След прекомерните рискове, поети срещу Алжир, Германия тотално промени физиономията си. Бундестимът пестеливо отстрани Франция с 1:0, преди да причини най-големия позор в историята на бразилския футбол, смазвайки домакините със 7:1. Кои бяха ходовете, които позволиха на Бундестима да вдигне толкова осезаемо нивото на играта си?
1. Филип Лам бе изваден от центъра и пратен на десния бек
Йоги Льов освободи капитана си от задълженията в средата на терена и го върна на обичайния му пост. Така Лам започна "да гълта километри" по фланга и в двубоя със Селесао се отчете с два голови паса. Оказва се, че той е способен да изпълнява плеймейкърски функции и когато играе като бек.
2. Жером Боатенг зае място до Хумелс
Първоначално Боатенг играеше като десен бек, но в хода на турнира се върна на поста, на който характеристиките му пасват най-добре. Срещу Алжир той не се представи по най-добрия начин, но тогава го нямаше болния Хумелс, а Лам още играеше пред отбраната.
Нещата обаче се подобриха значително в двубоя с Франция, когато Петлите на практика не застрашиха сериозно вратата на Нойер. Няма съмнение, че настоящият вариант в защита е оптимален за Германия – Лам, Боатенг, Хумелс, Хьоведес.
3. Кедира и халфовата линия от трима души
Вместо да се бори за едно място с Бастиан Швайнщайгер, срещу Франция и Бразилия Кедира игра рамо до рамо с него. Третият германец в средата на терена е Тони Крос, а схемата вече е изчистена до класическото 4-3-3.
Разпределението на ролите е пределно ясно: Швайнщайгер е "щит" пред защитата, вдясно от него Кедира има повече свобода и покрива по-голям периметър, докато Крос дърпа конците на немските атаки, а впоследствие може и да ги завършва. Тримата изглеждат създадени, за да играят заедно, все едно са излезли от роман на Александър Дюма.
4. Истински център-нападател
Мирослав Клозе, рекордьорът по отбелязани голове на световни финали, в последните два мача освободи Мюлер от необходимостта да играе на върха на немската атака. Таранът притежава отличен нюх и чувства за пласиране, а звездата на Байерн получава възможността да участва по-активно в атаките на своя тим и да използва откриващите се свободни пространства.
Клозе е единственият чист нападател в състава на немците и нито Гьотце, нито Подолски са способни да играят така, както го прави той. "Щафетата" с Шюрле също се оказва ефикасна – крилото на Челси влиза като резерва и се възползва отлично от бързината си срещу поуморената отбрана на противника. Неслучайно Шюрле вече има 3 гола, влизайки в игра след почивката на световното.
"Евроспорт"