Повече голове, по-малко жълти картони и изгонени играчи. Бразилия 2014 до момента е истински карнавал, който поднася изненади (или разочарования – зависи от гледната точка) и гарантира запазване на интригата.

Селесао на Сколари е фаворит, разбира се, но никой не би заложил цялата си заплата, че Златистите ще станат шампиони. Разликите между участниците на осминафиналите са минимални, силите са изравнение.

Радващото е, че при все това спектакълът в груповата фаза бе на висота, както свидетелстват 136-те отбелязани гола в 48-те двубоя от първия етап. Средната стойност от 2,83 попадения на мач е рекордна за последните пет издания на мондиала (тоест откакто турнирът се провежда във формат с 32 участника). През 2010 тя бе 2,10, през 2006 – 2,44, през 2002 – 2,71, а през 1998 – 2,63.

Възможно е резултатността да падне, защото сблъсъците на пряко отстраняване обикновено са по-затворени, отколкото тези в групите. Но в ЮАР тенденцията бе противоположна и в края на турнира отбелязаните попадения бяха 2,27 средно на мач.

В същото време реферите, които не ни спестиха скандални грешки и абсурдни решения, са бъркали в джобчетата си по-малко от обикновено. Бяха раздадени 125 жълти и 9 червени картона. Това прави едва по 2,7 предупреждения и 0,2 изгонвания средно на двубой.

Фауловете също са намалели в сравнение с предишните издания, падайки под границата от средно 30 на среща (28,1). Това означава, че футболистите в Бразилия досега са мислили повече как да градят, отколкото да рушат.

Единствената сянка след първата фаза на турнира бе чистото игрово време – 55,5 мин. на мач. Рекордът бе поставен през 2010, когато този показател бе 69,1. За спада обаче допринасят жегата и високата влажност в Бразилия.

Най-много голове в групата отбеляза Холандия (10), следвана от Колумбия (9) и Франция (7). Петлите са отправили най-много удари (62), докато Германия залага на многото подавания. Именно Бундестимът записа най-голямо количество точни подавания до момента (1792).

В индивидуален план най-добър в това отношение е аржентинецът Масчерано. Той е опитал 278 подавания при ефективност от 89,4%. При това халфът на Гаучосите в никакъв случай не подава само на най-близко стоящия до себе си съотборник. Само 14% от пасовете са му на късо разстояние, докато 69% са на средна, а 17% - на голяма дистанция.

Много любопитен ще бъде осминафиналът между Холандия и Мексико, защото най-добрата атака излиза срещу една от най-непропускливите защити Сомбреротата допуснаха само едно попадение във вратата си, също като Коста Рика и Белгия.

Най-голямо разстояние до момента е пробягал американецът Майкъл Брадли – 38 км. Аржентина е отборът, осъществил най-много атакуващи действия (170), а най-активни в отбрана пък са били играчите на Иран (92 действия в отбрана). Нищо чудно, че дори на Меси му беше трудно да преодолее стената, издигната от азиатците пред тяхната врата.

Андреа Скянки, "Гадзета дело Спорт"