Каква ще е ползата от трансферната въртележка в Левски ще научим в края на май, когато ще се тегли чертата и ще се види какво е изоставането от поставените цели. А говорим за изоставане, защото на фона на конкуренцията и на това, което сините показват зимата в Турция, едва ли има толкова голям наивник, който да смята, че на „Герена“ ще се преборят за титлата.
„Не ни отписвайте“, заяви Николай Костов преди първата тренировка за 2024 година. Но пак тогава обяви, че селекцията закъснява, защото до последно Андриан Краев и Жереми Петрис са заявявали, че ще удължат изтичащите си договори с клуба, но в крайна сметка не са го направили…
„Виновниците“ бяха посочени, а макар и безвъзвратно закъснели, на „Георги Аспарухов“ трябваше да предприемат някакви действия. Селекцията по принцип трябва да е внимателно планиран процес, който да води до надграждане на състава. А сделките до момента не показват, че в Левски се спазва някакъв план. Напротив – стъпките са ненавременни и са опит да се навакса някак изоставането… Продаваш крило, в случая Роналдо, привличаш флангови нападател – Фабио Лима. Пращаш Краев във втория отбор, а след време взимаш Карлос Охене. Трансферираш извадения от първия тим Жереми Петрис, но… още не си му осигурил алтернатива. Такава може и да дойде, но пак ще е със закъснение.
Купуваш билет на Дарлан за Китай, не е ясно дали ще бъде търсен друг на неговото място. Засега на „Герена“ се движат така, както би трябвало само по привличането на уругвайския защитник Хоакин Фернандес Пертусо. Който през пролетта трябва да се адаптира, а през лятото да замени Хосе Кордоба – тогава би било удачен момент за трансфер на панамския национал. Тази ситуация обаче още е „Нероден Петко“, затова нека се съсредоточим върху това какво спечели и какво загуби Левски от движенията по състава до момента.
Фабио Лима бе представен от мениджъра Джери Перейра като двойник на левия флангови нападател Велтон. Той бил много силен и остър в предни позиции, но не отделял толкова голямо внимание на играта в чужбина. Роналдо също бе бърз, умееше да изскача на стрелкови позиции, имаше проблеми с реализирането. Но и от визитката на Лима не личи да е някакъв страхотен голмайстор. Най-ценното качество на продадения в руския Ростов Роналдо бе умението да помага в защита.
Той си изпълняваше съвестно задълженията в дефанзивен план. При това зад него през есента бе Петрис, който е доста по-силен в защита от Патрик-Габриел Галчев, който за момента е гласен за титулярен десен бек през пролетта. Тоест от замяната Роналдо – Лима Левски ще загуби в дефанзивен план. Друг голям минус пък е възрастта на двамата. Отишлият в Русия флангови нападател бе на 22 години – затова и за правата му бяха взети около 2 милиона евро. Фабио е на 27 и ако не започне да лети и къса противникови мрежи във всеки мач, то на „Георги Аспарухов“ просто няма как да приберат след време такава сума за него.
Практически непродаваем изглежда и вторият нов, пристигнал в състава – Карлос Охене. Причината – ганайският халф е на 30 години, като доста от добрите му качества във футбола са минали по родните терени… Което говори, че нивото тук му е таван. Той ще трябва да замести национала и капитан Андриан Краев (24 г., този месец ще стане на 25). Охене изглежда повече на „ти“ с топката от Анди, но само толкова.
И двамата не са голаджии, като силата им е в дефанзивен план. Карлос обаче няма работоспособността на българина. Не разполага и с ръста и физиката му. А това също е голям минус. И ще проличи като присъствие срещу силови тимове в центъра на терена. А разликата във височината ясно ще се вижда и при статичните положения. Левски губи средна височина, а това е притеснително с оглед на проблемите, които тимът и без това имаше през есента при стандартните ситуации пред собствената врата.
Та това на първо четене се набива на очи. Естествено, всичко се доказва на терена. И именно там Лима и Охене могат да покажат, че не са „минус“, а са голям „плюс“ за Левски. От това ще се нуждае не само отборът, но и треньорският щаб и ръководството.
Янаки Димитров, "Тема Спорт"