Представянето на Реал М през сезна е нагледна демонстрация за силните и слабите страни на отбора. Днес срещу Ювентус европейският клубен шампион няма от какво да се притеснява, защото разполага с 5 коза, които могат да му помогнат да за държи короната.
Много голове в първите 30 минути и последните 15
Статистиката показва, че Реал вкарва повече голове през първото полувреме, отколко то през второто. Мадридчани са сред четирите тима в Примера дивисион, които бележат повече до почивката, отколкото след нея. Казано с цифри - Белия балет е вкарал 54 гола през първите 45 минути и 52 след почивката. Малката разлика обаче показва, че тимът почти равностойно бележи и в двете части. Реал обаче сериозно се откъсва от другите елитни участници (в това число и от най-резултатния отбор в първенството Барселона) по количеството голове, реализирани в първите 15 минути и следващите. Отборът на Зидан е вкарал 16 попадения за четвърт час от началото на мачовете и още 17 в следващия Най-рядко Реал бележи между 46-ата и 60-ата минута - 12 гола. Абсолютно същото количество попадения са влезли в мрежите на съперниците и в отрязъка между 61-ата и 76-атаминута. Но Реал отново няма равен на себе си в последния четвърт час, когато е нанизал 28 попадения. След 80-ата минута Белия балет е спечелил най-много точки от всеки друг отбор през последните няколко сезона в Примера дивисион.
Избор в полза на по-малко резултатния нападател
През цялата кампания Зидан бе подлаган на критики за това, че оставя често на пейката Алваро Мората и предпочита своя сънародник Карим Бензема. В същото време по средно минути, нужни за отбелязването на гол. испанският нападател отстъпва само на Лео Меси, който впоследствие грабна и "Златната обувка" за топстрелец в европейските първенства. Мората е реализирал повече от Бензема – 20 срещу 19 попадения, при положение че е престоял по-малко на терена от французина. Решението на Зидан по-рано се обясняваше с факта, че Карим за разлика от Алваро, по-добре пасва на схемата с двамата крайни нападатели в лицето на Гарет Бейл и Кристиано Роналдо. При наличието на толкова активни и ефективни флангови играчи, които често си сменят местата, е необходим централен нападател, който да върши повече черна работа, като Бензема, отколкото реализатор като Мората. Този аргумент обаче стана все по-малко очевиден заради честите отсъствия на уелсеца поради контузии. В крайна сметка без значение колко вкарва Мората и каква е ползата на отбора от него, Зидан продължи да дава предимство на Карим Бензема в ключовите мачове. Френският нападател често пъти бе съхраняван в битките срещу средните и по-слаби съперници в Примера дивисион за сметка на Мората, но във важните срещи французинът неизменно бе на ниво. "Футболът не е НБА, където всичко опира до статистическите данни", оправдава се Карим. И даде най-добрия отговор защо Зидан го предпочита в полуфиналния реванш срещу Атлетико (1:2) в Шампионската лига, когато направи знаменит рейд по аутлининта през трима защитници на съперника, за да сервира за гола на Иско, който реално подпечата билета за Кардиф.
Отработени до съвършенство статични положения
"Във футбола често пъти решаващи се оказват малките детайли и ние ги отработваме по време на тренировките". заяви преди дни Зидан И явно футболистите му добре се справят, след като Белия балет не само е отбелязал най-много голове след статични положения от всички участници в Ла Лига, но и най-малко е инкасирал. По този показател Барселона и Атлетико М сериозно изостават. От 28-те гола на Реал вкарани след статични положения, само 6 паднаха от дузпи. Кралският клуб вкара 11 попадения след ъглови удари и още толкова след свободни удари. Директно от фаул бяха реализирани 2 гола, останалите 9 – след разиграване. Като най-смъртоносното оръжие на Реал при статичните положения се очерта центрирането на Тони Кроос към главата на Серхио Рамос. Трябва да се отбележи и успешната игра на мадридчани при подобни ситуации пред собствената им врата. Реал е допуснал едва 8 гола след статични положения – 4 от фаулове, 2 от дузпи и 2 след корнери. По този показател Белия балет убедително е №1 в Примера дивисион.
Успешна игра при центрирания към вратаря на съперника
При анализирането на статистическите данни от мачовете на Реал се набива на очи колко успешно се представя отборът при центрирания към вратаря на съперника. Футболистите от Мадрид го правят най-често от останалите в Ла Лига – средно по 2 пъти на мач към близката греда, по 0.7 пъти на далечната и по 1.6 пъти около точката на дузпата. Но по-важното в случая е, че Реал при центрирания има огромно превъзходство при процента на спечелени единоборства с вратаря на съперника. Белия балет е надделял в 42% от тях. никой друг отбор няма повече от 38%.
Най-много спечелени единоборства
Реал е отборът с най-много спечелени единоборства в завършилия сезон на При мера дивисион. Средно на мач футболистите от Кралския клуб са надделели в 81 от 150 сблъсъка. При това мадридчани са лидери сред 20-те участници при спечелените единоборства както във въздуха (55%), така и на земята (54%). Показателното е, че преди пристигане то на Зидан съвсем не бе така. С най-висок процент спе челени единоборства в Реал са Рафаел Варан (74%) пред Серхио Рамос (70%) и Данило (65%). Най-често влизат в битката (средно за 90 минути) Иско (21 пъти, от които 48% са успешни), Лукас Васкес (21 пъти, от които 47% са успешни) и Каземиро (20 пъти, от които 50% са успешни).
Материал на AS.com, превод на в-к "Тема спорт"
Коментари
Напиши коментар14:14 | 3 юни 2017 г.
13:07 | 3 юни 2017 г.
12:53 | 3 юни 2017 г.
12:24 | 3 юни 2017 г.
11:57 | 3 юни 2017 г.
11:44 | 3 юни 2017 г.
10:55 | 3 юни 2017 г.
10:54 | 3 юни 2017 г.
10:41 | 3 юни 2017 г.
10:07 | 3 юни 2017 г.
Напиши коментар