Красимир Ангелов, Dnes.bg
Въпреки новия треньор в лицето на Бруно Рибейро и добрата селекция, Лудогорец отпадна изненадващо рано от европейските клубни турнири и тази година няма да зарадва почитателите на футбола у нас с участие в Шампионската лига. Провалът в Европа обаче не пречи на клуба на Кирил Домусчиев да продължава със селекцията и да привлече две впечатляващи нови попълнения от Бразилия – крилото Кафу и защитника Натаниел.
Разградчани вероятно заслужават поздравления за селекцията, която готвят за родното първенство, но все пак остава въпросът - нужни ли са толкова чужденци на Лудогорец? И то в момент, в който отборът остава да се бори единствено на родния фронт в България, където е повече от ясно, че надали има особена конкуренция. Всъщност дотук тимът от Разград е взел 8 нови футболисти, от които само един е българин – младата звезда на Ботев Цветелин Чунчуков.
Факт е, че родните футболисти в А група не са особено голяма класа, но все пак точно този нулев сезон в Европа е шансът на шампиона да изгради едно ново ядро от български футболисти, които да бъдат в основата на бъдещите успехи на отбора. Защото футболисти като Владислав Стоянов, Светослав Дяков и Мишо Александров все повече са спрягани за трансфер навън, а тяхното евентуално отсъствие със сигурност няма да може да бъде компенсирано само от чужденци.
А и след като Лудогорец има едни от най-талантливите юноши у нас, може би е редно тези момчета да получават малко повече шанс, вместо да бъдат вечни резерви на скъпоплатени чужденци. Защото тази година цел Шампионска лига вече няма. Остава "А група", за която зелените от Разград май изглеждат абонирани.