Българският клубен футбол съвсем ще бъде пратен на заколение! Това са индикациите, които идват от работната среща между изпълнителните директори на отбори от Първа лига и представители на БФС, провела се през изминалата седмица в Бояна.

На нея те са изложили поредица от предложения, като на база дискусия предстои да се състоят заседания на различните комисии във футболния съюз. А последната дума ще е на Изпълкома, който евентуално ще трябва да „тегли ножа“ на клубния ни футбол…

Най-важната тема, която е била разисквана, е свързана с броя на чужденците извън Европейския съюз. Голяма част от отборите настояват това правило да отпадне.

В момента всеки тим може да използва на терена до петима играчи от страни извън ЕС. Точно преди 3 години след апокрифно заседание на Изпълкома стана ясно, че всички клубове от елита получават право да картотекират 20 чуждестранни състезатели без ограничение на тяхното гражданство, като на терена обаче могат да са петима от тях.

И тук идва искането за убийствената за българския футбол поправка, която се очаква да бъде внесена за гласуване от Изпълкома в най-скоро време. Клубовете в Първа лига настояват да отпадне и това ограничение! Тоест един отбор ще може, ако пожелае, да излезе на терена с 11 африканци или 11 азиатци… Което ще е тотална катастрофа!

Нещо още по-скандално е било обсъждано на срещата, водена от зам. изпълнителния директор на БФС Добрин Гьонов. Отборите в елита са били против правило за родните играчи.

Единственият клуб, осмелил се да се опълчи на статуквото на сбирката, е бил Септември София. Нещо повече, столичани явно са настояли за вкарването на правило, задължаващо всеки отбор от елита да използва българин до 21 години. Клубът от Драгалевци дори ще входира в БФС молба с предложение това правило да бъде гласувано и утвърдено от Изпълкома.

Останалите клубове обаче са били против и твърдо настояват БФС да вземе решение, което да им развърже ръцете за използване на неограничен брой играчи без значение от националността. Основният им довод е бил финансовият. Те са били категорични, че на чуждите играчи могат да плащат по-малки заплати и че българите им искали многократно по-големи суми, които можело да си спестят.

И тук изниква въпросът, какво се случва с детско-юношеските школи и какъв е смисълът от тях, щом ще се взимат иностранци на килограм. За къде академиите ще произвеждат футболисти и каква ще е мотивацията на треньорите да го правят… А и най-важното – какъв стимул ще имат самите деца, след като знаят, че на родни играчи в професионалния български футбол не се разчита.

За сравнение ще дадем наредбата на УЕФА за евротурнирите за картотекиране. 17 играчи без уседналост (чужденци) и 8 от федерации или от клуб, развивани от твоята държава или твоя отбор, общо 25 играчи. Останалите състезатели са от Листа Б. Същото правило е и в Англия за Висшата лига. В Италия (Серия А) са двама чужденци извън ЕС на терена, а в Испания (Ла Лига) са трима.

Нововъведението за иностранците у нас е планирано да влезе в сила още от следващия спортно-състезателен сезон 2025/2026.

Президентът на централата Георги Иванов-Гонзо вече алармира за това, което клубовете възнамеряват да причинят на българския футбол с падането на всякакви ограничения за използване на чужденци. Той дава индикации, че ще се бори това „убийство“ да не се случи, но натискът от високо е толкова сериозен, че президентът на БФС едва ли ще удържи.

Последния пирон ще забие Изпълкомът, който трябва да гласува промяната, която вече е планирано да се внесе!

"Тема Спорт"