„Тук ни дават много повече информация, отколкото в Арсенал, определено. Докато играх за топчиите, ние наистина не гледахме противниковия тим, гледахме само нас и това бе всичко. Тук около 2 или 3 дни преди някой двубой започваме да гледаме видеоклипове, за да може да опознаем по-добре съперника ни. В деня на срещата ние вече знаем всичко за тях“, сподели Сеск Фабрегас през 2010 г., когато стана световен шампион с Испания.

Това в голяма степен важи и за сегашния му отбор Челси. Антонио Конте е завладян от гледна точка на тактики. Неговият голям приятел Фабрицио Раванели казва, че той прекарва часове в изучаване на противниците си чрез видеоклипове. Вратарят Тибо Курто признава, че най-доброто занимание през седмицата е, когато изучиш най-добре своя съперник. В контраст пък е Арсенал и Арсен Венгер, които изглеждаха през уикенда като състав, който не си е написал домашното.

И все пак въпреки всички въпроси, които се повдигат за манталитета на артилеристите, то тактическите недостатъци струваха скъпо на „Стамфорд Бридж“. С цялото желание на света Бейерин нямаше как да надскочи Алонсо. Може и да имаше нарушение, но защо бе оставено крилото на Челси само в наказателното поле? Футболистите на сините не бяха инспектирани както трябва и беше твърде лесно за Педро и Азар да използват пространствата. Испанецът имаше 43 докосвания на топката през първото полувреме – най-много от всички, а белгиецът само едно по-малко. Това е показателно.

Нито Бейерин, нито смяната му Габриел, нито Монреал направиха това, което е основната задача на един краен защитник. Те така и не успяха да разберат през всичките 90 минути каква опасност идва от Педро и Азар. Гледката на Коклен при втория гол на Челси бе отчайваща. Той бе централен наблюдател на събитията и не знаеше какво точно да стори. Това не е манталитет, а липса на тактическа подготовка. Французинът трябваше просто да спре атаката по един или друг начин. Всичко това показва наивността на топчиите, а това в крайна сметка води до 13-и пореден сезон без титла. Този път Венгер наистина трябва да бъде винен, защото не се правят нужните корекции. 

Няма как Арсенал да пристигне на „Стамфорд Бридж“ и да играе както срещу всеки друг. Всички знаехме какво да очакваме от Челси, но топчиите не направиха нищо, за да предотвратят това. Да, Азар и Педро са класни футболисти, но им бе позволено да покажат на какво са способни. Съществува и определена корелация между възможност и ефективност. Азар направи цели 10 дрибъла, второто му най-добро постижение през кампанията. Педро пък създаде повече шансове, отколкото във всеки друг двубой през сезона. „Арсенал просто позволи на Челси да играе“, бе унищожителната присъда на Гари Невил. 

Изминаха 7 години, откакто Фабрегас предложи своя собствена оценка на живота в Арсенал. Титла все още няма, а единствената промяна е, че през тази кампания топчиите могат да изпуснат дори мястото си в четворката. Кога най-после ще се научат артилеристите? За жалост на Венгер няма никакви наченки това да стане под неговото ръководство. 

Адам Бейтс, SKY SPORTS